REGULAMIN
REGULAMIN ZAJĘĆ przedmiotu „MEDYCYNA SĄDOWA” dla studentów Kierunku Lekarskiego Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
1. Informacje ogólne
1.1 Zajęcia realizowane są przez Katedrę Patomorfologii i Medycyny Sądowej w salach dydaktycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i wyjątkowo w pozostałych jednostkach.
1.2 Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:
a. Kierownik katedry: p.o. Kierownika dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, prof. UWM
b. Koordynator przedmiotu: dr n. med. Piotr Engelgardt
c. Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć: pracownicy dydaktyczni Katedry Patomorfologii i Medycyny Sądowej tj. dr n. med. Piotr Engelgardt, dr n. med. Maciej Krzyżanowski, lek. Marta Perkowska oraz lek. Natalia Jamrozik.
1.3 Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć.
Działalność dydaktyczna obejmuje zróżnicowaną tematykę
• Tanatologia – czyli nauka o śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem przemian zachodzących pośmiertnie w obręb ciała ludzkiego oraz ich przydatność do ustalanie czasu śmierci; określenie patomechanizmu śmierci nagłej w następstwie działania różnych czynników zewnętrznych; śmierć z przyczyn chorobowych.
• Toksykologia sądowa – diagnostyka zatruć zbrodniczych, samobójczych i przypadkowych, ze szczególnym uwzględnieniem substancji psychoaktywnych.
• Podstawy genetyki sądowej.
• Szeroko pojmowana traumatologia z punktu widzenia medycyny sądowej, z podkreśleniem zdarzeń o charakterze wypadków drogowych.
2. Zajęcia dydaktyczne mają formę:
Wykładów: nie dotyczy
Seminariów:
prowadzone na salach dydaktycznych, liczebność: do 25 osób: omówienie tematu, prezentacje multimedialne, dyskusja ze studentami.
W sytuacji obostrzeń dotyczących kontaktów społecznych, związanych np. z pandemią zajęcia prowadzone są w formie online przy użyciu platform Microsoft Teams albo/lub Moodle.
Ćwiczeń:
prowadzone na salach dydaktycznych, liczebność: do 12 osób, prezentacje multimedialne, dyskusja ze studentami połączona ze sprawdzaniem wiedzy studentów oraz nauką logicznego wnioskowania.
W miarę mjożliwości udział w rozprawie sądowej, udział przy badaniu osób żywych przeprowadzanym na potrzeby wymiaru sprawiedliwości, analiza akt spraw sądowych.
W sytuacji obostrzń kontaktów społecznych związanych np. z pandemią zajęcia prowadzone są w formie online przy użyciu platform Microsoft Teams albo/lub Moodle.
W wyjątkowych sytuacjach znacznych obostrzeń kontaktów społecznych, związanych np. z pandemią dopuszczalne jest przeprowadzenia zajęć w formie online przy użyciu platform Microsoft Teams albo/lub Moodle.
3. Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć (ubiór, zachowanie studenta na zajęciach itp.).
• Podczas wszystkich zajęć telefony komórkowe, pagery i wszelkie urządzenia elektroniczne powinny być wyłączone.
• Podczas wszystkich zajęć fotografowanie czy wideorejestracja jest zabronione.
• W salach dydaktycznych student może przebywać tylko w obecności asystenta.
• Zabrania się palenia, jedzenia i picia w salach i korytarzach dydaktycznych.
• Student ma obowiązek dbać o sprzęt dydaktyczny.
• Student jest zobowiązany do przestrzegania przepisów BHP i przepisów przeciwpożarowych. Podczas pierwszego ćwiczenia uczeń zapozna się z nimi i musi to potwierdzić własnym podpisem. Student musi niezwłocznie poinformować asystenta o wszystkich wypadkach czy nietypowych zdarzeniach, które miały miejsce w Klinice podczas zajęć.
• W przypadku zajęć online studenci zobowiązani są zalogować się w wyznaczonym terminie do odpowiedniej, wcześniej wskazanej platformy oraz wykonać niezbędne zadania w określonym dla nich czasie.
4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności
4.1 Obecność we wszystkich formach zajęć jest obowiązkowa.
4.2 Wszystkie nieobecności muszą być usprawiedliwione.
4.3 Określenie dopuszczalnej liczby wszystkich usprawiedliwionych nieobecności na poszczególnych formach zajęć w tym zaliczeniach i egzaminach - 2.
4.4 Sposób usprawiedliwienia nieobecności na poszczególnych formach zajęć (w tym zaliczeniach i egzaminach) - zgodny z procedurą określającą zasady usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach dydaktycznych, egzaminach i zaliczeniach na Wydziale Lekarskim.
4.5 Sposób odrabiania nieobecności na zajęciach: odrobienie zajęć z inną grupą, w ostateczności weryfikacja ustna materiału przez prowadzącego dane zajęcia.
4.6 Sposób postępowania w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności - jw.
4.7 Powyższe zasady mają także zastosowanie w przypadku zajęć online.
5. Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć:
5.1 Wykłady – nie dotyczy
5.2 Ćwiczenia
a. określenie sposobu weryfikacji przygotowania studenta do ćwiczeń: pisemne sprawdzenie wiedzy
- zasady oceniania: każdy sprawdzian obejmuje kilka (3-4) proste pytania z danego zakresu materiału, warunkiem uzyskania dopuszczenia do ćwiczeń jest poprawna odpowiedź na co najmniej 50% zadanych pytań.
- sposób postępowania w przypadku niezaliczenia materiału z bieżących ćwiczeń: niezaliczenie pisemnego sprawdzianu skutkuje koniecznością odrobienia ćwiczeń w późniejszym terminie po wcześniejszym zaliczeniu pisemnym na warunkach jw.
W przypadku zajęć on-line weryfikacja wiedzy polega na wykonaniu wskazanych zadań lub wykazaniem się aktywnością podczas zajęć np., podczas omawiania przypadków.
b. informacje na temat zakresu materiału obowiązującego na danych zajęciach są udostępnione najpóźniej tydzień przed datą realizowanych ćwiczeń,
c. określenie kryteriów oceny końcowej ćwiczeń na podstawie wyników poszczególnych sprawdzianów pisemnych oraz aktywności studenta: ocena końcowa wystawiona jest w oparciu o średnią ocen ze sprawdzianów cząstkowych oraz aktywności.
5.3 Kolokwium- nie dotyczy
5.4 Seminarium
a. forma seminariów: omówienie tematu, prezentacje multimedialne, dyskusja ze studentami.
b. koordynator przedmiotu/ osoba odpowiedzialna za realizację seminarium podaje do informacji studentów zakres materiału na dane zajęcia minimum 2 tygodnie przed datą realizowanych zajęć,
c. określenie formy zaliczenia zakresu materiału realizowanego na seminariach: test końcowy (egzamin)
W przypadku zajęć on-line weryfikacja wiedzy polega na wykonaniu wskazanych zadań lub wykazaniem się aktywnością podczas zajęć np. podczas omawiania przypadków.
6. Egzamin
a. określenie warunków przystąpienia do egzaminu
- obecność na zajęciach
- zaliczenie ćwiczeń (zgodnie z pkt 5.2)
b. forma przeprowadzenia egzaminu: egzamin końcowy składa się 50 pytań - test wielokrotnego wyboru.
Egzamin przeprowadzony jest w formie tradycyjnej, jako alternatywa egzamin w formie online (w przypadku zaostrzeń w kontaktach społecznych wynikających np. z pandemii).
c. określenie zakresu materiału obowiązującego na egzaminie/zaliczeniu semestralnym: ze względu na specyfikę przedmiotu Egzamin obejmuje zagadnienia omawiane na zajęciach, lecz także odwołuje się do wiedzy ogólnomedycznej.
d. osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie egzaminu oraz ustalenie miejsca i terminu egzaminu: koordynator przedmiotu bądź osoba przez niego wyznaczona (pracownik Katedry Patomorfologii i Medycyny Sądowej) w porozumieniu ze starostą roku,
e. punktacja i skala ocen,
Egzamin końcowy musi być zdany z wynikiem 60% lub wyższym, aby otrzymać zaliczenie. Student będzie oceniany w następujący sposób: 60-70% = 3, 71-76% - 3.5, 76-84% - 4, 85-92% - 4.5, 93-100% - 5.
f. informacja o ilości terminów egzaminów, do których student ma prawo podejścia:
zgodnie z regulaminem studiów - jeśli egzamin końcowy nie powiedzie się przy pierwszej próbie, przewidziano dwa dodatkowe terminy do zaliczenia
g. sposób postępowania w przypadku niezaliczenia egzaminu: zgodnie z regulaminem studiów
h. egzamin online może mieć formę ustną – w takim przypadku przy ocenie końcowej brany jest pod uwagę całokształt aktywności studenta w czasie zajęć. Możliwe jest prowadzenie egzaminu online formie testowej.
i. W przypadku wyboru egzaminu ustnego online możliwe jest zlecenie jest studentom dodatkowych zadań na platformach elektronicznych, których wyniki również będą miały wpływ na wynik egzaminu.
j. Wszyscy studenci zdają egzamin w tej samej formie, uzgodnionej wcześniej z koordynatorem przedmiotu i starostą roku.
7. Określenie zasad wglądu do poszczególnych form zaliczeń
Sprawdzian wejściowy na ćwiczenia – bezpośrednio po sprawdzeniu
Egzamin - Po wstępnym umówieniu terminu student w obecności pracownika Katedry (adiunkt, asystent) ma prawo wglądu w swoją pracę egzaminacyjną (do czasu wpisania wyników egzaminu do systemu USOS i zatwierdzeniu przez koordynatora)
8. Akademicka praworządność i uczciwość:
Określenie zasad akademickiej praworządności i uczciwości oraz zasad postępowania w sytuacji gdy dojdzie do ich naruszenia: W przypadku podejrzenia przez osobę przeprowadzającą egzamin lub sprawdzian wejściowy oszukiwania, ściągania, przekazywanie informacji itp. student otrzymuje ostrzeżenie. Ponowna próba zachowań nieetycznych powoduje wstawienie oceny niedostatecznej z opisem sytuacji.
9. Kwestie nieuregulowane w przedstawionym regulaminie zajęć z przedmiotu Medycyna Sądowa w Katedrze Patomorfologii i Medycyny Sądowej pozostają w gestii Koordynatora Przedmiotu: dr n. med. Piotr Engelgardt
10. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim. Podczas pierwszego ćwiczenia student zapozna się z Regulaminem i musi to potwierdzić własnym podpisem.
11. Student ma obowiązek zapoznać się z zasadami BHP w miejscu realizowanych zajęć oraz dyrektywy unijnej RODO. Student musi niezwłoczne poinformować asystenta o wszystkich wypadkach czy nietypowych zdarzeniach, które miały miejsce podczas zajęć.
12. Szczegółowy opis zasad BHP obowiązujących w miejscu realizowania wszystkich form zajęć.
W przypadku ćwiczeń:
• Wyjście do Sądu – obowiązuje schludne i obyczajne ubranie
• Udział w badaniu – jak na zajęciach klinicznych