REGULAMIN

REGULAMIN PRZEDMIOTU 2023/2024

 

    CHOROBY ZAKAŹNE

                  w Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

   dla studentów IV roku Wydziału Lekarskiego

 

Koordynator przedmiotu:  dr  n. med. Piotr  P. Kocbach, lek. Aleksandra Kocbach-Przudzik

Ćwiczenia kliniczne i seminaria odbywają się w  Szpitalu w Ostródzie  S.A. ul. Jagiełły 1, gdzie studenci są dowożeni transportem, którego wynajęcie leży po stronie uczelni

tel. (89)-646-06-22,  89-646 -06-47, 89- 646-06-89

 

  1. Zajęcia dydaktyczne (ćwiczenia i seminaria) z zakresu chorób zakaźnych dla studentów IV roku Wydziału Lekarskiego odbywają się na terenie Szpitala w Ostródzie S.A.
  2. W czasie zajęć dydaktycznych, wyznaczonych harmonogramem, studentowi nie wolno odbywać innych zajęć, w tym odrabiać zaległych ćwiczeń w innych Klinikach i Zakładach, zaliczać seminariów lub przystępować do egzaminów.
  3. Zajęcia dla studentów odbywają się w dniach wyznaczonych harmonogramem zajęć w systemie blokowym, opracowanym przez planistę WL. Zmiany w harmonogramie zajęć mogą być dokonywane tylko przez planistę WL lub za wiedzą i zgodą koordynatora przedmiotu.
  4. Skład osobowy grupy studenckiej w bloku ustala Dziekanat. Student może zmienić przydział do grupy tylko za zgodą Dziekanatu wydaną na piśmie.
  5. Na naukę przedmiotu choroby zakaźne dla studentów IV Wydziału Lekarskiego przeznacza się 70 godzin w ciągu roku, w tym 20 godzin wykładów (egzamin), 10 godzin  seminariów (test) 40 godzin ćwiczeń (zaliczenie praktyczne).
  6. Seminaria i ćwiczenia prowadzą: Piotr Kocbach, Aleksandra Kocbach-Przudzik, Joanna Osińska, Anna Botulińska, Maria Hlebowicz.
  7. Zajęcia rozpoczynają  się w wyznaczonych dniach o godzinie 8.30. i trwają do 14.15. Zajęcia trwają 7 dni (blok).  
  8. Studenci zobowiązani są do punktualnego zgłaszania się na zajęcia i uczestniczenia we wszystkich zajęciach, zawsze z własnym stetoskopem, fartuchem ochronnym i obuwiem zamiennym.
  9. Nieobecność nieusprawiedliwiona uniemożliwia zaliczenie ćwiczeń i przystąpienie do egzaminu. Dopuszcza się nieobecność usprawiedliwioną (zwolnienie lekarskie lub urlop udzielony przez Dziekana), trwającą nie dłużej niż 3 dni. Usprawiedliwiona nieobecność na zajęciach, trwająca dłużej niż 3 dni, powoduje przeniesienie studenta do innej grupy zajęć, za wiedzą i zgodą Dziekana. Nie przewiduje się możliwości indywidualnego odrobienia zajęć przy nieobecności trwającej dłużej niż 3 dni. Nieobecność usprawiedliwiona powinna być potwierdzona stosownym zaświadczeniem lekarskim

10. Odrabianie ćwiczeń (nieobecność usprawiedliwiona) odbywać się może wyłącznie po porozumieniu studenta z osobą odpowiedzialną za proces dydaktyczny. Zaliczenie nieobecności na seminarium może dokonać się poprzez uczestnictwo w zajęciach kolejnej grupy, bądź przez zaliczenie u prowadzącego temat.

11. Zaliczenie ćwiczeń  ma miejsce w ostatnim dniu zajęć bloku i kończy się zaliczeniem praktycznym - omówienie wylosowanej jednostki chorobowej, zebranie wywiadu, badanie pacjenta, zaproponowanie postępowania.

Zaliczenie seminariów ma miejsce w ostatnim dniu zajęć i kończy się testem- 9 pkt: 5,0; 8 pkt: 4,5; 7 pkt: 4,0; 6 pkt: 3,5; 5 pkt: 3,0; 4-0pkt: 2,0

12.  W trakcie zajęć studentów obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej i poszanowanie praw chorego.  W trakcie zajęć praktycznych obowiązuje przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dyrektywy unijnej RODO, ze szczególnym uwzględnieniem zasad zapobiegania zakażeniom szpitalnym oraz zakażeniom zawodowym. Do zajęć praktycznych mogą być dopuszczeni studenci, którzy otrzymali pełen cykl szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby B.

13. Egzamin z przedmiotu  choroby zakaźne  odbędzie się w formie  pisemnej lub ustnej w trakcie sesji egzaminacyjnej.

14.  Warunkiem zaliczenia  jest uzyskanie minimum 60% prawidłowych odpowiedzi. Wgląd do poszczególnych form zaliczeń jest możliwy u koordynatora przedmiotu (100%: 5,0; 90%: 4,5; 80%: 4,0; 70%:3,5; 60%;3,0; 59%-0%: 2,0). 

15.  Podczas sprawdzianów wykluczone jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy naukowych oraz środków łączności. Złamanie tego zakazu powoduje automatyczne otrzymanie oceny niedostatecznej.

16. Terminy egzaminów dla poszczególnych grup wyznacza Dziekanat.

17. Ostateczna ocena egzaminu z chorób zakaźnych jest średnią ocen  z zaliczenia praktycznego, testu oraz egzaminu ustnego lub pisemnego :

Skala ocen : bardzo dobry ( 5 ),dobry plus ( 4,5 ), dobry ( 4 ), dostateczny plus ( 3,5 ) , dostateczny ( 3 ), niedostateczny ( 2 ).

18. Egzamin poprawkowy dla studentów, którzy uzyskali ocenę niedostateczną z egzaminu w pierwszym terminie, odbywa się u Kierownika przedmiotu  po indywidualnym ustaleniu daty egzaminu, nie wcześniej niż 3 dni po poprzednim egzaminie.

19. Wszelkie sprawy nie ujęte w niniejszym regulaminie rozstrzyga Koordynator przedmiotu na podstawie pisemnego wniosku Studenta. W razie niemożliwości formalnego podjęcia decyzji – decyduje Dziekan ds. Studenckich i Kształcenia.  

20. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.

21. Regulamin wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.

 

dr n. med. Piotr Kocbach

lek. Aleksandra Kocbach-Przudzik

 

 

 

OŚWIADCZENIE O ZAPOZNANIU SIĘ Z TREŚCIĄ REGULAMINU PRZEDMIOTU

 

                                                         CHOROBY ZAKAŹNE

(nazwa przedmiotu)

realizowanego w semestrze letnim/ zimowym  roku akademickiego 2023/2024  na IV roku kierunku lekarskiego w języku polskim/angielskim

 

 

Niniejszym oświadczam, że zapoznałem się z treścią Regulaminu Przedmiotu

i zobowiązuję się do jego przestrzegania.

 

 

                                                 ……………………………………………….

                                                                                podpis studenta