DZIAŁALNOŚĆ

Studenckie Koło Anatomiczne (SKA) powstało w 2009 roku przy Collegium Anatomicum Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (WNMUWM) w Olsztynie. Pierwsze spotkanie studenckiego koła naukowego odbyło się 28 marca 2009 roku w Katedrze Anatomii WNM UWM.

W dniu 15 czerwca 2009 roku, na podstawie art. 204 ust. 1 – 3 z dnia 27 lipca 2005 roku, koło naukowe zostało wpisane do uczelnianego rejestru organizacji studenckich pod nazwą Studenckie Koło Anatomiczne.

Członkiem SKA może zostać każdy student, który ukończył kurs anatomii (II-VI rok kierunku lekarskiego WNM UWM), który nie boi się wyzwań i jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez SKA.

Najlepsi studenci po skończeniu pełnego kursu Anatomii mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań naukowych i uczestniczenia w zajęciach SKA dotyczących wybranych zagadnień z wąskich dziedzin anatomii klinicznej, topograficznej, opisowej czy porównawczej, a także zajęć sekcyjnych i działalności naukowej.

Każdy z członków SKA powinien czynnie uczestniczyć zarówno w zadaniach teoretycznych (umiejętności zastosowania wiedzy anatomicznej do rozwiązywania problemów klinicznych), jak i brać aktywny udział w warsztatach preparacyjnych oraz przygotowywać i prowadzić własne projekty badawcze.

Celem SKA jest zdobywanie praktycznych umiejętności zarówno preparacyjnych jak i naukowych (wyszukiwanie, zbieranie i analizowanie informacji morfologicznych, morfometrycznych oraz klinicznych z różnych baz danych i źródeł naukowych), nabywanie umiejętności pracy w zespole badawczym, zdolności efektywnego planowania i sprawnego organizowania czasu pracy, a także przygotowywanie samodzielnych projektów z uwzględnieniem kwestii etycznych i medycznych związanych z dokumentacją medyczną (donator, pacjent), prawami autorskimi oraz ochroną wartości intelektualnych.


 Cele i założenia:

  • Poszerzenie wiedzy z zakresu anatomii klinicznej oraz anatomii porównawczej.
  • Współpraca z innymi kołami naukowymi oraz organizacjami społecznymi.
  • Zapoznanie studentów z podstawowymi technikami preparacyjnymi. ABC preparowania dla początkujących.
  • Wprowadzanie nowych, zaawansowanych technik preparacyjnych tj, mikropreparacja oraz doskonalenie dotychczasowego warsztatu preparacyjnego.
  • Praktyczne umiejętności rozpoznawania, identyfikacji i nazywania struktur w obrazach USG, TK, RM, angio – TK i angio – RM. Anatomia człowieka żywego.
  • Umiejętność łączenia wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz nabywanie umiejętności wykorzystania informacji wyuczonych do analizy klinicznej na wybranych przypadkach. Anatomia kliniczna.
  • Metodyka i sposób przygotowywania różnych typów preparatów anatomicznych tj. nastrzykiwanie, preparaty korozyjne, plastynowanie itp.
  • Badania porównawcze na preparatach zwierzęcych (przygotowanie materiału, wstępna analiza oraz badania morfologiczne i morfometryczne). Anatomia porównawcza.
  • Przeprowadzanie badań ankietowych.
  • Gromadzenie i przygotowywanie materiałów dotyczących historii anatomii.
  • Warsztaty pracy naukowej.
  • Badania morfometryczne oraz cyfrowa analiza obrazu naczyń, nerwów i struktur kostnych.