dr n. med. Ewa Wasilewska-Teśluk

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Klinika Radioterapii

Szpital Kliniczny MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie

(al. Wojska Polskiego 37)

Publikacje:

Nawrocki, S., M. Krzakowski, E. Wasilewska-Tesluk, D. Kowalski, M. Rucinska, R. Dziadziuszko, and A. Sowa. 2010. "Concurrent Chemotherapy and Short Course Radiotherapy in Patients with Stage IIIA to IIIB Non-Small Cell Lung Cancer Not Eligible for Radical Treatment: Results of a Randomized Phase II Study." Journal of Thoracic Oncology 5 (8): 1255-1262. www.scopus.com.

Niwińska, A., T. Pieńkowski, M. Tacikowska, Z. Miśkiewicz, W. Stelmaszczyk, and E. Wasilewska-Teśluk. 2002. "Late Cardiopulmonary Complications in Breast Cancer Patients Following Combined Adjuvant Treatment." Nowotwory 52 (1): 25-32. www.scopus.com.

Suszko-Kazarnowicz, M. and E. Wasilewska-Tesluk. 2007. "Drobnokomórkowy Rak Płuc - Postȩp Leczenia w Województwie Warmińsko-Mazurskim?" Polish Annals of Medicine 14 (1): 65-69. www.scopus.com.

Szutkowski, Z., A. Kawecki, E. Wasilewska-Teśluk, A. Hliniak, and E. Kraszewska. 2004. "The Role of Hemoglobin Concentration in the Outcome of Definitive Radiotherapy of the Oropharyngeal Cancer." Otolaryngologia Polska.the Polish Otolaryngology 58 (5): 941-948. www.scopus.com.

Szutkowski, Z., A. Kawecki, E. Wasilewska-Teśluk, and E. Kraszewska. 2003. "Lymphatic Metastasis in the Neck from Unknown Primary. Analysis of Treatment Results and Prognostic Factors." Otolaryngologia Polska.the Polish Otolaryngology 57 (6): 861-866. www.scopus.com.

———. 2008. "Results of Treatment in Patients with Paranasal Sinus Carcinoma. Analysis of Prognostic Factors." Otolaryngologia Polska 62 (1): 37-43. www.scopus.com.

Wasilewska-Teśluk, E., Z. Szutkowski, and A. Kawecki. 2003. "Langerhans Cell Histiocytosis of Bone - A Case Report and Review of the Literature." Nowotwory 53 (2): 161-164. www.scopus.com.