KIERUNKI BADAŃ

Aktualne kierunki badań obejmują: skuteczność leczenia operacyjnego w uroginekologii, zastosowanie metod obrazowych do oceny zaawansowania nowotworów kobiet, poszukiwanie nowych mechanizmów etiopatogenezy raka narządu rodnego oraz badania ekspresji genów w łożysku.

W Katedrze Ginekologii i Położnictwa UWM trwają są prace naukowe dotyczące nowych metod laparoskopowego leczenia uroginekologicznego. Wprowadzane i oceniane naukowo są nowatorskie operacje naprawy zaburzeń oddawania moczu u kobiet oraz zabiegi naprawcze obniżenia narządów miednicy mniejszej, wykonywane metodami małoinwazyjnymi.

Katedra jest jedynym akredytowanym ośrodkiem szkolenia onkologicznego w Województwie Warmińsko-Mazurskim, w którym operacje z zakresu ginekologii onkologicznej wykonuje się na drodze laparoskopowej.

Katedra współpracuje ze szpitalem MSWiA w Olsztynie – w zespołach ginekologiczno-chirurgicznych wykonywane są zabiegi plastyczne i rekonstrukcyjne u chorych operowanych z powodu nowotworów przewodu pokarmowego.

Ponadto prowadzone są badania na nowymi metodami obrazowania narządów kobiecych: elastografia szyjki macicy i endometrium i ultrasonotomografia piersi. Badania nad obrazowaniem nowotworów piersi zostały wyróżnione w 2017 roku Pierwszą Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw dla firmy DRAMIŃSKI za realizację projektu „Opracowanie prototypu multimodalnego tomografu ultradźwiękowego do diagnostyki piersi” finansowanego przez NCBIR i realizowanego w latach 2017-2018 w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” przy udziale środków z Unii Europejskiej.