REGULAMIN

Regulamin przedmiotu "Medycyna ratunkowa cz. 1"

dla kierunku Ratownictwo Medyczne

 

  1. Zajęcia obejmują zakres wiedzy z medycyny ratunkowej cz. 1 dla Studentów II roku kierunku ratownictwo medyczne i odbywa się w trakcie trwania trzeciego semestru zajęć (semestru zimowego).
  2. Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem w godzinach przewidzianych w planie zajęć. Miejsce prowadzenia zajęć zostaje określone w planie zajęć.
  3. Zajęcia obejmują wykłady, seminaria i ćwiczenia.

§1 WYKŁADY

  1. Wykłady odbywają się w ustalonych miejscach i godzinach podanych w harmonogramie zajęć dla całego rocznika. Wykłady są przeznaczone dla wszystkich Studentów z danego rocznika.
  2. Treści zawarte w wykładach są uzupełnieniem i poszerzeniem zagadnień omawianych na seminariach i będących przedmiotem zajęć praktycznych na ćwiczeniach i są niezbędne do uzyskania założonych efektów kształcenia. Znajomość ich treści podlega ocenie na zaliczeniu końcowo semestralnym.
  3. Wykłady prowadzone są w formie ustnej prezentacji z wykorzystaniem pokazu slajdów.
  4. Uczestnictwo w wykładach  jest obowiązkowe. 

§2 SEMINARIA I ĆWICZENIA

  1. Przed rozpoczęciem zajęć Student powinien zapoznać się z niniejszym Regulaminem i stosować do jego postanowień. Potwierdzeniem tego faktu jest podpisanie stosownego oświadczenia przed przystąpieniem do pierwszych zajęć.
  2. Nauczyciel prowadzący zajęcia jest zobowiązany zapoznać Studentów z treścią Regulaminu przed przystąpieniem do pierwszych zajęć.
  3. Student jest zobowiązany do przestrzegania Regulaminu BHP ośrodka, w którym odbywa zajęcia.
  4. Przed rozpoczęciem zajęć Student jest zobowiązany do pozostawienia odzieży wierzchniej w miejscu do tego przeznaczonym, za ćwiczeniach obowiązuje ubiór stosowny do zajęć, fartuch bądź ubiór ratownika medycznego a także identyfikator.
  5. Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem w godzinach przewidzianych w planie zajęć. Studentów i osoby prowadzące zajęcia obowiązuje punktualność.
  6. Seminaria odbywają się w formie pokazu slajdów, jak również w formie interakcji ze Studentami. Ćwiczenia odbywają się w Szpitalnym Klinicznym Oddziale Ratunkowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie. Mają formę praktycznego nauczania umiejętności medycyny ratunkowej z wykorzystaniem symulatorów niskiej wierności a także badanie i wykonywanie niektórych procedur klinicznych w obecności osób prowadzących zajęcia.
  7. W miejscu zajęć należy utrzymywać porządek i czystość oraz dbać o stosowne zachowanie. Niedozwolone jest palenie tytoniu ani spożywanie posiłków.
  8. Student zobowiązany jest do uczestniczenia w zajęciach z grupą studencką, do której został przydzielony. Na odbywanie zajęć z inną grupą dziekańską Student musi mieć pisemną zgodę Prodziekana ds. studenckich i kształcenia.
  9. Student ma obowiązek przygotowania się na każde kolejne zajęcia z zakresu obowiązującego materiału w danym cyklu zajęć (tematyka zajęć opisana jest w sylabusie oraz umieszczona na stronie internetowej Katedry Medycyny Ratunkowej w zakładce Kierunek ratownictwo medyczne -> II rok -> Tematyka zajęć. Prowadzący mają prawo do sprawdzenia poziomu przygotowania Studentów do zajęć w formie pisemnej lub ustnej. W razie nieprzygotowania Studenta prowadzący może nie dopuścić go do uczestniczenia w zajęciach, określając formę ich ponownego zaliczenia.
  10. Przedmiot kończy się zaliczeniem , które ma miejsce przed rozpoczęciem zimowej sesji egzaminacyjnej.
  11. Zaliczenie ćwiczeń i seminariów przyjmuje formę odpowiednio praktyczną i teoretyczną . Zaliczenie wykładów na podstawie obecności. 30% nieobecności – test jednokrotnego wyboru .
  12. Zaliczenie seminarium przeprowadza się w formie przedstawienia przez studenta prezentacji. Prezentacja w formacie PDF. Zakres tematyczny obowiązujący na zaliczeniu obejmuje materiał przedstawiony w trakcie wykładów, seminariów i ćwiczeń oraz literatury podanej przez Prowadzących.
  13. Łączna ocena końcowa seminarium odbywa się na podstawie oceny przyznanej za prezentację oraz frekwencję studenta.
  14. Oceny cząstkowe są przyznawane zgodnie z procentową skalą ocen:

 

  1. Obecność na ćwiczeniach i seminariach jest obowiązkowa. Dopuszczalna jest jedna usprawiedliwiona nieobecność. Każda nieobecność musi być usprawiedliwiona.
  2. W przypadku dwóch lub więcej usprawiedliwionych nieobecności student ma obowiązek ustnego zaliczenia treści opuszczonego materiału oraz odrobienia zajęć z inną grupą dziekańską po uprzednim ustaleniu terminu z asystentem Katedry.
  3. Kierownik przedmiotu po każdym semestrze otrzyma listy obecności oraz listę studentów, którzy nie wypełnili w/w warunków, na podstawie których możliwe jest dopuszczenie do zaliczenia przedmiotu.

 

§3 ZALICZENIE PRZEDMIOTU

 

  1. Przedmiot kończy się zaliczeniem , które ma miejsce przed rozpoczęciem zimowej sesji egzaminacyjnej.
  2. Zaliczenie ćwiczeń i seminariów przyjmuje formę odpowiednio praktyczną i teoretyczną . Zaliczenie wykładów na podstawie obecności. 30% nieobecności – test jednokrotnego wyboru .
  3. Zaliczenie seminarium przeprowadza się w formie przedstawienia przez studenta prezentacji. Prezentacja w formacie PDF. Zakres tematyczny obowiązujący na zaliczeniu obejmuje materiał przedstawiony w trakcie wykładów, seminariów i ćwiczeń oraz literatury podanej przez Prowadzących.
  4. Łączna ocena końcowa seminarium odbywa się na podstawie oceny przyznanej za prezentację oraz frekwencję studenta.
  5. Oceny cząstkowe są przyznawane zgodnie z procentową skalą ocen:

 

< 60% - 2,0

 

60% - 70% - 3,0

 

71% - 79% - 3,5

 

80% - 85% - 4,0

 

85% - 92% - 4,5

 

92% - 100% - 5,0

 

  1. Zaliczenie praktyczne ćwiczeń odbywa się na podstawie oceny umiejętności przeprowadzenia badania pacjenta urazowego oraz wykonania medycznych czynności ratunkowych (zaliczenie z wykorzystaniem symulatora). Zaliczenie składa się z 22 czynności ocenianej według skali 0- 1, oceny cząstkowe przyznawane są zgodnie ze skalą ocen:

 

22 – 21 pkt – 5,0

 

20 – 19 pkt – 4,0

 

18 – 17 pkt – 3,0

 

 

 

  1. Podczas zaliczenia wykluczone jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy naukowych oraz środków łączności. Złamanie tego zakazu powoduje automatyczne otrzymanie oceny niedostatecznej.

 

Kwestie sporne nie ujęte w Regulaminie przedmiotu rozstrzyga Koordynator przedmiotu / Kierownik jednostki.