Regulamin
REGULAMIN PRZEDMIOTU CHIRURGIA 3/5
IV ROK KIERUNEK LEKARSKI
Semestr letni
Koordynatorem przedmiotu jest lek. Michał Zdrojewski
Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć:
dr hab. n. med. Dariusz Zadrożny , prof. UWM , dr hab. n. med. Jadwiga Snarska, prof. UWM, lek. Michał Zdrojewski, dr n. med. Maciej Biernacki, lek. Maciej Kuciel, dr n. med. Wojciech Choiński, dr n. med. Michał Puliński, dr n. med. Tomasz Janowicz, dr n. med. Bartosz Kotkowicz; dr n. med. Piotr Malinowski, lek. Wojciech Barczak, lek. Piotr Antoń, lek. Bartosz Misiński;
Zajęcia odbywają się w następującej formie:
-Wykłady
- Ćwiczenia
1.Ćwiczenia odbywają się w Szpitalach:
SP ZOZ MSWiA z WM-CO w Olsztynie w Klinice Chirurgii Onkologicznej, Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie w Oddziale Klinicznym Chirurgii Dziecięcej.
Nagrywanie wykładów, wykonywanie zdjęć oraz nagrywanie filmów jest niedozwolone.
2. Zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem w godzinach przewidzianych w planie zajęć. Student zobowiązany jest do uczestniczenia w zajęciach przewidzianych w planie zajęć. Student zobowiązany jest do uczestniczenia w zajęciach z grupą studencką, do której został przydzielony.
Tematykę poszczególnych form zajęć określają: sylabus, i harmonogram zajęć.
3. Przed wejściem na zajęcia odzież zewnętrzną należy zostawić w szatni. Na zajęcia student przychodzi w fartuchu ochronnym lub ubraniu dwuczęściowym tzw. „chirurgicznym”. Preferowane jest używanie fartuchów lub ubrań z krótkim rękawem. Ubranie powinno być czyste i schludne. Obowiązuje noszenie imiennego identyfikatora. Brak odpowiedniego stroju może skutkować niedopuszczeniem do zajęć z koniecznością ich odrobienia.
Przy bezpośrednim kontakcie z chorym student powinien posiadać dodatkowo indywidualne środki ochrony osobistej (maseczka, fartuch, rękawice, czepek). Środki ochrony osobistej zapewnia Szpital.
4. Należy utrzymywać porządek i czystość oraz zachować ciszę, palenie tytoniu jest wzbronione na terenie całych kompleksów szpitalnych. W trakcie trwania zajęć zabrania się spożywania posiłków – poza przerwami wyznaczonymi przez prowadzących zajęcia.
5. Student ma obowiązek przestrzegania przepisów BHP obowiązujących w miejscu odbywania zajęć
6. W sali seminaryjnej student może przebywać wyłącznie w obecności prowadzącego zajęcia. W trakcie zajęć nie wolno bez zgody prowadzącego opuszczać sali. W ramach ćwiczeń student powinien znajdować się na terenie oddziału lub kliniki w której są prowadzone. W czasie ćwiczeń w salach operacyjnych obowiązują przepisy zachowania jak na Bloku Operacyjnym (obuwie ochronne, maski i czapki)
7. Student ma obowiązek przygotowania się na każde kolejne zajęcia z zakresu obowiązującego materiału wg przedłożonego programu przedmiotu. Prowadzący ma prawo do sprawdzenia poziomu przygotowania studentów w formie pisemnej lub ustnej.
8. Prowadzący po stwierdzeniu braku przygotowania studenta z zakresu obowiązującego materiału ma prawo nie dopuścić studenta do uczestniczenia w zajęciach i określić formę zaliczenia nieobecności.
9. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa. Dopuszczalna jest jedna usprawiedliwiona nieobecność w ciągu roku akademickiego. Każda nieobecność musi być usprawiedliwiona i zaliczona według zasad określonych przez osobę prowadzącą zajęcia.
10. W przypadku 2 lub więcej usprawiedliwionych nieobecności student ma obowiązek ustnego zaliczenia treści opuszczonego materiału oraz odrobienia zajęć z inną grupą dziekańską po uprzednim ustaleniu terminu z asystentem Katedry. Student jest zobligowany do odrobienia nieobecności w tym samym semestrze, w którym opuścił zajęcia.
11. Podczas zaliczenia przedmiotu korzystanie z jakichkolwiek pomocy jest niedozwolone. Podobnie porozumiewanie się z innymi uczestnikami jest zabronione. Fakt „ściągania” będzie odnotowany na pracy, a osoba zostanie zdyskwalifikowana.
12. Warunkiem zaliczenia zajęć jest:
- obecność studenta na zajęciach,
- pozytywny wynik zaliczenia przez prowadzącego zajęcia.
13. W Katedrze obowiązuje następująca skala ocen:
- bardzo dobry - (5,0)
- dobry plus - (4,5)
- dobry - (4,0)
- dostateczny plus- (3,5)
- dostateczny - (3,0)
- niedostateczny (2,0)
14. Końcowego zaliczenia dokonuje na podstawie w/w kryteriów nauczyciel odpowiedzialny za nauczanie przedmiotu.
Zaliczenie zajęć składa się z dwóch części:
- Praktyczna
- Ustne sprawdzenie zdobytej wiedzy w ostatnim dniu zajęć
Zaliczenie praktyczne przeprowadza asystent prowadzący daną grupę.
15.Wszelkie sprawy nie ujęte w niniejszym regulaminie rozstrzyga Koordynator przedmiotu na podstawie pisemnego wniosku Studenta. W razie niemożliwości formalnego podjęcia decyzji – decyduje Dziekan ds. Studenckich i Kształcenia.
16.Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.
17.Student ma obowiązek zapoznać się z zasadami BHP w miejscu realizowanych zajęć oraz dyrektywą unijną RODO
18.Regulamin wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.
Koordynator przedmiotu
Lek. Michał Zdrojewski