REGULAMIN

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Collegium Medicum

Wydział Lekarski

 

REGULAMIN ZAJĘĆ Z MEDYCYNY PALIATYWNEJ

dla studentów V roku Kierunku Lekarskiego Wydziału Lekarskiego

Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

  1. 1.      Informacje ogólne

1.1  Zajęcia realizowane są przez Klinikę Medycyny Paliatywnej i Psychoonkologii Katedry Onkologii na terenie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium” - Centrum Opieki Paliatywnej w Olsztynie (Al. Wojska Polskiego 30, 2 piętro).

1.2  Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:

a. Kierownik Katedry prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki;

  1. b.  Kierownik Kliniki: dr hab. n. med. Monika Rucińska;
  2. Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć: dr hab. n. med. Monika Rucińska, mgr Teresa Kocbach, lek. Anna Sugajska. lek. Jacek Kowalczyk. 

1.3  Kierownik Kliniki jest jednocześnie Koordynatorem Przedmiotu.

1.4  Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć.

 

  1. 2.      Zajęcia dydaktyczne mają formę ćwiczeń (zajęcia na terenie Kliniki i przy łóżku chorego pod nadzorem prowadzącego, na które Student przygotowuje się samodzielnie z podanego wcześniej przez prowadzącego materiału, wykorzystuje zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności, a przez bezpośredni kontakt z prowadzącym i z pacjentem nabywa nowej wiedzy i nowych umiejętności), które odbywają się według ramowego i szczegółowego programu oraz planu zajęć dostępnego w sekretariacie i na stronie Katedry Onkologii.

 

  1. 3.      Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć

Zajęcia kliniczne (ćwiczenia) przy łóżku chorego wymagają odpowiedniego ubioru i wyposażenia.

3.1.  Podczas ćwiczeń klinicznych Studenci powinni nosić odzież ochronną, tj.: biały, czysty i wyprasowany fartuch; buty z zakrytymi palcami i białą podeszwą.

3.2.  Przy bezpośrednim kontakcie z chorym Student powinien posiadać dodatkowo indywidualne środki ochrony osobistej (maseczka, fartuch, rękawice). Środki ochrony osobistej zapewnia Hospicjum.

3.3.  Student powinni posiadać stetoskop.

3.4.  Do zajęć przy łóżku chorego dopuszczeni będą jedynie Studenci po pełnym szczepieniu  przeciw COVID – 19.

3.5.  Student zobowiązany jest do przestrzegania zasad bezpieczeństwa własnego i pacjentów zgodnie z zaleceniami prowadzącego zajęcia.

3.6.  Student zobowiązany jest do przestrzegania zasad Etyki Lekarskiej.

3.7.  Podczas ćwiczeń klinicznych Student nie może używać telefonów komórkowych i wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych wyposażonych w aparat lub mikrofon.

 

4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności

4.1 Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa.

4.2  Każda nieobecność na ćwiczeniach musi być pisemnie usprawiedliwiona, a następnie odpracowana i zaliczona według zasad określonych przez osobę prowadzącą dane zajęcia.

4.3  Dopuszczalna liczba usprawiedliwionych nieobecności wynosi 25% całkowitej liczby ćwiczeń (5 godzin lekcyjnych).

4.4  Pisemne usprawiedliwienie powinno być dostarczone do Kierownika Kliniki osobiście lub przez Sekretariat Katedry Onkologii.

4.5  Nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach skutkuje brakiem zaliczenia zajęć i niedopuszczeniem Studenta do sesji egzaminacyjnej.

 

  1. 5.        Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć:

5.1 Ćwiczenia

  1. Student jest zobowiązany do przygotowania się do każdych zajęć w zakresie przedłożonego materiału lub harmonogramu opisanego przez program lub informację ustną od asystenta i aktywny udział w zajęciach.
  2. Student w czasie ćwiczeń prowadzi historię choroby przydzielonego pacjenta.
  3. Na ostatnich zajęciach student przedstawia pełną historię choroby przydzielonego mu pacjenta.
  4. Udział Studenta w ćwiczeniach i napisana oraz przedstawiona przez niego historia choroby oceniane są wg. 4-stopniowej skali ocen (2, 3, 4, 5).

6. Zaliczenie semestralne

  1. Warunkiem przystąpienia do zaliczenia semestralnego jest obecność na wszystkich zajęciach lub w przypadku nieobecności usprawiedliwionej odrobienie zajęć w formie ustalonej przez Kierownika Kliniki  oraz zaliczenie ćwiczeń na ocenę pozytywną.
  2. Zakres materiału obowiązujący na zaliczeniu semestralnym obejmuje tematykę ćwiczeń.
  3. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie zaliczenia semestralnego jest Kierownik Kliniki.
  4. Zaliczenie odbywa się po zakończeniu zajęć przez Studentów wszystkich grup.
  5. Zaliczenie odbywa się w formie pisemnej: 5 pytań otwartych.
  6. Każde pytanie oceniane jest odrębnie wg. 4-stopniowej skali ocen (2, 3, 4, 5), ocena ostateczna jest średnią z poszczególnych ocen cząstkowych.
  7. Planowane jest jedno zaliczenie semestralne poprawkowe.
  8. Ocena niedostateczna (2) z zaliczenia semestralnego skutkuje niedopuszczeniem studenta do sesji egzaminacyjnej.

 

7. Określenie zasad wglądu do poszczególnych form zaliczeń: Dokumentacja zaliczeniowa będzie przechowywana i udostępniona na życzenie Studenta w archiwum Katedry Onkologii przez okres pięciu lat, a następnie zostanie zniszczona.

 

8. Akademicka praworządność i uczciwość:

Niedopuszczalne jest zachowanie nieuczciwe, oszukiwanie i ściąganie. Nie dopuszcza się rejestrowania, nagrywania, kopiowania zajęć oraz materiałów na nich prezentowanych w żadnej formie bez uprzedniej zgody prowadzącego. Wszystkie materiały udostępnione online na stronie Katedry Onkologii lub przekazywane na nośnikach chronione są prawami autorskimi i są własnością Katedry Onkologii UWM w Olsztynie W trakcie zaliczenia niedopuszczalne jest korzystanie z pomocy w formie drukowanej czy innych nośników informacji.

 

9. Kwestie nieuregulowane w przedstawionym regulaminie pozostają w gestii Kierownika Kliniki. W sprawach związanych z zajęciami należy kontaktować się z Sekretariatem Katedry Onkologii (Szpital MSWiA z W-MCO w Olsztynie piętro -1, telefon: 89 539 83 10 w godzinach od 8:00 do 15:00).

 

10. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.

 

11. Student ma obowiązek zapoznać się̨ z zasadami BHP obowiązującymi w Olsztyńskim Stowarzyszeniu Hospicyjnym „Palium”.

 

12. Student ma obowiązek zapoznać się z zasadami przetwarzania i bezpieczeństwa danych osobowych wynikającymi z przepisów prawa oraz z Polityką Ochrony danych obowiązującą w Olsztyńskim Stowarzyszeniu Hospicyjnym „Palium”.

 

13. Szczegółowy opis zasad BHP obowiązujący w miejscu realizowania zajęć, oraz oświadczenie i upoważnienie związane z RODO stanowią załącznik do regulaminu.

 

 

 

 

KIEROWNI KLINIKI MEDYCYNY PALIATYWNEJ

I PSYCHOONKOLOGII

 

 

dr hab. n. med. Monika Rucińska, prof. UWM

Do pobrania