HARMONOGRAMY I TEMATYKA

WYKŁAD

Prowadzący: dr n. med. Roman Grzybowski

Tematyka:

1. Historia i ewolucja światowej i polskiej ortopedii i traumatologii.
  2. Choroba zwyrodnieniowa stawów; etiologia, epidemiologia, patogeneza, objawy kliniczne, diagnostyka obrazowa, sposoby leczenia.
  3. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego - etiologia, epidemiologia, patogeneza, objawy kliniczne, diagnostyka obrazowa, diagnostyka różnicowa, sposoby leczenia.
  4. Protezoplastyka stawu biodrowego – wskazania, rodzaje, wyniki leczenia, powikłania.
  5. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego - etiologia, epidemiologia, patogeneza, objawy kliniczne, diagnostyka obrazowa, diagnostyka różnicowa, sposoby leczenia.
  6. Protezoplastyka stawu kolanowego jedno, dwu i trójprzedziałowa – wskazania, rodzaje, wyniki leczenia, powikłania.
  7. Deformacje stopy u dorosłych – paluch koślawy, stopa płasko-koślawa statyczna – rozpoznawania, profilaktyka i leczenie.
  8. Choroby barku – diagnostyka i współczesne metody leczenia.
  9. Nowotwory pierwotne i przerzutowe narządu ruchu – diagnostyka, różnicowanie, współczesne metody leczenia.
  10. Zapalenia kości i stawów – etiologia, epidemiologia, diagnostyka i leczenie.
  11. Ortopedia i traumatologia w geriatrii – przegląd problemów, zasady profilaktyki i leczenia.
  12. Osteoporoza – definicja zjawiska, epidemiologia, przegląd możliwości leczenia.
  13. Zespoły bólowe kręgosłupa – diagnostyka, profilaktyka i leczenie. Skoliozy – rodzaje, rozpoznawanie.

SEMINARIUM

Prowadzący: dr n. med. Roman Grzybowski

Tematyka:

1. Urazy w sporcie
-        Nowoczesne metody diagnostyczne w urazach sportowych
2. Wrodzone i nabyte wady u dzieci
-        Najczęstsze wady wrodzone u dzieci- diagnostyka i leczenie
-        Rola wczesnego rozpoznania wad wrodzonych i nabytych u dzieci – dlaczego wcześniej znaczy lepiej?
3. Osteoporoza: diagnostyka i leczenie
-        Etiologia choroby czy naturalnego procesu starzenia?
-        Rola ortopedy w leczeniu osteoporozy.
-        Czym grozi osteoporoza i jak temu zapobiegać ?
4. Leczenie operacyjne urazów narządu ruchu
-        Ogólne zasady leczenia złamań, zwichnięć i uszkodzeń tkanek miękkich
-        Wskazania i przeciwwskazania do leczenia operacyjnego
-        Powikłania leczenia operacyjnego
5. Urazy wielomiejscowe narządu ruchu
-        Przyczyny wzrostu liczby chorych z urazami wielonarządowymi i wielomiejscowymi narządu ruchu.
-        Wielokierunkowe leczenie urazów wielonarządowych – współpraca specjalistów

ĆWICZENIA

I. Miejsce: Oddział Kliniczny Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Kręgosłupa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Prowadzący: lek. Mariusz Siergiej

II. Miejsce: Oddział Ortopedyczno-Urazowy z Chirurgią Kręgosłupa, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dzięcięcy w Olsztynie

Prowadzący: lek. Przemysław Jackowski, lek. Piotr Pisowłocki

TEMATYKA

1. Cechy budowy układu kostno-stawowego i mięśniowego.
  2. Zapoznanie się z zasadami badania ortopedycznego.
  3. Zasady diagnostyki i leczenia urazów układu kostno-stawowego.
  4. Klasyfikacja złamań.
  5. Złamania otwarte skala Gustilo Anderson.
  6. Specyfika gojenia złamań Podstawy Osteosyntezy.
  7. Powikłania złamań: staw rzekomy i zrost opóźniony, martwica, infekcje, zespół przedziałów powięziowych.
  8. Uszkodzenia obręczy kończyny górnej.
  9. Złamanie łopatki i obojczyka, zwichnięcie mostkowo-obojczykowe i obojczykowo-barkowe, zwichnięcie stawu ramiennego, złamanie szyjki i trzonu kości ramiennej.
  10. Złamanie nadkłykciowe kości ramiennej.
  11. Złamanie kłykci kości ramiennej.
  12. Zwichnięcie stawu łokciowego.
  13. Zwichnięcie głowy kości promieniowej.
  14. Złamanie wyrostka łokciowego.
  15. Złamanie trzonów kości przedramienia.
  16. Złamanie i złuszczenie dalszej nasady kości promieniowej.
  17. Złamanie kości nadgarstka.
  18. Złamanie kości śródręcza i palców.
  19. Uszkodzenia otwarte ręki, zasady rozpoznawania i leczenia.
  20. Replantacje kończyny górnej.
  21. Uszkodzenia obręczy kończyny dolnej.
  22. Złamania miednicy.
  23. Urazowe zwichnięcia stawu biodrowego.
  24. Złamanie szyjki kości udowej.
  25. Złamanie przez- i podkrętarzowe kości udowej.
  26. Złamanie trzonu kości udowej.
  27. Złamanie nadkłykciowe kości udowej.
  28. Zwichnięcia i złamania rzepki.
  29. Zwichnięcie stawu kolanowego.
  30. Uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego i inne radionegatywne uszkodzenia.
  31. Złamania śródstawowe kolana.
  32. Złamania kości goleni.
  33. Złamanie kostek stawu skokowego.
  34. Urazowe uszkodzenia stopy.
  35. Zwichnięcie stawu skokowego.
  36. Uszkodzenia nerwów i naczyń kończyny górnej i dolnej.
  37. Zmiany degeneracyjne i zwyrodnieniowe stawów biodrowego i kolanowego – praktyczna diagnostyka i analiza leczenia.
  38. Charakterystyka badania ortopedycznego dziecka.
  39. Charakterystyka i odmienności złamań u dzieci. Klasyfikacja Salter-Harris. Najczęstsze złamania u dzieci. Metody leczenia złamań u dzieci.
  40. Zasady zakładania unieruchomień gipsowych.
  41. Boczne skrzywienie kręgosłupa u dzieci. Rodzaje skolioz. Badanie dziecka ze skoliozą. Sposoby leczenia.
  42. Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych. Rozpoznanie, leczenie, rola badania ultrasonograficznego met. Grafa.
  43. Wrodzona stopa końsko-szpotawa. Obraz kliniczny. Leczenie metodą Ponsetiego.
  44. Przyczyny utykania dziecka. Przemijające zapalenie stawu biodrowego. Choroba Perthesa. Młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej.