Aż 12 naukowców z UWM należy w swoich dyscyplinach do prestiżowych 2% najlepszych uczonych świata według Uniwersytetu Stanforda. To ci, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Są to:
prof. Krzysztof Selmaj– WL, prof. Andrzej Siwicki – WMW, prof. Andrzej Grzybowski – WL, dr hab. Dorota Kulikowska, prof. UWM – WG, prof. Lech Polkowski – WMiI, prof. Jadwiga Wyszkowska – WRiL, prof. Mariusz Stolarski – WRiL, prof. Bogusław Pierożyński – WRiL, prof. Ewa Korzeniewska – WG, prof. Sławomir Gonkowski – WMW, prof. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek – WL i prof. Tomasz Lipiński – WNT.
Szanowni Państwo,
Z przykrością informujemy iż w roku 2021 akcja Euromelanoma nie może odbyć się na dotychczasowych zasadach z przyczyn epidemiologicznych. Jest to ogromna strata gdyż wydaje się, iż w związku z pandemią wiele zmian melanocytarnych nie zostaje zbadanych przez dermatologa, a co za tym idzie wiele czerniaków pozostaje nierozpoznanych.
Zachęcamy do tego aby rok 2021 wykorzystać do poszerzenia wiedzy w zakresie dermatoskopii. Ponadto uważamy, że jako środowisko powinniśmy zachęcać pacjentów do regularnych kontroli dermatoskopowych w ramach poradni dermatologicznych na zasadach bezpiecznych epidemiologicznie. Pacjentów zachęcamy do odbywania planowych, regularnych wizyt w poradniach dermatologicznych, które pomimo pandemii nadal pełnią swoje obowiązki.
Deklarujemy, iż jeżeli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli w roku 2022 akcja Euromelanoma odbędzie się w nowszym ulepszonym wydaniu. Akcja w całej Europie zmienia partnerów co niesie ze sobą zmiany w organizacji i formie przeprowadzenia akcji.
Z poważaniem,
Dr hab. n. med.. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, prof. UWM
Koordynator akcji Euromelanoma Poland
Badanie Świadomości Czerniaka. Skrócony raport z badania ilościowego przeprowadzonego w maju 2020.
Seria animacji edukacyjnych o Ali i Alku
ZIMA: https://www.youtube.com/watch?v=ucyD1Lv72Vo
LATO: https://www.youtube.com/watch?v=1H-VuyPT_f0
WIOSNA: https://www.youtube.com/watch?v=zeJEqOlRBhI
JESIEŃ: https://www.youtube.com/watch?v=noFstFYZxc8
PORADNIK PACJENTA
Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej została powołana w dniu 21 października 2011 roku na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zarządzeniem Rektora UWM na podstawie uchwały Senatu UWM nr 72 z dnia 21/10/2011 roku. Kierownikiem Katedry i Kliniki jest Prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek. Oficjalne otwarcie Kliniki i Katedry Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej odbyło się w dniu 6 listopada 2012 r. Pracownicy Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej prowadzą zajęcia dydaktyczne z dermatologii i wenerologii ze studentami Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego na kierunku Lekarskim (IV i V rok) oraz Pielęgniarstwa, natomiast od roku akademickiego 2013/2014 prowadzone będą również zajęcia na kierunku Lekarskim English Division rok IV. Katedra mieści się w nowo wyremontowanym budynku Miejskiego Szpitala Zespolonego przy al. Wojska Polskiego 30 w Olsztynie. Dysponuje ona wykwalifikowaną kadrą i bogatym zapleczem materiałów dydaktycznych oraz nowocześnie wyposażonymi salami przystosowanymi do prowadzenia zajęć praktycznych. W Klinice oprócz oddziału działa Konsultacyjna Poradnia Dermatologiczna, Gabinet Dermatochirurgii, Pracownia Immunodermatologii oraz pracownie Diagnostyki Fotodermatologicznej i Fototerapii, Dermatoskopii oraz Alergologii. Na bazie współpracy z Zakładem Patomorfologii zostanie stworzona Pracownia Dermatopatologii. Dzięki stałej, ścisłej współpracy z innymi najlepszymi ośrodkami dermatologicznymi krajowymi i zagranicznymi, w Klinice wprowadza się najnowsze metody diagnostyczno – lecznicze, zgodne z najnowszą, aktualnie obowiązującą wiedzą. Ocena wykonywanych usług medycznych jest na wysokim poziomie zgodnie z obowiązującymi standardami, o czym świadczą certyfikaty ISO i oceny Komisji Akredytacyjnej. Nasi pracownicy biorą czynny udział w zjazdach i szkoleniach podnosząc swoje kwalifikacje oraz prowadzą badania naukowe. Jednostka posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie specjalizacji w zakresie dermatologii i wenerologii, obecnie szkoląc sześciu rezydentów.
Zadania Kliniki
- diagnostyka i leczenie chorób skóry i schorzeń przenoszonych drogą płciową,
- diagnostyka alergologiczna schorzeń spowodowanych alergią kontaktową i schorzeń wywołanych alergią humoralną ze szczególnym uwzględnieniem alergii powietrzno-pochodnej i pokarmowej w tym także z wykonywaniem testów z alergenami natywnymi,
- diagnostyka alergii lekowej,
- diagnostyka fotodermatoz,
- diagnostyka mykologiczna,
- diagnostyka zakażeń skóry wywołanych nużeńcami oraz spowodowanych przez świerzbowce,
- ocena histopatologiczna biopsji skórnych,
- ocena dermatoskopowa zmian skórnych,
- diagnostyka serologiczna kiły,
- fotolecznictwo: PUVA - terapia i UVB 311,
- Zabiegi dermatochirurgii:
krioterapeutyczne i elektrokoagulacyjne oraz usuwanie operacyjne łagodnych zmian
przerostowych skóry lub stanów przednowotworowych oraz raków skóry.
Pracownia Immunodermatologii
- badanie bezpośrednie immunofluorescencyjne wycinków skóry,
- oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw endomysium mięśni gładkich w klasie IgA,
- oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw endomysium mięśni gładkich w klasie IgG,
- ilościowa ocena występowania przeciwciał przeciwjądrowych (ANA / HEP-2),
- wykazanie obecności przeciwciał charakterystycznych dla Pemphigus foliaceus, Pemphigus seborrhoicus, Lupus erythematosus,
- wykazawanie obecności przeciwciał charakterystycznych dla Pemphigoid Bullosus, Pemphigus Vulgaris.
Działalność naukowa
- poprawa i optymalizacja diagnostyki i leczenia raków skóry,
- profilaktyka i wczesna diagnostyka czerniaka skóry i jej wpływ na wyniki leczenia i umieralność,
- poszukiwanie nowych metod diagnostycznych i optymalizacja metod leczenia chłoniaków skóry,
- badania nad etiopatogenezą i poszukiwanie skuteczniejszych metod leczenia bielactwa,
- badania dotyczące różnych aspektów etiopatogenezy łuszczycy, szczególnie w zakresie genetyki, zaburzeń immunologicznych i metabolicznych,
- nowe kierunki w leczeniu łuszczycy,
- fotodermatologia i fototerapia,
- badania nad etiopatogenezą i optymalizacja leczenia atopowego zapalenia skóry,
- diagnostyka i poszukiwanie metod leczenia pacjentów kazuistycznych.