REGULAMINY
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Collegium Medicum
Wydział Lekarski
REGULAMIN ZAJĘĆ Z GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA V PL
dla studentów Kierunku Lekarskiego Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
1. Informacje ogólne
1.1 Zajęcia realizowane są przez Katedrę Ginekologii i Położnictwa
1.2 Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:
- a. Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa – dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski, prof. UWM
- b. Koordynator przedmiotu – dr n. med. Marek Gowkielewicz
- c. Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć:
Wykłady – dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski
Seminaria – dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski, prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, dr n. med. Janina Lipińska, dr n. med. Marek Gowkielewicz, dr n. med. Krzysztof Lejmanowicz, lek. Włodzimierz Rottke, lek. Maciej Eliszewski, lek. Piotr Martyn, lek. Wojciech Zdanowski, Lek. Paulina Malarkiewicz, lek. Jakub Majewski, lek. Maciej Przeradzki, lek. Kamila Giedzicz-Zubkiewicz, lek. Ewa Butrymowicz, lek. Jarosław Ciunczyk
Ćwiczenia - dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski, dr n. med. Janina Lipińska, dr n. med. Marek Gowkielewicz, dr n. med. Krzysztof Lejmanowicz, lek. Włodzimierz Rottke, lek. Maciej Eliszewski, lek. Piotr Martyn, lek. Wojciech Zdanowski, Lek. Paulina Malarkiewicz, lek. Jakub Majewski, lek. Maciej Przeradzki,lek. Kamila Giedzicz-Zubkiewicz, lek. Ewa Butrymowicz, lek. Jarosław Ciunczyk
1.3 Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć, które dostępne są m.in. na stronie Katedry Ginekologii i Położnictwa (http://wl.uwm.edu.pl/kgip).
2. Zajęcia dydaktyczne mają formę:
* Wykładów
* Seminariów
* Ćwiczeń w Klinice oraz w Centrum Symulacji Medycznej
Ćwiczenia, seminaria i wykłady odbywają się zgodnie z harmonogramem zajęć w godzinach przewidzianych w planie.
Student zobowiązany jest do uczestniczenia w zajęciach przewidzianych w planie zajęć oraz w zajęciach z grupą studencką, do której został przydzielony.
2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenia prowadzone są w Klinice Perinatologii, Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, ul. Żołnierskiej 18 oraz w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym NZOZ Malarkiewicz i Spółka S.C. w Olsztynie
Studenci realizują zajęcia kliniczne w grupach 3-4 oraz 5-6 osobowych, w ramach tzw. podgrup a,b ,c lub A i B. Ćwiczenia odbywają się na terenie Kliniki, gdzie studenci mają możliwość uczestniczenia w codziennych zajęciach Oddziału m.in.: na Izbie Przyjęć, w gabinecie USG, podczas obchodów lekarskich w salach, gdzie hospitalizowani są Pacjenci, a także na Trakcie Porodowym oraz bloku Operacyjnym. Dodatkowo część ćwiczeń odbywa się w sali porodowej wysokiej wierności w Centrum Symulacji Medycznych (ul. Warszawska 30), gdzie studenci mają możliwość zapoznania się i przećwiczenia porodu fizjologicznego z wykorzystaniem pacjenta symulowanego wraz z oceną postępu porodu, monitorowaniem czynności życiowych matki i płodu oraz analizą i odczytem zapisu kardiotokograficznego.
2.2. Seminaria
Seminaria odbywają się stacjonarnie w godzinach i miejscach wskazanych w harmonogramie zajęć. W zajęciach seminaryjnych studenci biorą udział w grupach ok. 20 osobowych, tj. po 2 grupy dziekańskie. Zajęcia seminaryjne mają formę zajęć z prezentacją multimedialną.
2.3. Wykłady
Wykłady odbywają się on-line przy pomocy zdalnej platformy MS Teams w godzinach i miejscach wskazanych w harmonogramie zajęć.W wykładach biorą udział studenci ze wszystkich grup zajęciowych tj. wszyscy studenci z danego roku. Wykłady mają formą zajęć z prezentacją multimedialną.
3. Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć
3.1. Dotyczy wszystkich form zajęć: ćwiczeń, seminariów oraz wykładów
Zajęcia odbywają się według obowiązującego planu, a student ma obowiązek uczestniczenia w ćwiczeniach, seminariach i wykładach.
Przed wejściem na zajęcia student zobowiązany jest pozostawić odzież wierzchnią, torby i rzeczy osobiste w szatni. W czasie zajęć nie wolno używać telefonów komórkowych, notebooków i sprzętu audio. Nagrywanie zajęć oraz ich rozpowszechnianie jest surowo zabronione. Na zajęciach obowiązuje zakaz palenia tytoniu oraz spożywania napojów i posiłków. W trakcie zajęć (ćwiczeń, seminariów, wykładów) zabrania się opuszczania sali bez zgody prowadzącego. Na terenie budynków, w których prowadzone są zajęcia, należy zachować ciszę oraz przestrzegać porządku. W salach, w których prowadzone są zajęcia, student może przebywać wyłącznie w obecności prowadzącego zajęcia.
3.2. Ćwiczenia
Student zobowiązany jest przebywać na terenie szpitala w czystym, białym, nie pogniecionym fartuchu oraz w obuwiu zmiennym z jasną podeszwą. Podczas zajęć klinicznych zabrania się noszenia biżuterii. Student przed wejściem na salę porodową lub operacyjną otrzyma od prowadzącego zajęcia odpowiedni zestaw ubrań jednorazowych.
Uwaga: Studenta obowiązuje znajomość zagadnień omawianych na poprzednich latach (ćwiczenia, seminaria, wykłady).
4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności
Obecność na ćwiczeniach, seminariach, wykładach jest obowiązkowa. Dopuszczalna jest jedna usprawiedliwiona nieobecność w ciągu roku akademickiego (z ważnych powodów losowych). Każda nieobecność musi być usprawiedliwiona i zaliczona według zasad określonych przez osobę prowadzącą zajęcia. Nie dopuszcza się nieusprawiedliwionych nieobecności.
W przypadku 2 lub więcej usprawiedliwionych nieobecności student ma obowiązek ustnego zaliczenia treści opuszczonego materiału oraz odrobienia zajęć z inną grupą dziekańską po uprzednim ustaleniu terminu z osobą prowadzącą zajęcia. Student jest zobligowany do odrobienia nieobecności w tym samym semestrze, w którym opuścił zajęcia.
W przypadku usprawiedliwionej nieobecności student zobowiązany jest do odrobienia opuszczonych zajęć (ćwiczenia, seminaria) z inną grupą dziekańską, a w przypadku nieobecności na wykładach jest zobowiązany do ustnego zaliczenia materiału z opuszczonego wykładu u oosby odpowiedzialnej za wyklady lub u osoby wyznaczonej przez Koordynatora przedmiotu.
W celu usprawiedliwienia nieobecności student powinien:
- przedstawić stosowne usprawiedliwienie (np. zaświadczenie lekarskie) w sekretariacie Katedry (w okresie do 7 dni od zakończenia okresu zwolnienia) i uzyskać zgodę na odrobienie nieobecności z wyznaczoną grupą ćwiczeniową ( zgoda od osoby prowadzącej zajęcia z grupą, w której ma być odrobiona nieobecność)
- uzyskać pisemne potwierdzenie odrobienia ćwiczenia/ seminarium/ wykładu i zaliczenia obowiązującego materiału. Potwierdzenie należy przedłożyć w sekretariacie Katedry w terminie do 2 dni od daty zaliczenia.
Nie dopuszcza się nieusprawiedliwionych nieobecności. Nieusprawiedliwiona nieobecność na ćwiczeniach, seminariach lub wykladach uniemożliwia uzyskanie zaliczenia semestru.
5. Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć:
W Katedrze Ginekologii i Położnictwa obowiązuje następująca skala ocen:
- bardzo dobry - (5,0)
- dobry plus - (4,5)
- dobry - (4,0)
- dostateczny plus- (3,5)
- dostateczny - (3,0)
- niedostateczny (2,0)
5.1. Ćwiczenia
Student w ramach semestru odbywa ćwiczenia zgodnie z harmonogramem ćwiczeń. Student ma obowiązek przygotowania się na każde zajęcia z zakresu materiału omawianego na poprzednich ćwiczeniach. Prowadzący ma prawo do sprawdzenia poziomu przygotowania studentów w formie pisemnej lub ustnej tzw. wejściówki. Prowadzący po stwierdzeniu braku przygotowania studenta z zakresu obowiązującego materiału ma prawo nie dopuścić studenta do uczestniczenia w zajęciach i określić formę zaliczenia nieobecności. W tracie zajęć w Klinice, każdego dnia przeprowadzony będzie sprawdzian z przygotowania do ćwiczeń (materiał obejmujący tematykę z poprzednich ćwiczeń, seminariów w oparciu o obowiązkowe podręczniki oraz wykłady). Sprawdzian będzie przeprowadzony w formie pisemnej lub ustnej.
Informacja o uzyskanym wyniku ze sprawdzianu będzie przekazywana studentom na bieżąco przez prowadzącego zajęcia, w trakcie danych zajęć.
W przypadku stwierdzenia naruszenia zasad akademickiej praworządności poprzez ściąganie oraz przekazywanie informacji podczas sprawdzianów, prowadzący zajęcia ma prawo poprosić studenta o opuszczenie zajęć lub określić dodatkową formę zaliczenia sprawdzianu przez studenta.
Student musi zaliczyć wszystkie umiejętności praktyczne wymagane w danym semestrze. Podczas ćwiczeń oceniana będzie praca indywidualna studenta, umiejętność współpracy w grupie oraz prawidłowa analiza przypadków.
Ocena końcową będzie średnia arytmetyczna uzyskana z ocen cząstkowych oraz po uprzdnim zaliczeniu umiejętności praktycznych obowiązujących w danym semestrze
Brak zaliczenia będzie skutkował powtórzeniem roku V.
5.2. Seminarium
Student otrzymuje ocenę taką jak z ćwiczeń pod warunkiem 100% obecności na zajęciach seminaryjnych i ćwiczeniowych lub przy usprawiedliwionej i odpracowanej nieobecności. Zakres tematyczny zajęć dostępny jest na stronie internetowej Katedry Ginekologii i Położnictwa.
5.3. Wykłady
Warunkiem zaliczenia wykładów jest 100 % obecność na wszystkich wykładach.
5.4. Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia semestru jest:
- obecność na wszystkich ćwiczeniach, seminariach oraz wykładach,
- pozytywny wynik z zaliczenia wiadomości obejmujących zakres tematyki ćwiczeń- w formie pisemnej (sprawdzian), bądź ustnej.
- zaliczenie umiejętności praktycznych wymaganych w danym semestrze.
5.5. Indywidualna organizacja studiów
Studenci posiadający indywidualną organizację studiów zobowiązani są do poinformowania o tym fakcie Koordynatora przedmiotu oraz sekretariatu Katedry Ginekologii i Położnictwa celem ustalenia trybu realizacji przedmiotu. Student zobligowany jest do przedstawienia zgody na realizację studiów w trybie indywidualnym udzieloną przez uprawnionego przedstawiciela władz dziekańskich.
6. Regulamin zajęć z przedmiotu „ Ginekologia i Położnictwo” jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.
7. Przed rozpoczęciem zajęć klinicznych student zobligowany jest do uczestniczenia w obowiązkowym szkoleniu z zakresu epidemiologii, obrony cywilnej, BHP oraz RODO. Zakres szkolenia oraz jego forma leży w gestii Działu BHP Szpitala, w którym prowadzone są zajęcia kliniczne. O terminie i miejscu szkolenia student zostanie poinformowany w planie zajęć lub poprzez sekretariat Katedry Ginekologii i Położnictwa. Informacja o szkoleniu dostępna będzie również na stronie internetowej Katedry Ginekologii i Położnictwa.
Kwestie nieuregulowane w niniejszym regulaminie zajęć leżą w gestii Koordynatora Przedmiotu.
PRZEPISY BHP - KATEDRA GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA
1. Przed wejściem na salę ćwiczeń lub oddział szpitalny ubrania wierzchnie, torby, teczki i plecaki należy pozostawić w szatni.
2. Wstęp do sal wykładowych oraz ćwiczeniowych mają tylko studenci Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie zgodnie z rozkładem zajęć dla poszczególnych kierunków, ubrani w białe fartuchy. Wprowadzanie osób postronnych do sal wykładowych oraz ćwiczeniowych jest niedozwolone.
3. Studenci podczas zajęć na terenie szpitala powinni być ubrani w białe, czyste fartuchy oraz powinni posiadać obuwie na zmianę.
4. We wszystkich pomieszczeniach, w których prowadzone są zajęcia obowiązuje bezwzględne przestrzeganie czystości oraz zasad BHP
5. W salach ćwiczeń obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania pokarmów, żucia gumy i palenia papierosów
6. Student, którego stan wskazuje na użycie środków odurzających lub alkoholu może, do czasu weryfikacji, zostać usunięty z zajęć
7. Przypomina się, że na terenie Katedry Ginekologii i Położnictwa oraz całego budynku szpitala obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu.
Ostatnia aktualizacja 06.10.2021r.