Katedra Anatomii i Histologii została powołana Zarządzeniem nr 108/2024 JM Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 23 grudnia 2024, jako rezultat połączenia istniejących wcześniej katedr: Anatomii oraz Histologii i Embriologii człowieka. Kierownikiem Katedry został dr hab. wet. Zenon Pidsudko, prof. UWM.
Rys historyczny Katedry Histologii i Embriologii Człowieka
Katedra Histologii i Embriologii Człowieka została powołana Uchwałą Senatu UWM nr 316 z dn. 13 czerwca 2008 roku. Swoją siedzibę ma w unowocześnionym budynku Collegium Anatomicum, który znajduje się na terenie Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie.Założycielem i kierownikiem katedry do roku 2021 był prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kmieć. Od 01.01.2021 jednostką kieruje dr hab.n.med. Janusz Godlewski, prof. UWM. Od dnia 1 października 2008 roku Katedra realizuje zajęcia dydaktyczne dla studentów na kierunku lekarskim w języku polskim, a od 1 października 2010 roku dla studentów na kierunku lekarskim w języku angielskim. W roku 2015 Katedra Histologii rozpoczęła zajecia ze studentami kierunku Dietetyka oraz Biologii Medycznej Wydziału Biologii i Bioinżynierii, od roku 20217 r. ze studentami kierunku położnictwo kształcąc z zakresu embriologii. Studenci korzystają z nowocześnie zaadaptowanych pomieszczeń dydaktycznych, wyposażonych m.in. w interaktywny systemu do cyfrowego nauczania histologii. Od momentu powstania Katedra Histologii i Embriologii rozwija się bardzo prężnie i systematycznie powiększa się o nowe laboratoria i profile badawcze. W latach 2007-2008 powstały pierwsze pracownie laboratoryjne: pracownia histologiczna i laboratorium biologii molekularnej. Obecnie Katedra dysponuje pięcioma laboratoriami na czele z pracownią in vitro, pracownią mikroskopii fluorescencyjnej oraz pracownią rozdziału białek. Katedra prowadzi działalność naukowo-badawczą w ramach uzyskanych przez pracowników Katedry grantów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Regionalna Inicjatywa Doskonałości – RID), Rektora UWM w Olsztynie oraz badań statutowych. Projekty dotyczą molekularnych aspektów powstawania takich nowotworów, jak rak jelita grubego czy rak nerki. Prowadzone są również badania dotyczące endometriozy oraz morfologii i funkcji układu nerwowego jelita. Wyniki badań publikowane są w renomowanych czasopismach zagranicznych i krajowych. Kolejne cele to założenie studenckiego koła naukowego oraz współpraca badawczo-dydaktyczna ze studentami Szkoły Doktorskiej oraz doktorantami.
Historia Katedry Anatomii
Katedra Anatomii Człowieka powstała w Olsztynie 2008 roku. Kierownikiem katedry został prof. Jerzy Gielecki. Z kuchni wojskowej powstała jedna z najnowocześniejszych w Polsce katedr anatomii, przystosowana do prowadzenia zajęć dydaktycznych i prac naukowych zarówno na materiale sekcyjnym jak i w rzeczywistości wirtualnej na bazie preparatów anatomicznych, skanów z tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Katedra wyposażona jest w stanowiska do przygotowywania preparatów anatomicznych do zajęć oraz w urządzenia do skanowania modeli trójwymiarowych. W katedrze realizowane są zajęcia dla studentów kierunków: lekarskiego (także w języku angielskim), ratownictwa medycznego, dietetyki oraz logopedii. Nauka anatomii wspomagana jest przez autorskie oprogramowanie (m. in. system elektronicznych testów na tabletach multimedialnych). Wykłady odbywają się przy użyciu nowatorskich technik, pozwalających studentom na oglądanie obrazów trójwymiarowych. W 2009 i w 2012 został zorganizowany Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Anatomicznej “Scapula aurea” w którym studenci UWM zajęli jedne z najwyższych miejsc. Od 2010 roku, corocznie organizowany jest konkurs “Scalpellum aureum” na najlepszy projekt preparatu sekcyjnego. Pomysłodawcą jest dr n. med. Anna Żurada, będąca adiunktem katedry. Preparaty i prezentacje uczestników z Olsztyna zdobyły pierwsze i drugie miejsca. Od 2010 odbywają się ogólnopolskie warsztaty dla lekarzy, polegające na wykonywaniu skomplikowanych zabiegów operacyjnych na zwłokach (cadaver workshop). Z inicjatywy kierownika katedry, prof. Jerzego Gieleckiego miała miejsce, po raz pierwszy w Polsce, Ceremonia białego fartucha. Od 2011 roku uroczystość ta kontynuowana jest corocznie. Istotnym osiągnięciem jest znaczący wkład w organizację od podstaw i rozpoczęcie w 2010 roku na UWM studiów w języku angielskim na kierunku lekarskim. Dzięki zaangażowaniu pracowników katedry w promowanie kierunku English Division powstało wiele, filmów, broszur oraz spotów reklamowych. Obszar zainteresowań badawczych zawiera się w opracowaniu i rozwijaniu Zintegrowanego Systemu Modelowania FUSION, docenionego na arenie międzynarodowej (Srebrny medal Brussels Innova 2012, Złoty medal Brussels Innova 2013 oraz Grand Prix Brussels Innova 2013). Badania nad systemem weszły w 2017 r. w proces komercjalizacji, a w 2018 r. złożono wniosek patentowy.