REGULAMIN
REGULAMIN ZAJĘĆ
PIERWSZA POMOC PRZEDLEKARSKA W STANACH NAGŁYCH”
dla studentów Kierunku Lekarskiego Wydziału Lekarskiego
Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
1. Informacje ogólne
1.1 Zajęcia realizowane są przez Katedrę Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Warmińsko –Mazurskiego w Olsztynie
1.2 Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:
a. Kierownik katedry – dr n. med. Rakesh Jalali
b. Koordynator przedmiotu – dr n. med. Rakesh Jalali
c. Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć : wykład- dr n. med. Rakesh Jalali, seminarium - lek Szymon Musiał, ćwiczenia - mgr Karol Przegaliński
1.3 Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty:
plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć.
2. Zajęcia obejmują: wykłady seminaria i ćwiczenia.
- Wykłady i seminaria w formie pokazu slajdów, jak również w formie interakcji ze studentami prowadzone w formie stacjonarnej . Nagrywanie i / lub rozpowszechnianie przez studentów prezentacji, ćwiczeń ,wykładów jest zabronione na podstawie praw autorskich.
- Ćwiczenia mają formę praktycznego nauczania umiejętności resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem symulatorów niskiej wierności.
3.Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć
- Student jest zobowiązany do przestrzegania Regulaminu BHP ośrodka, w którym odbywa zajęcia.
- Przed rozpoczęciem zajęć Student jest zobowiązany do pozostawienia odzieży wierzchniej w miejscu do tego przeznaczonym, na ćwiczeniach obowiązuje ubiór stosowny do zajęć, fartuch, maseczka ochronna, rękawice jednorazowe a także identyfikator.
- W miejscu zajęć odbywających się zarówno w formie stacjonarnej jak i online należy utrzymywać porządek i czystość oraz dbać o stosowne zachowanie. Niedozwolone jest palenie tytoniu ani spożywanie posiłków.
- Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem w godzinach przewidzianych w planie zajęć. Studentów i osoby prowadzące zajęcia obowiązuje punktualność.
- Student zobowiązany jest do uczestniczenia w zajęciach z grupą studencką, do której został przydzielony. Na odbywanie zajęć z inną grupą dziekańską Student musi mieć pisemną zgodę Prodziekana ds. studenckich i kształcenia.
- Student ma obowiązek przygotowania się na każde kolejne zajęcia z zakresu obowiązującego materiału w danym cyklu zajęć (tematyka zajęć opisana jest w sylabusie oraz umieszczona na stronie internetowej Katedry Medycyny Ratunkowej w zakładce Kierunek Lekarski -> I rok -> Tematyka zajęć. Prowadzący mają prawo do sprawdzenia poziomu przygotowania Studentów do zajęć w formie pisemnej lub ustnej. W razie nieprzygotowania Studenta prowadzący może nie dopuścić go do uczestniczenia w zajęciach, określając formę ich ponownego zaliczenia.
4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności
- Obecność na wykładach , ćwiczeniach i seminariach jest obowiązkowa. Dopuszczalna jest jedna usprawiedliwiona nieobecność. Każda nieobecność musi być usprawiedliwiona.
- W przypadku dwóch lub więcej usprawiedliwionych nieobecności student ma obowiązek ustnego lub pisemnego zaliczenia treści opuszczonego materiału oraz odrobienia zajęć z inną grupą dziekańską po uprzednim ustaleniu terminu z asystentem Katedry.
- Kierownik przedmiotu po każdym semestrze otrzyma listy obecności oraz listę studentów, którzy nie wypełnili w/w warunków, na podstawie których możliwe jest dopuszczenie do zaliczenia przedmiotu.
- W przypadku 50% nieusprawiedliwionych nieobecności student zostaje skreślony z listy i musi powtórzyć przedmiot.
- 5. Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć:
- Przedmiot kończy się zaliczeniem, które ma miejsce przed rozpoczęciem zimowej sesji egzaminacyjnej.
- Zaliczenie przyjmuje formę teoretyczną i praktyczną.
- Zaliczenie seminariów teoretyczne przeprowadza się w formie pisemnej – test jednokrotnego wyboru składający się z 50 pytań. Zaliczenie testu jest możliwe po uzyskaniu 60% poprawnych odpowiedzi. Zakres tematyczny obowiązujący na zaliczeniu obejmuje materiał przedstawiony w trakcie wykładów, seminariów oraz literatury podanej przez Prowadzących.
- Zaliczenie ćwiczeń odbywa się na podstawie oceny umiejętności przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej (zaliczenie z wykorzystaniem symulatora).
- Podczas zaliczenia wykluczone jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy naukowych oraz środków łączności. Złamanie tego zakazu powoduje automatyczne otrzymanie oceny niedostatecznej.
- Oceny cząstkowe są przyznawane zgodnie z procentową skalą ocen za część teoretyczną:
< 60% - 2,0
60% - 70% - 3,0
71% - 79% - 3,5
80% - 84% - 4,0
85% - 91% - 4,5
92% - 100% - 5,0
7. Oceny cząstkowe z zaliczenia są przyznawane zgodnie z procentową skalą ocen za część praktyczna :
Punktacja
28-30 - 5,0
25-27 - 4,5
22-24 - 4,0
20-21 - 3,5
18-19 - 3,0
8. Kwestie sporne nie ujęte w Regulaminie przedmiotu rozstrzyga Koordynator przedmiotu / Kierownik jednostki
- informacje na temat zakresu materiału obowiązującego na danych zajęciach muszą być udostępnione najpóźniej tydzień przed datą realizowanych ćwiczeń.
Kwestie sporne nie ujęte w Regulaminie przedmiotu rozstrzyga Koordynator przedmiotu / Kierownik jednostki
. Określenie zasad wglądu do poszczególnych form zaliczeń: karty zaliczeniowe student może obejrzeż po zakończonym zaliczeniu .
- Akademicka praworządność i uczciwość:
Studenci zobowiązani są do przestrzegania zasad akademickiej praworządności i uczciwości. W sytuacji gdy dojdzie do ich naruszenia (np. oszukiwanie, wpisywanie się na listę obecności za inną osobę) osoba prowadząca informuje koordynatora przedmiotu lub właściwego przedstawiciela władz dziekańskich.
5. Kwestie nieuregulowane w przedstawionym regulaminie zajęć z przedmiotu pierwsza pomoc przedlekarska w stanach nagłych w Katedrze Medycyny Ratunkowej pozostają w gestii Koordynatora Przedmiotu
6. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.