REGULAMIN
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Collegium Medicum
REGULAMIN ZAJĘĆ Z PATOLOGII
dla studentów Kierunku Pielęgniarstwo oraz Kierunku Położnictwo
Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie
1. Informacje ogólne.
1.1. Zajęcia realizowane są przez Katedrę Patomorfologii i Medycyny Sądowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
1.2. Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:
a. Kierownik Katedry: p.o. Kierownika dr hab. n. med. Leszek Gromadziński, prof. UWM
b. Koordynator przedmiotu: Pielęgniarstwo- prof. UWM, lek. Krystian Golon, Położnictwo- lek. Katolina Hejne
c. Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć:
wykłady: dr n. med. Aleksandra Sejda
ćwiczenia na kierunku Pielęgniarstwo: lek. Krystian Golon, lek. Oliwia Wojsław, lek. Karolina Hejne
ćwiczenia na kierunku Położnictwo: lek. Karolina Hejne
seminaria na kierunku Pielęgniarstwo: dr n. med. Zygmunt Kozielec
seminaria na kierunku Położnictwo: dr n. med. Zygmunt Kozielec, lek. Karolina Hejne
1.3. Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć.
2. Zajęcia dydaktyczne dla studentów Kierunku Pielęgniarstwo mają formę wykładów, ćwiczeń oraz seminariów, zaś zajęcia dydaktyczne dla studentów Kierunku Położnictwo odbywają się w formie wykładów oraz ćwiczeń.
Ćwiczenia, seminaria i wykłady odbywają się wg przedstawionego planu, zgodnie z harmonogramem i w godzinach przewidzianych w planie zajęć.
3. Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć.
a. Przed wejściem na wykłady/seminaria/ćwiczenia odzież zewnętrzną należy zostawić w szatni.
b. Podczas wykładów/seminariów/ćwiczeń niedopuszczalne jest korzystanie z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Używanie wyżej wymienionych jest możliwe jedynie na polecenie prowadzącego zajęcia.
4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności.
4.1. Ćwiczenia, seminaria i wykłady odbywają się wg przedstawionego planu, zgodnie z harmonogramem i w godzinach przewidzianych w planie zajęć.
4.2. Obecność we wszystkich formach zajęć jest obowiązkowa.
4.3. Wszystkie nieobecności muszą być usprawiedliwione.
Nieobecność jest rozumiana jako absencja na całych zajęciach bądź spóźnienie powyżej 15 minut. W przypadku spóźnienia powyżej 15 minut uznaje się spóźnienie za nieobecność. W tych przypadkach konieczne jest przedstawienie usprawiedliwienia wg zasad opisanych w punkcie 4.5 oraz odrobienie zajęć wg zasad przedstawionych w punkcie 4.6. W przypadku nie zastosowania się obowiązują punkty regulaminu odnoszące się do nieobecności nieusprawiedliwionej.
4.4. Dopuszcza się łącznie dwie usprawiedliwione nieobecności na ćwiczeniach, seminariach lub wykładach podczas semestru.
4.5. W celu usprawiedliwienia nieobecności na wykładach, ćwiczeniach i seminariach student powinien przedstawić stosowne usprawiedliwienie w Katedrze Patomorfologii i Medycyny Sądowej. Jest nim zaświadczenie lekarskie lub inne, potwierdzające zaistniałe wyjątkowe okoliczności niezależne od studenta. Zaświadczenie należy przedłożyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni roboczych od zaistnienia nieobecności.
4.6. a.W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na ćwiczeniach student zobowiązany jest zaliczyć obowiązujący materiał z danego ćwiczenia w formie ustnej na kolejnym ćwiczeniu. W uzasadnionych przypadkach student może za zgodą osoby prowadzącej zajęcia umówić się na termin odrabiania ćwiczeń w dogodnym dla obu stron terminie.
b. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na seminariach student uzyskuje zaliczenie na podstawie sprawdzianu pisemnego/ustnego obejmującego materiał danego seminarium po zakończeniu cyklu seminariów danego semestru/lub na kolejnym seminarium. Niezaliczenie sprawdzianu oznacza niedopuszczenie do egzaminu. Termin sprawdzianu ustala Koordynator przedmiotu.
c. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na wykładzie student zobowiązany jest przystąpić do sprawdzianu pisemnego/ustnego obejmującego materiał danego wykładu po zakończeniu cyklu wykładów danego semestru. Termin sprawdzianu ustala Koordynator przedmiotu.
4.7. Każda nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach, skutkuje niezaliczeniem semestru.
4.8. Więcej niż 2 usprawiedliwione nieobecności na zajęciach skutkują niezaliczeniem semestru.
5. Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć.
5.1. Wykłady
Student uzyskuje zaliczenie na podstawie obecności oraz aktywności na zajęciach.
5.2. Ćwiczenia
Zaliczenie każdego ćwiczenia student uzyskuje po sprawdzeniu wiadomości teoretycznych. Na każdym ćwiczeniu sprawdzone zostanie teoretyczne przygotowanie studentów. Obowiązuje znajomość materiału z ćwiczenia bieżącego oraz ze wszystkich poprzednio odbytych ćwiczeń.
5.3. Seminaria
Student uzyskuje zaliczenie na podstawie oceny aktywności merytorycznej i współpracy studenta na zajęciach oraz ustnej prezentacji z tematu wyznaczonego przez asystenta.
5.4. System oceniania
a. Na końcu każdych ćwiczeń wiedza Studentów z bieżących zajęć zostanie sprawdzona w formie pisemnej, tzw. "wyjściówki", składającej się z 5 pytań. Każde pytanie ocenione zostanie w skali 0-0,5-1 pkt, maksymalna ilość punktów możliwa do uzyskania z wyjściówki wynosi 5.
Skala ocen:
1-2,5 pkt – niedostateczny - niezaliczone
3 pkt – dostateczny
3,5 pkt – dostateczny plus
4 pkt – dobry
4,5 pkt – dobry plus
5 pkt – bardzo dobry.
W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej dopuszcza się możliwość poprawy w formie ustnej lub pisemnej dwóch wyjściówek w semestrze, każdej dwukrotnie, na kolejnych zajęciach.
b. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność i aktywność na wszystkich wykładach, zaliczenie ćwiczeń (pozytywna ocena ze wszystkich wyjściówek) oraz zaliczenie seminariów (w tym przygotowanie i przedstawienie prezentacji multimedialnej na jednym z seminariów).
c. Ocena końcowa z semestru wystawiana jest na podstawie średniej wyliczonej ze wszystkich ocen z wyjściówek i prezentacji.
6. Wgląd do wyjściówek możliwy jest na kolejnych ćwiczeniach.
7. Akademicka praworządność i uczciwość.
a.Podczas wszystkich zajęć zabrania się korzystania z jakichkolwiek pomocy naukowych, środków łączności: telefonów komórkowych oraz wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych wyposażonych w aparat fotograficzny i/lub kamerę. Złamanie tego zakazu skutkuje skierowaniem sprawy do Komisji Dyscyplinarnej Uczelni.
b. Niedopuszczalne jest komunikowanie się z innymi studentami w czasie trwania wyjściówek. Złamanie tego zakazu skutkuje oceną niedostateczną i niezaliczeniem wyjściówki bez możliwości przystąpienia do terminu poprawkowego co skutkuje niezaliczeniem przedmiotu. O zaistnieniu w/w sytuacji decyduje osoba prowadząca zajęcia, co odnotowuje na karcie zaliczeniowej (wyjściówce). Powyższa decyzja jest nieodwołalna.
8. Kwestie nieuregulowane w przedstawionym regulaminie zajęć z przedmiotu Patologia w Katedrze Patomorfologii i Medycyny Sądowej pozostają w gestii Kierownika Katedry.
9. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi w Szkole Zdrowia Publicznego.
10. Student ma obowiązek zapoznać się z zasadami BHP w miejscu realizowanych zajęć oraz dyrektywy unijnej RODO.
11. Szczegółowy opis zasad BHP obowiązujących w miejscu realizowania wszystkich form zajęć:
a. Przed wejściem na sale ćwiczeń ubrania wierzchnie należy zostawić w szatni.
b. Student jest zobowiązany dbać o należyty stan komputerów, mikroskopów innych sprzętów znajdujących się na terenie Katedry.
c. Ze względów bezpieczeństwa należy zawsze upewnić się, że drzwi zewnętrzne Katedry Patomorfologii i Medycyny Sądowej zostały zamknięte.
d. We wszystkich pomieszczeniach obowiązuje bezwzględne przestrzeganie czystości oraz zasad BHP.
e. Na terenie Katedry Patomorfologii i Medycyny Sądowej obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu.
12. Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.10.2024 r.