REGULAMIN
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Collegium Medicum
Wydział Lekarski
REGULAMIN ZAJĘĆ Z Geriatrii
dla studentów Kierunku Lekarskiego Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
1. Informacje ogólne
1.1 Zajęcia realizowane są przez Katedrę Medycyny Rodzinnej i Chorób Zakaźnych.
1.2 Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:
- Koordynator przedmiotu – dr n. med. Małgorzata Stompór
- Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć – dr n. med. Małgorzata Stompór
1.3 Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć.
Zajęcia dydaktyczne realizowane są stacjonarnie i mają formę:
Wykładów – 8h odbywają się w salach wykładowych UWM
Ćwiczeń klinicznych– 12h odbywają się w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście oraz w Oddziale Geriatrycznym Szpitala w Nidzicy
Seminariów – 10h form stacjonarnej
2. Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć (ubiór, zachowanie studenta na zajęciach itp.)
Zakaz nagrywania, nagrywania i fotografowania.
Zajęcia praktyczne prowadzone są w oparciu o programy nauczania i plany studiów. Studenci są zobowiązani do uczęszczania na zajęcia według programu i planu dla grupy, do której są przypisani.
Przed wejściem na zajęcia uczniowie powinni zostawić kurtki i płaszcze w szatni. Na zajęciach praktycznych obowiązuje ubiór ochronny (fartuchy). Wszystkie ubrania powinny pozostać czyste
i zadbane. Studenci są zobowiązani do noszenia przez cały czas swojego osobistego identyfikatora. Studenci mogą nie zostać dopuszczeni do udziału w zajęciach bez odpowiedniego ubioru, w związku z czym będą musieli powtórzyć zajęcia w innym terminie.
Uczniowie są zobowiązani do ciągłego utrzymywania swojego otoczenia w czystości. Palenie jest zabronione we wszystkich obiektach szpitalnych. Uczniowie mogą spożywać posiłki tylko w czasie przerw.
Student zobowiązany jest do zapoznania się z zasadami BHP w miejscu prowadzenia zajęć oraz
z unijną dyrektywą RODO. Studenci muszą przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa (BHP)
i rozporządzenia RODO UE podczas wszystkich zajęć.
W sali seminaryjnej studenci mogą przebywać tylko z prowadzącym. Uczniowie nie mogą opuścić zajęć bez zgody nauczyciela. Zajęcia praktyczne odbywają się na poszczególnych oddziałach szpitala.
Studenci są zobowiązani do zapoznania się z materiałami informacyjnymi i wiedzą określoną
w programie nauczania dla poszczególnych ćwiczeń i seminariów. Prowadzący może sprawdzić poziom wiedzy studentów na podstawie pisemnego lub ustnego testu. Studenci są zobowiązani do aktywnego uczestnictwa w zajęciach/seminariach i udziału w dyskusji w podgrupach -
w przeciwnym razie mogą zostać wykluczeni z określonych zajęć/seminariów.
3. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności
- Obecność we wszystkich formach zajęć jest obowiązkowa.
- Wszystkie nieobecności muszą być usprawiedliwione.
- Student może mieć tylko jedną usprawiedliwioną nieobecność w ciągu całego roku akademickiego bez konieczności odrabiania zajęć.
- Sposób usprawiedliwienia nieobecności na poszczególnych formach zajęć (w tym zaliczeniach) odbywa się zgodnie z procedurą określającą zasady usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach dydaktycznych, egzaminach i zaliczeniach na Wydziale Lekarskim.
- W przypadku 2 i więcej nieobecności:
- nieobecność na wykładzie - student zobowiązany jest do zaliczenia ustnego kolokwium z materiału przedstawionego na niezrealizowanym wykładzie,
- nieobecność na seminarium lub ćwiczeniach - student zobowiązany jest do powtórzenia seminarium/ćwiczeń z inną grupą. Student jest zobowiązany do odrobienia zaległych zajęć do końca bieżącego semestru.
4. Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć:
4.1 Wykłady
- Obecność na wszystkich wykładach
- Materiał realizowany w trakcie wykładów wchodzi w zakres tematyczny zaliczenia semestralnego na ocenę.
4.2 Ćwiczenia
- Studenci są zobowiązani do zapoznania się z materiałami informacyjnymi i wiedzą określoną w programie nauczania dla poszczególnych ćwiczeń. Prowadzący zajęcia może sprawdzić poziom wiedzy studentów na podstawie pisemnego lub ustnego testu. Studenci są zobowiązani do aktywnego uczestnictwa w zajęciach i udziału w dyskusji w podgrupach - w przeciwnym razie mogą zostać wykluczeni z określonych zajęć.
- Ćwiczenia odbywają się w kontakcie z pacjentami po 60 r. ż. – w trakcie ćwiczeń studenci uczą się dokonywać kompleksowej oceny geriatrycznej i planować proces diagnostyczno – terapeutyczny.
- Oceny końcowa z ćwiczeń odbywa się na podstawie obecności i aktywności studenta na zajęciach.
4.3 Seminarium
- Studenci są zobowiązani do zapoznania się z materiałami informacyjnymi i wiedzą określoną w programie nauczania dla poszczególnych seminariów. Prowadzący zajęcia może sprawdzić poziom wiedzy studentów na podstawie pisemnego lub ustnego testu. Studenci są zobowiązani do aktywnego uczestnictwa w seminariach i udziału w dyskusji w podgrupach - w przeciwnym razie mogą zostać wykluczeni z określonych seminariów.
- Zaliczenie - obecność na wszystkich seminariach; seminaria odbywają się metodą prezentacji przypadków, a następnie dyskusji i planowania postępowania diagnostyczno – terapeutycznego.
- Oceny końcowa z seminarium odbywa się na podstawie aktywności studenta na zajęciach oraz wyników pisemnego lub ustnego testu w czasie zajęć.
System ocen:
- Bardzo dobry - (5,0)
- Ponad dobry - (4,5)
- Dobry - (4,0)
- Dość dobry - (3,5)
- Dostateczny - (3,0)
- Niedostateczny - (2,0)
5. Zaliczenie semestralne
- Warunkiem przystąpienia do zaliczenia semestralnego jest obecność i zaliczenie ćwiczeń oraz seminariów (j.w.) i obecność na wykładach.
- Wiedza potrzebna do zaliczenia końcowego stanowi materiał realizowany w trakcie wykładów, ćwiczeń i seminariów.
- Student ma prawo do podejścia do jednego zaliczenia pisemnego. W razie otrzymania oceny niedostatecznej, drugi termin jest również pisemny– 3 pytania, co najmniej na 2 student musi udzielić zadowalającej odpowiedzi.
- w przypadku nie uzyskania zaliczenia semestralnego; w razie zaliczenia wykładów, seminariów i ćwiczeń w następnym roku ponowne zaliczenie pisemne/ustne.
- Zaliczenie składa się z pisemnego testu jednokrotnego wyboru (30 pytań)- zaliczenie realizowane jest w formie stacjonarnej. Aby uzyskać zaliczenie, student musi uzyskać minimum 60% punktów (jeden punkt za dobrą odpowiedź) z testu pisemnego.
- Osoba odpowiedzialną za przeprowadzenie testu jest dr n. med. Małgorzata Stompór.
- System ocen:
– Bardzo dobry - (5,0)
- Ponad dobry - (4,5)
- Dobry - (4,0)
- Dość dobry - (3,5)
- Dostateczny - (3,0)
- Niezadowalający - (2,0)
8. Student ma prawo zapoznać się z oceną swojego zaliczenia po wystawieniu ocen po uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym z dr n. med. Małgorzata Stompór (tel. 604534491 lub email: malgorzata.stompor@uwm.edu.pl lub mstompor@tlen.pl).
9. Konsultacje merytoryczne i odrabianie nieobecności odbywają się po zakończonych w danym dniu seminariach i/lub zajęciach praktycznych.
6. Akademicka praworządność i uczciwość:
Określenie zasad akademickiej praworządności i uczciwości oraz zasad postępowania w sytuacji gdy dojdzie do ich naruszenia (np. oszukiwanie, ściąganie na kolokwiach, przekazywanie informacji itp.).
- Jakakolwiek forma ściągania podczas egzaminów końcowych jest surowo zabroniona, zostanie odnotowana w aktach ucznia i będzie skutkować dyskwalifikacją z kursu.
7. Kwestie nieuregulowane w przedstawionym regulaminie zajęć z przedmiotu Geriatria w Katedrze Medycyny Rodzinnej i Chorób Zakaźnych pozostają w gestii Kierownika Katedry dr hab. n. med. Jerzego Romaszko, prof. UWM.
8. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.
Koordynator przedmiotu
dr n. med. Małgorzata Stompór
geriatra, specjalista chorób wewnętrznych