HARMONOGRAMY I TEMATYKA

  

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Collegium Medicum

TEMATYKA ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU GERIATRIA
dla studentów 4 roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

HARMONOGRAM  2023/2024

Ćwiczenia: 

I dzień: KOG - kompleksowa ocena geriatryczna - ćwiczenia praktyczne: omawianie odmienności chorowania w wieku starszym na przykładach przypadków klinicznych pacjentów z Oddziału Chorób Wewnętrznych (szpital w Dobrym Mieście)

II dzień: otępienie, majaczenie i depresja w wieku starszym - przypadki kliniczne. Zaburzenia zachowania w otępieniu, zaburzenia snu w wieku starszym, problemy opiekuńcze - przypadki kliniczne (szpital w Dobrym Mieście)

III dzień - Odleżyny, profilaktyka i leczenie. Przypadki kliniczne pacjentów. Postępowanie u schyłku życia. Problemy prawne postępowania w przypadku niemożności wyrażenia przez pacjenta świadomej zgody na leczenie (szpital w Nidzicy)

 

Seminaria:

Omawianie problemów geriatrycznych metodą przypadków klinicznych.

1. Problemy urologiczne, w tym nietrzymanie moczu, zatrzymanie moczu, infekcje układu moczowego  u osób starszych. 

2. Problemy gastrologiczne i zaburzenia statyki narządu rodnego. Dysfagia i zaburzenia łaknienia, zaparcie i biegunka, nietrzymanie kału  u pacjenta geriatrycznego. zaburzenia statyki narządu rodnego u kobiet w wieku starszym, głównie wypadanie narządu rodnego.

3. Upadki, zaburzenia chodu, omdlenia u osób starszych. Przyczyny, zapobieganie, konsekwencje.  

4. "Farmakohazardologia" - problemy polipragmazji i powikłań leczenia w wieku starszym. 

5. Zajęcia praktyczne w Centrum Symulacji Medycznej. Odleżyny - ćwiczenia w wykonywaniu opatrunków specjalistycznych. Majaczenie - gamification - wykorzystanie gry do szkolenia diagnostyki, leczenia i zapobiegania majaczeniu.

 

Wykłady:

1. Odrębności chorowania w wieku starszym 

W wykładzie przedstawiono podstawowe różnice w przebiegu procesów chorobowych u osób młodszych i w wieku starszym, problemy na które napotykamy w diagnostyce i leczeniu osób w wieku starszym, m. in. podstawowe wiadomości dot. polipragmazji i polifarmakoterapii.

2. Fizjologiczne starzenie.  

wykład opisuje zmiany fizjologiczne związane ze starzeniem się człowieka i praktyczne zastosowanie tej wiedzy w diagnostyce i leczeniu dolegliwości i  chorób w wieku starszym

3. Rodzaje starzenia się. Pomyslne starzenie. 

W wykładzie przedstawiono definicję starzenia się, podział okresu starości wg WHO, rodzaje starzenia się. Warunki konieczne do pomyślnego przebiegu procesu starzenia.

4. Opieka długoterminowa w geriatrii. 

Geriatria jest ściśle związana z opieką paliatywną i opieka długoterminową. Wykład przybliża rodzaje opieki długoterminowej dostępne w Polsce i  braki systemowe w tym zakresie.

5. Promocja zdrowia w geriatrii.

Wykład omawia problemy medycyny przeciwstarzeniowej oraz stosowania odpowiedniej diety, prewencji sarkopenii, otępienia, upadków i infekcji w wieku starszym.

6. Zespół słabości. 

W wykładzie przedstawiono definicję, patogenezę, objawy i leczenie/profilaktykę zespołu słabości (frailty syndrome)

7. Decyzje terapeutyczne w starości.

Wykład omawia narzędzia ułatwiające podejmowanie decyzji u schyłku życia w starości - zakończenie procesu terapii przyczynowej na rzecz opieki paliatywnej i poprawy jakości życia.

8. Demografia i hospitalizacje.

Wykład zawiera treści dotyczące demografii w Polsce i na świecie, problemów ekonomicznych i opiekuńczych oraz hospitalizacji w wieku starszym.