REGULAMINY
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Collegium Medicum
Wydział Lekarski
REGULAMIN ZAJĘĆ Z GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA V PL
dla studentów Kierunku Lekarskiego Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
1. Informacje ogólne
1.1 Zajęcia realizowane są przez Katedrę Ginekologii i Położnictwa
1.2 Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:
- a. Kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa – dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski, prof. UWM
- b. Koordynator przedmiotu – dr n. med. Marek Gowkielewicz
- c. Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć:
Wykłady – dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski, prof. UWM
Seminaria – dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski, prof. UWM, dr n. med. Janina Lipińska, dr n. med. Marek Gowkielewicz, dr n. med. Wojciech Zdanowski, lek.spec. Maciej Eliszewski, lek . spec. Piotr Martyn, lek. spec. Paulina Malarkiewicz, lek. spec. Jakub Majewski, lek. spec. Maciej Przeradzki, lek. spec. Ewa Butrymowicz-Brzeska, lek. spec. Kamila Giedzicz-Zubkiewicz, lek. spec. Jarosław Ciunczyk
Ćwiczenia - dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski,prof. UWM, dr n. med. Janina Lipińska, dr n. med. Marek Gowkielewicz, dr n. med. Wojciech Zdanowski, dr Jolanta Kiwewisz, lek.spec. Maciej Eliszewski, lek . spec. Piotr Martyn, lek. spec. Paulina Malarkiewicz, lek. spec. Jakub Majewski, lek. spec. Maciej Przeradzki, lek. spec. Ewa Butrymowicz-Brzeska, lek. spec. Kamila Giedzicz-Zubkiewicz, lek. spec. Jarosław Ciunczyk, lek. spec. Włodzimierz Rottke
1.3 Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć, które dostępne są m.in. na stronie Katedry Ginekologii i Położnictwa (http://wl.uwm.edu.pl/kgip).
2. Zajęcia dydaktyczne mają formę:
* Wykładów
* Seminariów
* Ćwiczeń w Klinice oraz w Centrum Symulacji Medycznej
Ćwiczenia, seminaria i wykłady odbywają się zgodnie z harmonogramem zajęć w godzinach przewidzianych w planie.
Student zobowiązany jest do uczestniczenia w zajęciach przewidzianych w planie zajęć oraz w zajęciach z grupą studencką, do której został przydzielony.
2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenia prowadzone są w Klinice Perinatologii, Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, ul. Żołnierskiej 18 oraz w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym NZOZ Malarkiewicz i Spółka S.C. w Olsztynie
Studenci realizują zajęcia kliniczne w grupach 3-4 oraz 5-6 osobowych, w ramach tzw. podgrup a,b ,c lub A i B. Ćwiczenia odbywają się na terenie Kliniki, gdzie studenci mają możliwość uczestniczenia w codziennych zajęciach Oddziału m.in.: na Izbie Przyjęć, w gabinecie USG, podczas obchodów lekarskich w salach, gdzie hospitalizowani są Pacjenci, a także na Trakcie Porodowym oraz bloku Operacyjnym. Dodatkowo część ćwiczeń odbywa się w sali porodowej wysokiej wierności w Centrum Symulacji Medycznych (ul. Warszawska 30), gdzie studenci mają możliwość zapoznania się i przećwiczenia porodu fizjologicznego z wykorzystaniem pacjenta symulowanego wraz z oceną postępu porodu, monitorowaniem czynności życiowych matki i płodu oraz analizą i odczytem zapisu kardiotokograficznego.
2.2. Seminaria
Seminaria odbywają się w godzinach i miejscach wskazanych w harmonogramie zajęć. W zajęciach seminaryjnych studenci biorą udział w grupach ok. 20 osobowych, tj. po 2 grupy dziekańskie. Zajęcia seminaryjne mają formę zajęć z prezentacją multimedialną.*
2.3. Wykłady
Wykłady odbywają się w godzinach i miejscach wskazanych w harmonogramie zajęć.W wykładach biorą udział studenci ze wszystkich grup zajęciowych tj. wszyscy studenci z danego roku. Wykłady mają formą zajęć z prezentacją multimedialną.*
3. Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć
3.1. Dotyczy wszystkich form zajęć: ćwiczeń, seminariów oraz wykładów
Zajęcia odbywają się według obowiązującego planu, a student ma obowiązek uczestniczenia w ćwiczeniach, seminariach i wykładach.
Przed wejściem na zajęcia student zobowiązany jest pozostawić odzież wierzchnią, torby i rzeczy osobiste w szatni. W czasie zajęć nie wolno używać telefonów komórkowych, notebooków i sprzętu audio. Nagrywanie zajęć oraz ich rozpowszechnianie jest surowo zabronione. Na zajęciach obowiązuje zakaz palenia tytoniu oraz spożywania napojów i posiłków. W trakcie zajęć (ćwiczeń, seminariów, wykładów) zabrania się opuszczania sali bez zgody prowadzącego. Na terenie budynków, w których prowadzone są zajęcia, należy zachować ciszę oraz przestrzegać porządku. W salach, w których prowadzone są zajęcia, student może przebywać wyłącznie w obecności prowadzącego zajęcia.
3.2. Ćwiczenia
Student zobowiązany jest przebywać na terenie szpitala w czystym, białym, nie pogniecionym fartuchu oraz w obuwiu zmiennym z jasną podeszwą. Podczas zajęć klinicznych zabrania się noszenia biżuterii. Student przed wejściem na salę porodową lub operacyjną otrzyma od prowadzącego zajęcia odpowiedni zestaw ubrań jednorazowych.
Uwaga: Studenta obowiązuje znajomość zagadnień omawianych na poprzednich latach (ćwiczenia, seminaria, wykłady).
4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności
Obecność na ćwiczeniach, seminariach, wykładach jest obowiązkowa. Dopuszczalna jest jedna usprawiedliwiona nieobecność w ciągu roku akademickiego (z ważnych powodów losowych). Każda nieobecność musi być usprawiedliwiona i zaliczona według zasad określonych przez osobę prowadzącą zajęcia. Nie dopuszcza się nieusprawiedliwionych nieobecności.
W przypadku 2 lub więcej usprawiedliwionych nieobecności student ma obowiązek ustnego zaliczenia treści opuszczonego materiału oraz odrobienia zajęć z inną grupą dziekańską po uprzednim ustaleniu terminu z osobą prowadzącą zajęcia. Student jest zobligowany do odrobienia nieobecności w tym samym semestrze, w którym opuścił zajęcia.
W przypadku usprawiedliwionej nieobecności student zobowiązany jest do odrobienia opuszczonych zajęć (ćwiczenia, seminaria) z inną grupą dziekańską, a w przypadku nieobecności na wykładach jest zobowiązany do ustnego zaliczenia materiału z opuszczonego wykładu u oosby odpowiedzialnej za wyklady lub u osoby wyznaczonej przez Koordynatora przedmiotu.
W celu usprawiedliwienia nieobecności student powinien:
- przedstawić stosowne usprawiedliwienie (np. zaświadczenie lekarskie) w sekretariacie Katedry (w okresie do 7 dni od zakończenia okresu zwolnienia) i uzyskać zgodę na odrobienie nieobecności z wyznaczoną grupą ćwiczeniową ( zgoda od osoby prowadzącej zajęcia z grupą, w której ma być odrobiona nieobecność)
- uzyskać pisemne potwierdzenie odrobienia ćwiczenia/ seminarium/ wykładu i zaliczenia obowiązującego materiału. Potwierdzenie należy przedłożyć w sekretariacie Katedry w terminie do 2 dni od daty zaliczenia.
Nie dopuszcza się nieusprawiedliwionych nieobecności. Nieusprawiedliwiona nieobecność na ćwiczeniach, seminariach lub wykladach uniemożliwia uzyskanie zaliczenia semestru.
5. Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć:
W Katedrze Ginekologii i Położnictwa obowiązuje następująca skala ocen:
- bardzo dobry - (5,0)
- dobry plus - (4,5)
- dobry - (4,0)
- dostateczny plus- (3,5)
- dostateczny - (3,0)
- niedostateczny (2,0)
5.1. Ćwiczenia
Student w ramach semestru odbywa ćwiczenia zgodnie z harmonogramem ćwiczeń. Student ma obowiązek przygotowania się na każde zajęcia z zakresu tematu zamieszczonego w harmonogramie ćwiczeń. Prowadzący ma prawo do sprawdzenia poziomu przygotowania studentów w formie pisemnej lub ustnej tzw. wejściówki. Prowadzący po stwierdzeniu braku przygotowania studenta z zakresu obowiązującego materiału ma prawo nie dopuścić studenta do uczestniczenia w zajęciach i określić formę zaliczenia nieobecności.
Informacja o uzyskanym wyniku z wejściówki będzie przekazywana studentom na bieżąco przez prowadzącego zajęcia, w trakcie danych zajęć.
W przypadku stwierdzenia naruszenia zasad akademickiej praworządności poprzez ściąganie oraz przekazywanie informacji podczas wejściówek, prowadzący zajęcia ma prawo poprosić studenta o opuszczenie zajęć lub określić dodatkową formę zaliczenia sprawdzianu przez studenta.
Student musi zaliczyć wszystkie umiejętności praktyczne wymagane w danym semestrze. Podczas ćwiczeń oceniana będzie praca indywidualna studenta, umiejętność współpracy w grupie oraz prawidłowa analiza przypadków.
Ocena końcową będzie średnia arytmetyczna uzyskana z ocen cząstkowych oraz po uprzdnim zaliczeniu umiejętności praktycznych obowiązujących w danym semestrze
Brak zaliczenia będzie skutkował powtórzeniem roku V.
5.2. Seminarium
Student otrzymuje ocenę taką jak z ćwiczeń pod warunkiem 100% obecności na zajęciach seminaryjnych i ćwiczeniowych lub przy usprawiedliwionej i odpracowanej nieobecności. Zakres tematyczny zajęć dostępny jest na stronie internetowej Katedry Ginekologii i Położnictwa.
5.3. Wykłady
Warunkiem zaliczenia wykładów jest 100 % obecność na wszystkich wykładach.
5.4. Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia semestru jest:
- obecność na wszystkich ćwiczeniach, seminariach oraz wykładach,
- pozytywny wynik z zaliczenia wiadomości obejmujących zakres tematyki ćwiczeń- w formie pisemnej , bądź ustnej.
- zaliczenie umiejętności praktycznych wymaganych w danym semestrze.
5.5. Indywidualna organizacja studiów
Studenci posiadający indywidualną organizację studiów zobowiązani są do poinformowania o tym fakcie Koordynatora przedmiotu oraz sekretariatu Katedry Ginekologii i Położnictwa celem ustalenia trybu realizacji przedmiotu. Student zobligowany jest do przedstawienia zgody na realizację studiów w trybie indywidualnym udzieloną przez uprawnionego przedstawiciela władz dziekańskich.
6. Regulamin zajęć z przedmiotu „ Ginekologia i Położnictwo” jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.
7. Przed rozpoczęciem zajęć klinicznych student zobligowany jest do uczestniczenia w obowiązkowym szkoleniu z zakresu epidemiologii, obrony cywilnej, BHP oraz RODO. Zakres szkolenia oraz jego forma leży w gestii Działu BHP Szpitala, w którym prowadzone są zajęcia kliniczne. O terminie i miejscu szkolenia student zostanie poinformowany w planie zajęć lub poprzez sekretariat Katedry Ginekologii i Położnictwa. Informacja o szkoleniu dostępna będzie również na stronie internetowej Katedry Ginekologii i Położnictwa.
Kwestie nieuregulowane w niniejszym regulaminie zajęć leżą w gestii Koordynatora Przedmiotu p. dr n. med. Marka Gowkielewicza
PRZEPISY BHP - KATEDRA GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA
1. Przed wejściem na salę ćwiczeń lub oddział szpitalny ubrania wierzchnie, torby, teczki i plecaki należy pozostawić w szatni.
2. Wstęp do sal wykładowych oraz ćwiczeniowych mają tylko studenci Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie zgodnie z rozkładem zajęć dla poszczególnych kierunków,Przed wejściem na oddział należeby załozyć maseczke ochronną i fartuch fizelinowy. ubrani w białe fartuchy. Wprowadzanie osób postronnych do sal wykładowych oraz ćwiczeniowych jest niedozwolone.
3. Studenci podczas zajęć na terenie szpitala powinni mieć na twarzy czystą maseczkę ochronną zakrywającą usta i nos, powinni być ubrani w białe, czyste fartuchy oraz powinni posiadać obuwie na zmianę.
4. We wszystkich pomieszczeniach, w których prowadzone są zajęcia obowiązuje bezwzględne przestrzeganie czystości oraz zasad BHP
5. W salach ćwiczeń obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania pokarmów, żucia gumy i palenia papierosów
6. Student, którego stan wskazuje na użycie środków odurzających lub alkoholu może, do czasu weryfikacji, zostać usunięty z zajęć
7. Przypomina się, że na terenie Katedry Ginekologii i Położnictwa oraz całego budynku szpitala obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu.