Aż 12 naukowców z UWM należy w swoich dyscyplinach do prestiżowych 2% najlepszych uczonych świata według Uniwersytetu Stanforda. To ci, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Są to:

prof. Krzysztof Selmaj– WL, prof. Andrzej Siwicki – WMW, prof. Andrzej Grzybowski – WL, dr hab. Dorota Kulikowska, prof. UWM – WG, prof. Lech Polkowski – WMiI, prof. Jadwiga Wyszkowska – WRiL, prof. Mariusz Stolarski – WRiL, prof. Bogusław Pierożyński – WRiL, prof. Ewa Korzeniewska – WG, prof. Sławomir Gonkowski – WMW, prof. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek – WL i prof. Tomasz Lipiński – WNT.

 

Katedra Dermatologii - main photo

Euromelanoma

Szanowni Państwo,
Z przykrością informujemy iż w roku 2021 akcja Euromelanoma nie może odbyć się na dotychczasowych zasadach z przyczyn epidemiologicznych. Jest to ogromna strata gdyż wydaje się, iż w związku z pandemią wiele zmian melanocytarnych nie zostaje zbadanych przez dermatologa, a co za tym idzie wiele czerniaków pozostaje nierozpoznanych.
Zachęcamy do tego aby rok 2021 wykorzystać do poszerzenia wiedzy w zakresie dermatoskopii. Ponadto uważamy, że jako środowisko powinniśmy zachęcać pacjentów do regularnych kontroli dermatoskopowych w ramach poradni dermatologicznych na zasadach bezpiecznych epidemiologicznie. Pacjentów zachęcamy do odbywania planowych, regularnych wizyt w poradniach dermatologicznych, które pomimo pandemii nadal pełnią swoje obowiązki.


Deklarujemy, iż jeżeli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli w roku 2022 akcja Euromelanoma odbędzie się w nowszym ulepszonym wydaniu. Akcja w całej Europie zmienia partnerów co niesie ze sobą zmiany w organizacji i formie przeprowadzenia akcji.

 

Z poważaniem,
Dr hab. n. med.. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, prof. UWM
Koordynator akcji Euromelanoma Poland

Badanie Świadomości Czerniaka. Skrócony raport z badania ilościowego przeprowadzonego w maju 2020.

Euromelanoma

https://www.akademiaczerniaka.pl/pliki/artykuly/2020-07-02-badanie-swiadomosci-czerniaka/badanie-swiadomosci-czerniaka.pdf

 

Seria animacji edukacyjnych o Ali i Alku

Euromelanoma

 

ZIMA: https://www.youtube.com/watch?v=ucyD1Lv72Vo

LATO: https://www.youtube.com/watch?v=1H-VuyPT_f0

WIOSNA: https://www.youtube.com/watch?v=zeJEqOlRBhI

JESIEŃ: https://www.youtube.com/watch?v=noFstFYZxc8

 

PORADNIK PACJENTA

Euromelanoma

https://youtu.be/DpDE0kKEOTs

 

Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej została powołana w dniu 21 października 2011 roku na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zarządzeniem Rektora UWM na podstawie uchwały Senatu UWM nr 72 z dnia 21/10/2011 roku. Kierownikiem Katedry i Kliniki jest Prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek. Oficjalne otwarcie Kliniki i Katedry Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej odbyło się w dniu 6 listopada 2012 r. Pracownicy Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej prowadzą zajęcia dydaktyczne z dermatologii i wenerologii ze studentami Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego na kierunku Lekarskim (IV i V rok) oraz Pielęgniarstwa, natomiast od roku akademickiego 2013/2014 prowadzone będą również zajęcia na kierunku Lekarskim  English Division rok IV. Katedra mieści się w nowo wyremontowanym budynku Miejskiego Szpitala Zespolonego przy al. Wojska Polskiego 30 w Olsztynie. Dysponuje ona wykwalifikowaną kadrą i bogatym zapleczem materiałów dydaktycznych oraz nowocześnie wyposażonymi salami przystosowanymi do prowadzenia zajęć praktycznych. W Klinice oprócz oddziału działa Konsultacyjna Poradnia Dermatologiczna, Gabinet Dermatochirurgii, Pracownia Immunodermatologii oraz pracownie Diagnostyki Fotodermatologicznej i Fototerapii, Dermatoskopii oraz Alergologii. Na bazie współpracy z Zakładem Patomorfologii zostanie stworzona Pracownia Dermatopatologii. Dzięki stałej, ścisłej współpracy z innymi najlepszymi ośrodkami dermatologicznymi krajowymi i zagranicznymi, w Klinice wprowadza się najnowsze metody diagnostyczno – lecznicze, zgodne z najnowszą, aktualnie obowiązującą wiedzą. Ocena wykonywanych usług medycznych jest na wysokim poziomie zgodnie z obowiązującymi standardami, o czym świadczą certyfikaty ISO i oceny Komisji Akredytacyjnej. Nasi pracownicy biorą czynny udział w zjazdach i szkoleniach podnosząc swoje kwalifikacje oraz prowadzą badania naukowe. Jednostka posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie specjalizacji w zakresie dermatologii i wenerologii, obecnie szkoląc sześciu rezydentów.

Zadania Kliniki

 • diagnostyka i leczenie chorób skóry i schorzeń przenoszonych drogą płciową,
 • diagnostyka alergologiczna schorzeń spowodowanych alergią kontaktową i schorzeń wywołanych alergią humoralną ze szczególnym uwzględnieniem alergii powietrzno-pochodnej i pokarmowej w tym także z wykonywaniem testów z alergenami natywnymi,
 • diagnostyka alergii lekowej,
 • diagnostyka fotodermatoz,
 • diagnostyka mykologiczna,
 • diagnostyka zakażeń skóry wywołanych nużeńcami oraz spowodowanych przez świerzbowce,
 • ocena histopatologiczna biopsji skórnych,
 • ocena dermatoskopowa zmian skórnych,
 • diagnostyka serologiczna kiły,
 • fotolecznictwo: PUVA - terapia i UVB 311,
 • Zabiegi dermatochirurgii:

krioterapeutyczne i elektrokoagulacyjne oraz usuwanie operacyjne łagodnych zmian
przerostowych skóry lub stanów przednowotworowych oraz raków skóry.

Pracownia Immunodermatologii

 • badanie bezpośrednie immunofluorescencyjne wycinków skóry,
 • oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw endomysium mięśni gładkich w klasie IgA,
 • oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw endomysium mięśni gładkich w klasie IgG,
 • ilościowa ocena występowania przeciwciał przeciwjądrowych (ANA / HEP-2),
 • wykazanie obecności przeciwciał charakterystycznych dla Pemphigus foliaceus,   Pemphigus seborrhoicus, Lupus erythematosus,
 • wykazawanie obecności przeciwciał charakterystycznych dla Pemphigoid Bullosus, Pemphigus Vulgaris.

Działalność naukowa

 • poprawa i optymalizacja diagnostyki i leczenia raków skóry,
 • profilaktyka i wczesna diagnostyka czerniaka skóry i jej wpływ na wyniki leczenia i umieralność,
 • poszukiwanie nowych metod diagnostycznych i optymalizacja metod leczenia chłoniaków skóry,
 • badania nad etiopatogenezą i poszukiwanie skuteczniejszych metod leczenia bielactwa,
 • badania dotyczące różnych aspektów etiopatogenezy łuszczycy, szczególnie w zakresie genetyki, zaburzeń immunologicznych i metabolicznych,
 • nowe kierunki w leczeniu łuszczycy,
 • fotodermatologia i fototerapia,
 • badania nad etiopatogenezą i optymalizacja leczenia atopowego zapalenia skóry,
 • diagnostyka i poszukiwanie metod leczenia pacjentów kazuistycznych.