HARMONOGRAMY I TEMATYKA

Tematyka:

1. Definicje podstawowych pojęć i zasady leczenia.

2. Podstawy badania klinicznego w traumatologii.

3. Diagnostyka radiologiczna w traumatologii narządu ruchu.

4. Zasady postępowania z chorym po urazie narządu ruchu, unieruchomienie transportowe.

5. Uszkodzenia urazowe przedramienia, nadgarstka i ręki – rozpoznawania, pierwsza pomoc, zasady leczenia.

6. Zwichnięcia łokcia i stawu ramiennego – mechanizmy, objawy, radiologia, zasady repozycji i unieruchomienia, powikłania.

7. Złamania miednicy, zasady postępowania, diagnostyka wstrząsu, zasady postępowania doraźnego i ostatecznego.

8. Złamania kości udowej – mechanizmy, diagnostyka, zasady leczenia, powikłania.

9. Złamania w obrębie stawu kolanowego – diagnostyka i leczenie.

10. Radionegatywne uszkodzenia kolana.

11. Złamania goleni, zespół ciasnoty przedziałów powięziowych.

12. Urazowe uszkodzenia stawu skokowego i stopy – klasyfikacja, diagnostyka i leczenie.

13. Klasyfikacja, mechanizmy uszkodzeń kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

14. Zasady zaopatrywania uszkodzeń kręgosłupa i rdzenia.

15. Standardy postępowania ratowniczego.

16. Specyfika złamań u dzieci.

17. Uszkodzenia urazowe narządu ruchu w geriatrii.

18. Uszkodzenia naczyniowo-nerwowe w traumatologii narządu ruchu.

19. Traumatologia w sporcie – specyfika postępowania ratowniczego.

20. Powikłania urazów narządu ruchu.

Ćwiczenia

1. Cechy budowy układu kostno stawowego i mięśniowego. Specyfika gojenia się złamań.

2. Zasady udzielania pierwszej pomocy w miejscu wypadku.

3. Uszkodzenia obręczy kończyny górnej (Złamanie łopatki i obojczyka, Zwichnięcie mostkowo-obojczykowe i obojczykowo-barkowe, Zwichnięcie stawu barkowego, Złamanie szyjki i trzonu kości ramiennej, Złamanie nadkłykciowe kości ramiennej, Złamanie kłykci kości ramiennej. Zwichnięcie stawu łokciowego, Zwichnięcie głowy kości promieniowej, Złamanie szyjki kości promieniowej, Złamanie wyrostka łokciowego, Złamanie trzonów kości przedramienia, Złamanie Monteggia, Galeazziego, Essex Lopresti, Złamanie i złuszczenie dalszej nasady kości promieniowej, Złamanie kości nadgarstka, Złamanie kości śródręcza i palców, Uszkodzenia otwarte ręki).

4. Uszkodzenia obręczy kończyny dolnej (Oderwanie kolca biodrowego przedniego, górnego, Oderwanie kolca biodrowego przedniego dolnego, Oderwanie guza kulszowego, Złamanie miednicy, Urazowe zwichnięcia stawu biodrowego, Złamanie szyjki kości udowej, Oderwanie krętarza mniejszego i większego, Złamanie przez- i podkrętarzowe kości udowej, Złamanie trzonu kości udowej, Złamanie nadkłykciowe kości udowej, Zwichnięcie i złamania rzepki, Zwichnięcie stawu kolanowego, Uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego, Złamania nasady bliższej kości piszczelowej - złamania przezstawowe, Oderwanie guzowatości piszczeli, Złamanie podudzia, Złamanie kostek, Złamania w obrębie stopy, Zwichnięcie stawu skokowego).

5. Uszkodzenia nerwów i naczyń kończyny górnej i dolnej.

6. Zasady diagnostyki i leczenia urazów układu kostno stawowego.

7. Powikłania złamań.

Seminarium:

1. Definicje podstawowych pojęć i zasady leczenia.

2. Podstawy badania klinicznego w traumatologii.

3. Diagnostyka radiologiczna w traumatologii narządu ruchu.

9. Złamania w obrębie stawu kolanowego – diagnostyka i leczenie.

10. Radionegatywne uszkodzenia kolana.

11. Złamania goleni, zespół ciasnoty przedziałów powięziowych.

13. Klasyfikacja, mechanizmy uszkodzeń kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

14. Zasady zaopatrywania uszkodzeń kręgosłupa i rdzenia.

15. Standardy postępowania ratowniczego.

16. Specyfika złamań u dzieci.

17. Uszkodzenia urazowe narządu ruchu w geriatrii.

18. Uszkodzenia naczyniowo-nerwowe w traumatologii narządu ruchu.

19. Traumatologia w sporcie – specyfika postępowania ratowniczego.

20. Powikłania urazów narządu ruchu.