REGULAMIN

 

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Collegium Medicum

Wydział Lekarski

 

REGULAMIN ZAJĘĆ Z „ Medycyna ratunkowa z elementami medycyny katastrof”

dla studentów Kierunku Lekarskiego Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

  1. 1.      Informacje ogólne

1.1   Zajęcia realizowane są przez Katedrę Medycyny Ratunkowej 

1.2   Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:

  1. a.  Kierownik katedry; dr n. med. Rakesh Jalali,
  2. b.  Koordynator przedmiotu; dr n. med. Rakesh Jalali
  3. c.  Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć.

wykłady- dr n. med. Rakesh Jalali

seminaria - dr n. med. Rakesh Jalali

ćwiczenia – lek. Manta J., lek. Ciszewska, lek .Ewa Rotkiewicz , lek. Kuliś M., lek. Wałdoch L., M., lek. Reza M., lek. Uryszek D.,  mgr Grażewicz M.,K.Maczulski 

1.3   Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć.

  1. 2.      Zajęcia dydaktyczne mają formę: Wykłady prowadzone są stacjonarnie   z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Nagrywanie i rozpowszechnianie  przez studentów prezentacji , ćwiczeń i wykładów jest zabronione na podstawie praw autorskich .Seminaria prowadzone są stacjonarnie przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnych oraz interakcji ze studentami podczas dyskusji .
  2. 3.      ćwiczenia mają formę praktycznego nauczania przy pacjentach w oddziałach szpitalnych  oraz z wykorzystaniem symulatorów ALS w Centrum Symulacji Medycznych
  3. 4.      Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć Student jest zobowiązany do pozostawienia odzieży wierzchniej w miejscu do tego przeznaczonym. Na ćwiczenia Student jest zobowiązany zaopatrzyć się w biały fartuch lekarski, stetoskop, obuwie na zmianę i identyfikator.

4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności

4.1 Obecność we wszystkich formach zajęć jest obowiązkowa.

4.2  Wszystkie nieobecności muszą być usprawiedliwione.

4.3  Dopuszczalna jest 1  usprawiedliwiona nieobecność na poszczególnych formach zajęć w tym zaliczeniach i egzaminach.

4.4    Student jest zobowiązany dostarczyć do Katedry  pisemne usprawiedliwienie nieobecności niezwłocznie po ustaniu przyczyny, zgodnie z procedurą określającą zasady usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach dydaktycznych, egzaminach i zaliczeniach na Wydziale Lekarskim.

4.5  W celu odrobienia nieobecności student zgłasza się do sekretariatu Katedry lub bezpośrednio do prowadzącego zajęcia które opuścił w celu ustalenia dalszego postępowania .

4.6  W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności student zgłasza się do koordynatora przedmiotu w celu ustalenia dalszego postepowania .

4.7  Student zobowiązany jest do uczestniczenia w zajęciach z grupą studencką, do której został przydzielony. Na odbywanie zajęć z inną grupą dziekańską Student musi mieć pisemną zgodę Prodziekana ds. studenckich i kształcenia

4.8  Student z IOS jest zobowiązany do zgłoszenia do sekretariatu z jaką grupą lub grupami będzie uczestniczył w  zajęciach w pierwszym tygodniu semestru w celu umieszczenia go na listach obecności oraz weryfikacji liczebności grupy. Grupa, do któej dołaczy nie moze być większa niż 5 osób.

 

  1. 5.        Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć:

5.1  Wykłady

  1. a.określenie formy zaliczenia materiału realizowanego na wykładach,

Treści zawarte w wykładach są niezbędne do uzyskania założonych efektów kształcenia. Znajomość ich treści podlega ocenie na egzaminie końcowym na VI roku. Zaliczenie wykładów i seminariów  jest na podstawie obecności oraz aktywnego udziału w zajęciach . Jeżeli student opuści więcej niż 1 wykład lub seminarium niezbędne jest napisanie testu  lub odpowiedź ustna u prowadzącego w celu zaliczenia tematyki.

  1. b.      Materiał realizowany w trakcie wykładów wchodzi w zakres tematyczny egzaminu z przedmiotu

5.2 Ćwiczenia

  1. określenie sposobu weryfikacji przygotowania studenta do ćwiczeń
  • tematyka ćwiczeń podana na stronie internetowej Katedry najpóźniej tydzień przed datą realizowanych ćwiczeń, 
  • Przed ćwiczeniami odbywa się wejściówka w formie pisemnej lub ustnej . Nie zaliczenie wejściówki może oznaczać  nie dopuszczenie studenta w danym dniu do ćwiczeń. Wszystkie wejściówki muszą być zaliczone.
  • zasady oceniania

< 60% -  2,0
60% - 70% - 3,0
71% - 79% - 3,5
80% - 85% - 4,0
85% - 92% - 4,5
92% - 100% - 5,0

  1. określenie kryteriów oceny końcowej ćwiczeń - Zaliczenie ćwiczeń - Średnia ocen z wejściówek, jest oceną końcową . W przypadku gdy student nie jest usatysfakcjonowany oceną ma prawo podejść do ostatecznego zaliczenia testowego , które  przeprowadza się w formie pisemnej  – test jednokrotnego wyboru składający się z 20 pytań. Zaliczenie testu jest możliwe po uzyskaniu 60% poprawnych odpowiedzi. Do systemu USOS wstawiana jest ocena z zaliczenia testowego nawet jeśli jest oceną słabszą, niż średnia ocena z wejściówek . Do zaliczenia testu można podejść w I terminie i II terminie poprawkowych.  terminy poprawkowe będą ustalane po napisaniu testu przez wszystkie grupy. Nie zaliczenie testu  w II terminie poprawkowym oznacza konieczność powtarzania roku. Zakres tematyczny obowiązujący na zaliczeniu obejmuje materiał przedstawiony w trakcie ćwiczeń i seminariów  oraz literatury podanej przez Prowadzących

5.3 Seminarium

  1. forma seminariów -seminaria prowadzone są stacjonarnie   z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych ,koordynator przedmiotu/ osoba odpowiedzialna za realizację seminarium podaje do informacji studentów zakres materiału na dane zajęcia minimum 2 tygodnie przed datą realizowanych zajęć,
  2. określenie formy zaliczenia zakresu materiału realizowanego na seminariach aktywność w trakcie zajęć , obecność
  3. Określenie zasad wglądu do poszczególnych form zaliczeń  - Wejściówki i  test można zobaczyć po zakończeniu zaliczenia przez wszystkie grupy .

6.1 .Akademicka praworządność i uczciwość:

Studenci zobowiązani są do przestrzegania zasad akademickiej praworządności i uczciwości. W sytuacji gdy dojdzie do ich naruszenia (np. oszukiwanie, wpisywanie się na listę obecności za inną osobę) osoba prowadząca informuje koordynatora przedmiotu lub właściwego przedstawiciela władz dziekańskich.

1. Kwestie nieuregulowane w przedstawionym regulaminie zajęć z przedmiotu Medycyna ratunkowa z elementami medycyny katastrof  w Katedrze Medycyny Ratunkowej  pozostają w gestii Koordynatora Przedmiotu

2. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.

3. Student ma obowiązek zapoznać się z zasadami BHP w miejscu realizowanych zajęć oraz dyrektywy unijnej RODO

 

Regulamin wchodzi w  życie z dniem 0.10.2023