Leczenie żywieniowe w codziennej praktyce - wskazania, zasady stosowania, monitorowanie - 16.09.2022 r. - Konferencja współorganizowana przez Katedrę Pediatrii Klinicznej
Wśród prelegentów znaleźli się specjaliści ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie i z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W konferencji uczestniczyło ponad 70. lekarzy rodzinnych, pediatrów, neurologów, pielęgniarek pediatrycznych i dietetyków.
Na konferencji poruszono temat takiego rodzaju niedożywienia, które nie wynika z braku jedzenia, ale braku możliwości podania dziecku pokarmu doustnie. Pacjent, u którego jest rozpoznane niedożywienie powinien być poddany leczeniu żywieniowemu, które polega na wspomożeniu leczenia farmakologicznego i zabiegowego.
Prelegentów i uczestników konferencji przywitała dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Wśród prelegentów gościliśmy Panią prof. Agnieszkę Szlagatys-Sidorkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, która zwróciła uwagę m. in. na to jaki wpływ ma choroba dziecka na pojawienie się u niego niedożywienia.
Prof. Elżbieta Jarocka-Cyrta, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie oraz kierownik interdyscyplinarnego zespołu żywieniowego w szpitalu dziecięcym podkreśliła, że w każdej specjalności spotykamy pacjentów, którzy ze względu na chorobę podstawową lub jej następstwa nie mogą być żywieni w sposób naturalny.
Celem konferencji była aktualizacja wiedzy na temat przyczyn niedożywienia u dzieci przewlekle chorych, zasad rozpoznawania niedożywienia, zagrożenia niedożywieniem oraz zalecanych metod leczenia żywieniowego.
Mgr Maciej Milczarek, farmaceuta ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Farmacji Klinicznej omówił preparaty do żywienia pozajelitowego.
Konferencję zorganizowały: Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Wydział Lekarski Collegium Medicum UWM w Olsztynie oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.
Komitet Naukowy:
Dr hab. Elżbieta Jarocka-Cyrta, prof. UWM Konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej dla woj. warmińsko-mazurskiego
Dr hab. Agnieszka Szlagatys-Sidorkiewicz, prof. GUM Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci
Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
Mgr Maciej Milczarek, Konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji klinicznej dla woj. warmińsko-mazurskiego
Komitet Organizacyjny: dr hab. Elżbieta Jarocka-Cyrta, prof. UWM, lek. Ewa Cichocka-Kurowska, współpraca: Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie.
Zdjęcia z konferencji w galerii