Regulamin zajęć

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 Collegium Medicum

 Wydział Lekarski

 REGULAMIN ZAJĘĆ Z PATOLOGII

dla studentów Kierunku Lekarskiego Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

1. Informacje ogólne

1.1. Zajęcia realizowane są przez Katedrę Patomorfologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

1.2. Pracownicy odpowiedzialni za realizację przedmiotu:

a. Kierownik katedry: dr hab. n. med. Konrad Ptaszyński, prof. UWM

b. Koordynator przedmiotu: dr n. med. Aleksandra Sejda

c. Osoby odpowiedzialne za realizację poszczególnych rodzajów zajęć:

wykłady: dr hab. n. med. Konrad Ptaszyński, prof. UWM, dr n. med. Hanna Majewska

ćwiczenia: dr n. med. Aleksandra Sejda, dr n. med. Hanna Majewska, lek. med. Magdalena Misiukiewicz-Poć, lek. Wiktoria Lipińska

seminaria: dr n. med. Zygmunt Kozielec

1.3. Miejsce, czas oraz tematykę poszczególnych form zajęć i zaliczeń określają dokumenty: plan studiów, sylabus, harmonogram i tematyka zajęć.

2. Zajęcia dydaktyczne mają formę wykładów, ćwiczeń oraz seminariów.

a.Wykłady prowadzone są dla wszystkich studentów w danym semestrze w formie prezentacji multimedialnych.

b. Ćwiczenia prowadzone są w 10-15 osobowych grupach dziekańskich. Na każdym ćwiczeniu omówione będą zagadnienia zgodnie z harmonogramem ćwiczeń, z prezentacją preparatów mikroskopowych. Ponadto ćwiczenia obejmują także zajęcia na sali sekcyjnej oraz zajęcia laboratoryjne na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego (ocena preparatów makroskopowych oraz sekcje zwłok).

c. Zajęcia seminaryjne prowadzone są w grupach 20-30 osobowych w formie prezentacji multimedialnych.

3. Zasady uczestnictwa studenta na poszczególnych formach zajęć.

a. Studenci są zobowiązani uczęszczać na ćwiczenia i seminaria zgodnie z przydzielonymi na początku każdego semestru grupami ćwiczeniowymi i seminaryjnymi. W wyjątkowych sytuacjach student może odrabiać ćwiczenia lub seminaria z inną grupą za wcześniejszą zgodą osoby prowadzącej zajęcia.

b. Przed wejściem na wykłady, seminaria, ćwiczenia odzież zewnętrzną należy zostawić w szatni.

c. Ćwiczenia sekcyjne odbywać się będą w terminie ćwiczeń ustalonym przez prowadzącego ćwiczenia o czym studenci zostaną poinformowani na dzień przed zajęciami sekcyjnymi (mailowo lub telefonicznie starosta grupy). Na ćwiczeniach sekcyjnych obowiązuje strój lekarski i obuwie przeznaczone wyłącznie do chodzenia w sali sekcyjnej. studenci ubrani niezgodnie z obowiązującym regulaminem nie będą dopuszczani do ćwiczeń.

d. Na wszystkich zajęciach student zobowiązany jest do noszenia identyfikatora ze zdjęciem. Brak identyfikatora uniemożliwia studentowi udział w zajęciach.

e. Podczas wszystkich zajęć z patologii, a w szczególności zajęć sekcyjnych i zajęć laboratoryjnych prowadzonych na terenie Szpitala należy zachować ciszę. Ponadto niedopuszczalne jest korzystanie z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Używanie wyżej wymienionych jest możliwe jedynie na polecenie prowadzącego zajęcia. Nie zastosowanie się do powyższego punktu regulaminu może skutkować wydaleniem z zajęć, ich niezaliczeniem i będzie traktowane jako nieobecność na zajęciach wymagającą odrobienia wg zasad określonych w punkcie 4.

f. Nie wolno studentom bez porozumienia z lekarzem podejmować decyzji o postępowaniu ze zwłokami.

g. Studenci, którzy będą wykazywali niewłaściwy stosunek do zwłok lub traktowali swoje obowiązki lekarskie w sposób lekceważący, zostaną skierowani do Kierownika Zakładu Patomorfologii, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

h. Ze względów bezpieczeństwa dopuszcza się przebywanie na terenie Katedry Patomorfologii maksymalnie 15 minut przed i 15 minut po planowanych zajęciach.

4. Obecność na zajęciach, sposób usprawiedliwiania i odrabiania nieobecności

4.1. Ćwiczenia, seminaria, wykłady, kolokwia i egzamin odbywają się wg przedstawionego planu, zgodnie z harmonogramem i w godzinach przewidzianych w planie zajęć.

4.2. Obecność we wszystkich formach zajęć jest obowiązkowa.

4.3. Wszystkie nieobecności muszą być usprawiedliwione.

Nieobecność jest rozumiana jako absencja na całych zajęciach bądź spóźnienie powyżej 15 minut. W przypadku spóźnienia powyżej 15 minut uznaje się spóźnienie za nieobecność. W tych przypadkach konieczne jest przedstawienie usprawiedliwienia wg zasad opisanych w punkcie 4.5 oraz odrobienie zajęć wg zasad przedstawionych w punkcie 4.6. W przypadku nie zastosowania się obowiązują punkty regulaminu odnoszące się do nieobecności nieusprawiedliwionej. W przypadku kolokwium i egzaminu sala będzie zamykana wraz z wejściem na salę ostatniej osoby przybyłej na zaliczenie w godzinie ustalonej jako termin kolokwium lub egzaminu podanym na dwa tygodnie przed. Po tym czasie studenci nie będą mogli wejść na salę, co skutkuje niezaliczeniem danego kolokwium lub egzaminu.

4.4. Dopuszcza się łącznie dwie usprawiedliwione nieobecności na ćwiczeniach, seminariach lub wykładach podczas semestru.

4.5. W celu usprawiedliwienia nieobecności na wykładach, ćwiczeniach, seminariach, kolokwiach, egzaminie student powinien przedstawić stosowne usprawiedliwienie w Dziekanacie Collegium Medicum UWM. Jest nim zaświadczenie lekarskie lub inne, potwierdzające zaistniałe wyjątkowe okoliczności niezależne od studenta. Zaświadczenie należy przedłożyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni roboczych od zaistnienia nieobecności.

4.6. a.W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na ćwiczeniach student zobowiązany jest zaliczyć obowiązujący materiał z danego ćwiczenia w formie ustnej na kolejnym ćwiczeniu. W uzasadnionych przypadkach student może za zgodą osoby prowadzącej zajęcia umówić się na termin odrabiania ćwiczeń w dogodnym dla obu stron terminie. W przypadku niezaliczenia odpowiedzi ustnej student nie zostaje dopuszczony do kolokwium z danego zakresu materiału, co skutkuje automatycznym otrzymaniem 0 punktów z danego kolokwium.

b. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na seminariach student uzyskuje zaliczenie na podstawie sprawdzianu pisemnego/ustnego obejmującego materiał danego seminarium po zakończeniu cyklu seminariów danego semestru/lub na kolejnym seminarium. Niezaliczenie sprawdzianu oznacza niedopuszczenie do egzaminu. Termin sprawdzianu ustala Koordynator przedmiotu.

c. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na wykładzie student zobowiązany jest przystąpić do sprawdzianu pisemnego/ustnego obejmującego materiał danego wykładu po zakończeniu cyklu wykładów danego semestru. Niezaliczenie sprawdzianu oznacza niedopuszczenie do egzaminu. Termin sprawdzianu ustala Koordynator przedmiotu.

4.7. Każda nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach, kolokwium lub egzaminie skutkuje niezaliczeniem odpowiednio semestru, kolokwium, egzaminu.

4.8. Więcej niż 2 usprawiedliwione nieobecności na zajęciach skutkują niezaliczeniem semestru.

4.9. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na egzaminie student przystępuje do kolejnego terminu jako swojego terminu pierwszego i przysługują mu dwa terminy poprawkowe egzaminu.

5. Zasady zaliczenia poszczególnych form zajęć.

5.1 Wykłady

a. Student uzyskuje zaliczenie na podstawie obecności oraz aktywności na zajęciach.

b. Materiał realizowany w trakcie wykładów wchodzi w zakres tematyczny egzaminu z przedmiotu.

5.2 Ćwiczenia

a. Na każdym ćwiczeniu może być sprawdzone teoretyczne przygotowanie studentów w formie ustnej. Obowiązuje znajomość materiału z ćwiczenia bieżącego oraz ze wszystkich poprzednio odbytych ćwiczeń. Zaliczenie ustne oceniane jest na podstawie aktywności studentów w trakcie realizacji tematu ćwiczeń. Za aktywność na każdym ćwiczeniu student może uzyskać dodatkowe 0,5 punktu doliczanego jako składowa cząstkowa do semestralnej punktacji końcowej. W przypadku braku odpowiedzi na zadawane przez prowadzącego zajęcia pytania dany student może uzyskać brak zaliczenia ćwiczenia co skutkuje koniecznością ich odrobienia na zasadach opisanych w punkcie 4 regulaminu.

b. Informacje na temat zakresu materiału obowiązującego na danych zajęciach muszą być udostępnione najpóźniej tydzień przed datą realizowanych ćwiczeń.

c. Tematy ćwiczeń określone są podanym na początku każdego semestru harmonogramem znajdującym się na stronie internetowej Katedry Patomorfologii UWM oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie zakładu prowadzącego zajęcia.

d. W trakcie semestru student może uzyskać od 0 do 60 punktów za kolokwia oraz dodatkowo punkty za aktywność wg zasad opisanych w punkcie 5.2.a. Suma punktów stanowi podstawę do wystawienie oceny końcowej z semestru IV i V wg skali ocen:

0-36– niedostateczny - niezaliczone

36,5-41 – dostateczny

41,5-46 – dostateczny plus

46,5-51 – dobry

51,5- 56,5– dobry plus

≥57 punktów – bardzo dobry.

e. W przypadku uzyskania końcowej oceny niedostatecznej w semestrze IV i/lub V studentowi przysługuje prawo do przystąpienia do końcowego kolokwium poprawkowego (odpowiednio po niezaliczonym semestrze IV i/lub V. Kolokwium poprawkowe będzie organizowane w formie pisemnej (30 pytań testowych) dla wszystkich studentów z oceną niedostateczną w jednym terminie przed sesją egzaminacyjną. Do zaliczenia kolokwium i otrzymania oceny dostatecznej potrzebne jest uzyskanie 60% poprawnych odpowiedzi tj. 18 punktów. Nie dopuszcza się terminu poprawkowego.

Dla osób z nieobecnością usprawiedliwioną odbędzie się jeden wspólny termin dodatkowy ustalony przez Koordynatora przedmiotu.

f. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z końcowego kolokwium poprawkowego student nie uzyskuje zaliczenia ćwiczeń, tym samym nie jest dopuszczony do kolejnego semestru/egzaminu co skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej i powtórzeniem odpowiednio semestru IV lub V.

5.3  Kolokwium

a. W każdym semestrze w terminach zgodnych z planem zajęć odbywają się trzy kolokwia w formie pisemnego testu jednokrotnego wyboru (20 pytań). Nie ma możliwości przełożenia terminu kolokwium. Nie przewiduje się zwolnień z kolokwiów.

b. Kolokwia obejmują zakres materiału z ćwiczeń, seminariów, wykładów wg harmonogramu umieszczonego na początku semestru na stronie internetowej Katedry Patomorfologii UWM oraz tablicy ogłoszeń mieszczącej się w siedzibie jednostki prowadzącej przedmiot.

c. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie kolokwium oraz podanie zakresu tematycznego obowiązującego na dane kolokwium jest Koordynator Przedmiotu lub osoba przez niego wyznaczona.

d. Student powinien być poinformowany o zakresie materiału najpóźniej 2 tygodnie przed planowanym kolokwium.

e. Za każde kolokwium student może uzyskać od 0 do 20 punktów, które wraz z punktami za aktywność składać się będą na ocenę końcową z semestru IV i V wg skali ocen podanej w punkcie 5.2.

f. Nie dopuszcza się możliwości poprawy kolokwium. Dla osób z nieobecnością usprawiedliwioną odbędzie się jeden wspólny termin dodatkowy ustalony przez Koordynatora przedmiotu.

g. Wszelkie wątpliwości i zastrzeżenia merytoryczne co do pytań zadanych na teście będą rozpatrywane zgodnie z zasadami Regulaminu Studiów.

h. Wgląd do kolokwiów będzie możliwy podczas ćwiczeń w tygodniu następującym po terminie kolokwium.

5.4  Seminarium

a. Seminaria realizowane są w formie prezentacji multimedialnej.

b. Osoba odpowiedzialna za realizację seminarium podaje do informacji studentów zakres materiału na dane zajęcia minimum 2 tygodnie przed datą realizowanych zajęć.

d. Tematy seminariów określone są podanym na początku semestru harmonogramem znajdującym się na stronie internetowej Katedry Patomorfologii UWM oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie zakładu prowadzącego zajęcia.

c. Student uzyskuje zaliczenie seminariów na podstawie oceny aktywności merytorycznej i współpracy studenta na zajęciach oraz ustnej prezentacji z tematu wyznaczonego przez osobę odpowiedzialną za realizację seminarium. Student nie wykazujący się wiedzą na danych zajęciach seminaryjnych może uzyskać brak zaliczenia seminarium co skutkuje koniecznością ich odrobienia na zasadach opisanych w punkcie 4 regulaminu.         

5.5. Egzamin

a. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie wszystkich zajęć oraz uzyskanie pozytywnej oceny końcowej z semestru IV i V.

b. Student, który uzyskał średnią wszystkich ocen z przedmiotu (z obu semestrów) równą lub wyższą 4,8 jest zwolniony z egzaminu końcowego.

b. Egzamin odbywa się po zakończeniu cyklu dydaktycznego i ma formę testu jednokrotnego wyboru. Na egzamin składa się część teoretyczna (95 pytań) oraz część praktyczna (5 pytań) obejmująca pytania testowe do prezentowanych na slajdach zdjęć makroskopowych i mikroskopowych.

c. Zakres materiału obowiązujący na egzaminie obejmujetematykę seminariów, wykładów i ćwiczeń.

d. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie egzaminu oraz ustalenie miejsca i terminu egzaminu jest Koordynator Przedmiotu lub osoba przez niego wyznaczona.

e. Skala ocen:

0-59% – niedostateczny - niezaliczone

60-68% – dostateczny

69-76% – dostateczny plus

77-84% – dobry

85-92% – dobry plus

93-100% – bardzo dobry.

f. W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej z pierwszego terminu egzaminu dopuszcza się dwukrotną możliwość poprawy w formie pisemnej wg zasad obowiązujących przy ocenie egzaminu w terminie pierwszym. Nie dopuszcza się możliwości poprawy egzaminu w formie ustnej. Termin poprawy egzaminu po ustaleniu go z Koordynatorem przedmiotu lub osobą przez niego wyznaczoną jest wspólny dla wszystkich studentów, którzy otrzymali ocenę niedostateczną lub byli nieobecni na wcześniejszym terminie egzaminu.

g. Wszelkie wątpliwości i zastrzeżenia merytoryczne co do pytań zadanych na teście będą rozpatrywane zgodnie z zasadami Regulaminu Studiów.

i. W przypadku niezaliczenia egzaminu w terminie pierwszym i dwóch terminach poprawkowych organizowany jest Egzamin Komisyjny.

j. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego.

5.6.Wgląd do egzaminu możliwy jest w ciągu pięciu dni od podania wyników drogą elektroniczną w systemie USOSweb w dniu i godzinach podanych na stronie internetowej i w siedzibie Katedry Patomorfologii. Wgląd w innym terminie nie będzie możliwy.

6. Akademicka praworządność i uczciwość

a.Podczas wszystkich zajęć, a w szczególności kolokwiów i egzaminu zabrania się korzystania z jakichkolwiek pomocy naukowych, środków łączności: telefonów komórkowych oraz wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych wyposażonych w aparat fotograficzny i/lub kamerę. Złamanie tego zakazu skutkuje oceną niedostateczną bez możliwości przystąpienia do egzaminu poprawkowego i skierowaniem sprawy do Komisji Dyscyplinarnej Uczelni.

b. Niedopuszczalne jest komunikowanie się z innymi studentami w czasie trwania kolokwiów i egzaminu. Złamanie tego zakazu skutkuje oceną niedostateczną i niezaliczeniem egzaminu bez możliwości przystąpienia do egzaminu poprawkowego co skutkuje niezaliczeniem przedmiotu. O zaistnieniu w/w sytuacji decyduje osoba prowadząca kolokwium/egzamin co odnotowuje na karcie egzaminacyjnej studenta. Powyższa decyzja jest nieodwołalna.

7. Kwestie nieuregulowane w przedstawionym regulaminie zajęć z przedmiotu Patologia w Katedrze Patomorfologii pozostają w gestii Kierownika Katedry.

8. Regulamin zajęć jest zgodny z Regulaminem Studiów UWM oraz procedurami obowiązującymi na Wydziale Lekarskim.

9. Student ma obowiązek zapoznać się z zasadami BHP w miejscu realizowanych zajęć oraz dyrektywy unijnej RODO.

10. Szczegółowy opis zasad BHP obowiązujących w miejscu realizowania wszystkich form zajęć.

a.W Sali sekcyjnej student musi mieć na uwadze to, że ma do czynienia ze zwłokami ludzkimi, wobec których należy zachować należytą powagę i szacunek.

b. Wstęp do Sali sekcyjnej mają tylko studenci UWM Collegium Medicum posiadający identyfikator ubrani w strój lekarski oraz obuwie ochronne.

c. Kategorycznie zabronione jest wprowadzanie do Sali sekcyjnej, sal ćwiczeniowych i seminaryjnych osób postronnych.

d. Zabronione jest przebywanie na terenie Sali sekcyjnej, sal ćwiczeniowych i seminaryjnych poza godzinami ćwiczeń oraz bez nadzoru pracownika Katedry Patomorfologii.

e. Bezwzględnie zabrania się wykonywania zdjęć, nagrywania przebiegu sekcji przy użyciu sprzętu elektronicznego.

f. Zabrania się opuszczania Sali sekcyjnej bez powiadomienia Asystenta prowadzącego zajęcia.

g. Do Sali sekcyjnej, sal ćwiczeniowych i seminaryjnych zabrania się wnoszenia produktów spożywczych, napojów oraz żucia gumy.

h. Student jest zobowiązany dbać o należyty stan komputerów, mikroskopów oraz innych sprzętów znajdujących się na terenie Katedry Patomorfologii.

j. Ze względów bezpieczeństwa należy zawsze upewnić się, że drzwi zewnętrzne Katedry Patomorfologii zostały zamknięte.

k. We wszystkich pomieszczeniach obowiązuje bezwzględne przestrzeganie czystości oraz zasad BHP.

l. Na terenie Katedry Patomorfologii obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu, e-papierosów oraz spożywania napojów alkoholowych.

m. Zabrania się przebywania podczas wszystkich zajęć w nakryciach głowy innych niż będących przedmiotem kultu religijnego.

11. Regulamin wchodzi w życie z dniem 16.09.2019r.