REGULAMIN

 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Collegium Medicum

Wydział Lekarski

 

REGULAMIN ZAJĘĆ Z Onkologii

dla studentów Kierunku Lekarskiego Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

  1. Informacje ogólne
  2. Zajęcia realizowane są przez Katedrę Onkologii, w Zakładzie i Klinice Radioterapii i w Klinice Onkologii i Immunoonkologii z Ośrodkiem Dziennym Terapii Onkologicznej SP ZOZ MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie (Al. Wojska Polskiego 37).

 

  1. Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:
  2.  Kierownik katedry: Prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki
  3.  Koordynator przedmiotu: Prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki
  4.  Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć:

prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki

dr hab. n. med. Tomasz Kubiatowski, prof. UWM

dr n. med. Tomasz Lewandowski

dr n. med. Dawid Sigorski

dr n. med. Ewa Wasilewska -Teśluk

lek. Ewa Cieślak-Żerańska

lek. Aneta Lebiedzińska

lek. Michał Cabała

lek. Monika Kotyla

 3. Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć.

 2. Zajęcia dydaktyczne

Zajęcia obejmują wykłady (ustne przekazywanie wiedzy przez prowadzącego, ewentualne pytania student może zadawać w trakcie lub po zakończeniu wykładu ), seminaria (nauczanie z czynnym uczestnictwem studentów, którzy samodzielnie opracowują część zagadnień poruszanych na seminarium, biorą aktywny udział w dyskusji nad danym zagadnieniem wykazując się posiadaną wiedzą) i ćwiczenia (zajęcia na terenie oddziału szpitalnego i przy łóżku chorego pod nadzorem prowadzącego, na które student przygotowuje się samodzielnie z podanego wcześniej przez prowadzącego materiału, wykorzystuje zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności, a przez bezpośredni kontakt z prowadzącym i z pacjentem nabywa nowej wiedzy i nowych umiejętności), które odbywają się według ramowego i szczegółowego programu oraz planu zajęć dostępnego w sekretariacie i na stronie Katedry.

 

 3. Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć:

Zajęcia kliniczne (ćwiczenia) przy łóżku chorego wymagają odpowiedniego ubioru (biały, czysty i uprasowany fartuch, zmienione obuwie i identyfikator). Studenci powinni posiadać stetoskop.

 

4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności

4.1 Obecność we wszystkich formach zajęć jest obowiązkowa.

2Wszystkie nieobecności muszą być usprawiedliwione.

3. W przypadku nieodrobienia usprawiedliwionej nieobecności Student nie zostaje dopuszczony do zaliczenia końcowego, co oznacza, że Student otrzymuje oceną niedostateczną.

4. Każda nieobecność na wykładzie/seminarium/ćwiczeniach musi być pisemnie usprawiedliwiona, a następnie odpracowana i zaliczona według zasad określonych przez osobę prowadzącą dane zajęcia. Pisemne usprawiedliwienie powinno być przedłożone w sekretariacie Katedry. O dopuszczeniu do odrobienia zajęć decyduje Kierownik Katedry. Odrobienie i zaliczenie zajęć wymaga pisemnego potwierdzenia przez asystenta lub adiunkta prowadzącego zajęcia. W przypadku nieobecności na egzaminie student ma prawo przystąpić do egzaminu w terminie egzaminu poprawkowego.

5. W przypadku nieobecności na zajęciach student odrabia je po ustaleniu z prowadzącym dane zajęcia.

 6. Nieusprawiedliwiona nieobecność na ćwiczeniu bądź seminarium uniemożliwia uzyskanie zaliczenia przedmiotu, Student nie zostaje dopuszczony do zaliczenia końcowego.

 5. Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć:

       5.1   Wykłady

  1. Materiał realizowany w trakcie wykładów wchodzi w zakres tematyczny egzaminu z przedmiotu.

    5.2   Ćwiczenia

Na ćwiczeniach obowiązuje wiedza zawarta w zalecanych podręcznikach, wykładach i seminariach oraz wskazana przez prowadzącego asystenta (do przygotowania na następny dzień). Blok ćwiczeń będzie zaliczany (na ocenę) na podstawie:

- aktywnego uczestnictwa w zajęciach
- omówienia artykułu naukowego (artykuły zostaną podane na początku bloku ćwiczeniowego)
- przygotowanej historii choroby
- znajomości głównych jednostek onkologicznych omawianych na seminariach (odpowiedź ustna na ostatnich zajęciach, historia choroby w formie pisemnej).
- przed rozpoczęciem ćwiczeń możliwa jest pisemna wejściówka z zakresu materiału obowiązującego na dane ćwiczenia

W przypadku niezaliczenia materiału z ćwiczeń student poprawia ćwiczenia w terminie ustalonym z asystentem.

5.3  Seminarium

  1. Seminarium będzie realizowane w formie prezentacji multimedialnej
  2. Koordynator przedmiotu podaje do informacji studentów zakres materiału na dane zajęcia minimum 2 tygodnie przed datą realizowanych zajęć na stronie internetowej Katedry
  3. Na każdym seminarium odbędzie się pisemna wejściówka w formie testowej lub opisowej

5.4  Podręcznik:

     Literatura obowiązkowa:

  1. J. Jasem,  R. Kordek, Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, wyd. ViaMedica, 2019
  2.  M. Krzakowski, Onkologia Kliniczna, Tom 1 i 2, Wyd. ViaMedica, 2023
  3.  A. Deptała, R. Stec, M. Smoter, ONKOLOGIA Podręcznik dla studentów medycyny. Pomoc dydaktyczna dla lekarzy specjalizujących się w onkologii., wyd. AsteriaMed, 2021

Literatura uzupełniająca:

 

  1. Wolters kluver Health,, Cancer - Principles and Praktice of Oncolog, wyd. Vincent de Vita, 2011

Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2021 rok: http://onkologia.zalecenia.med.pl/

 6.    Egzamin:

 

1.  Do pierwszego terminu egzaminacyjnego dopuszczani są Studenci, którzy:

- byli obecni na wszystkich wykładach, seminariach i ćwiczeniach lub odrobili

  usprawiedliwione nieobecności,

- uzyskali pozytywną ocenę z ćwiczeń.      

  1. Egzamin w formie testu (60 pytań z 5 odpowiedziami, jedna odpowiedź prawidłowa). Aby zaliczyć należy poprawnie odpowiedzieć na 45 pytań (75%).
  2. Egzamin obejmuje cały materiał (wykłady, seminaria, ćwiczenia i zalecane podręczniki).
  3. Za  przeprowadzenie egzaminu odpowiadają pracownicy Katedry. Termin oraz miejsce przeprowadzenia egzaminu zostanie podany na stronie internetowej Katedry.
  4. Punktacja i skala ocen zostanie podana po egzaminie
  5. Student ma prawo do przystąpienia do trzech terminów egzaminu tzn. 1 oraz 2 egzaminów poprawkowych. Do drugiego terminu egzaminacyjnego dopuszczani są Studenci, którzy otrzymali ocenę niedostateczną w pierwszym terminie, mają odrobione/zaliczone ewentualne nieobecności i zaliczone wszystkie wejściówki i ćwiczenia.
    Do trzeciego terminu zaliczenia dopuszczani są Studenci, którzy otrzymali ocenę niedostateczną w drugim terminie, mają odrobione/zaliczone ewentualne nieobecności i zaliczone wszystkie wejściówki i ćwiczenia. Egzaminy poprawkowe mogą być przeprowadzone w formie ustnej lub pisemnej.
  6. Nie jest wymagana dokładna znajomość klasyfikacji TNM każdego nowotworu, jedynie jej ogólne zasady. Nie jest wymagana dokładna znajomość schematów chemioterapii i jej dawkowania dla poszczególnych stadiów zaawansowania choroby nowotworowej. Obowiązuje znajomość podstawowych leków cytostatycznych, ich mechanizmów działania i powikłań. Nie jest wymagana dokładna znajomość dawek radioterapii. Obowiązuje znajomość rodzajów leczenia i sposobów frakcjonowania.

 7.  Student ma prawo do wglądu do poszczególnych form zaliczeń w terminie ustalonym z Koordynatorem przedmiotu.

8. Akademicka praworządność i uczciwość:

8.1 Nie dopuszcza się rejestrowania, nagrywania, kopiowania zajęć oraz materiałów na nich prezentowanych w żadnej formie bez uprzedniej zgody prowadzącego. Niezastosowanie się do tego zakazu spowoduje automatyczne uzyskanie oceny negatywnej z przedmiotu i skierowanie sprawy do właściwych organów uniwersyteckich.

8.2 Na wszystkich zaliczeniach/egzaminie niedopuszczalne jest ściąganie, podpowiadanie, korzystanie z pomocy w formie drukowanej czy innych nośników informacji. W przypadku niezastosowania się do w/w zasad student otrzymuje ocenę niedostateczną z danego zaliczenia/egzaminu.

8.3 Wszystkie materiały udostępnione online na stronie Katedry Onkologii lub przekazywane na nośnikach chronione są prawami autorskimi i są własnością Katedry Onkologii UWM w Olsztynie.

8.4 Po zakończeniu zajęć student dokonuje ankietowej oceny osób prowadzących przedmiot.

9. Kwestie nieuregulowane w przedstawionym regulaminie zajęć z przedmiotu Onkologia w Katedrze Onkologii pozostają w gestii Kierownika Katedry i/lub Koordynatora Przedmiotu.

10. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.

11. Student ma obowiązek zapoznać się z zasadami BHP w miejscu realizowanych zajęć oraz dyrektywy unijnej RODO.

12. Szczegółowy opis zasad BHP obowiązujących w miejscu realizowania wszystkich form zajęć zgodny z zasadami Szpitala w którym prowadzone są zajęcia.

13. W sprawach związanych z przebiegiem przedmiotu należy się kontaktować z sekretariatem Katedry Onkologii (telefon 89 539 83 10 w godzinach od 8:00 do 15:00).

14. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania przez Kierownika Katedry.

 

 

 

                                                                                   Prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki