REGULAMIN

Regulamin oraz zasady nauczania obowiązujące Studentów IV roku

Wydziału Lekarskiego (POL i ED),

realizujących przedmiot:

 Okulistyka, w roku akademickim 2024/2025

1. Dane organizacyjne 

Nazwa jednostki organizacyjnej realizującej przedmiot: Katedra Okulistyki, adres: 10 – 082 Olsztyn, ul. Warszawska 30.

Miejsce prowadzenia ćwiczeń: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, ul. Żołnierska 18, Oddział Kliniczny Okulistyczny, piętro 3.

Osoby odpowiedzialne za zajęcia:

wykłady, seminaria: prof. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski.

ćwiczenia: dr n. med. Janusz Pieczyński, lek. Patrycja Kuklo, lek. Weronika Wasińska-Borowiec, lek. Mateusz Markiewicz, lek. Katarzyna Kowalczyk

2. Obowiązujące reguły

2.1. Ćwiczenia i seminaria przebiegają według przedstawionego harmonogramu zajęć w dniach i godzinach przewidzianych planem. W trakcie roku student uczęszcza na zajęcia wyłącznie z grupą studencką, do której został na początku roku przypisany. W przypadkach wyjątkowych i sporadycznych istnieje możliwość zmiany grupy poprzez koleżeńską zamianę studenta danej grupy ze studentem innej grupy w porozumieniu ze Starostą Roku i z prowadzącym zajęcia.

2.2. Przed wejściem na teren ćwiczeń Studenci są zobowiązani do zmiany obuwia i ubrania na medyczne oraz pozostawienia okryć wierzchnich i osobistych toreb w szatni. W sali ćwiczeniowej student ma prawo przebywać wyłącznie w obecności prowadzącego. W trakcie zajęć nie wolno bez zgody prowadzącego opuszczać sali ćwiczeniowej. Podczas ćwiczeń, seminariów i wykładów obowiązuje zakaz wnoszenia na salę jedzenia i picia, zakaz wprowadzania osób postronnych, zakaz palenia tytoniu (w każdej postaci), a także nagrywania dźwięków, wykonywania zdjęć lub filmów. W wyjątkowych przypadkach np. zdrowotnych zakaz może ulec cofnięciu po uprzednim poinformowaniu osoby prowadzącej dane zajęcie. Studenci z podejrzeniem bycia pod wpływem środków odurzających, w tym alkoholu, będą usuwani z zajęć do czasu weryfikacji ich stanu ogólnego.

2.3. O jakichkolwiek sytuacjach zagrożenia zdrowia podczas zajęć student ma obowiązek niezwłocznie powiadomić osobę prowadzącą zajęcia. Student ponosi odpowiedzialność materialną za straty wynikające z jego działania. Obowiązkiem studenta jest szanowanie sprzętów i pomocy dydaktycznych.

2.4. Każdy student zapoznawany jest z zasadami BHP miejsca realizacji ćwiczeń na pierwszych ćwiczeniach w Oddziale Klinicznym Okulistycznym oraz zasadami ochrony danych osobowych RODO.

2.5. W sytuacji zaistnienia jakichkolwiek nieprzewidzianych zmian organizacyjnych Starosta Roku powinien skontaktować się z osobą prowadzącą przedmiot.

2.6. Podczas ćwiczeń klinicznych obowiązuje strój medyczny (fartuch + obuwie na zmianę) oraz poszanowanie godności Pacjentów i szacunek wobec siebie i opiekunów. Studenci muszą podporządkować się poleceniem osób prowadzących zajęcia.

2.7 W katedrze obowiązują akademickie zasady praworządności i uczciwości.

2.8. Wprowadza się możliwość realizacji całości wykładów, seminariów oraz częściowo ćwiczeń w formie zdalnej/ e-learning: platforma MS Teams lub Moodle. Egzamin końcowy odbywa się z wykorzystaniem platformy Moodle. Wymiary godzinowe zajęć prowadzonych w formie zdalnej uzależnione są od decyzji właściwych władz Uczelni.

3. Zasady zaliczenia przedmiotu

3.1. Szczegółowy program zajęć (wykładów, seminariów i ćwiczeń) jest przedstawiony w Sylabusie (dostępny na stronie www Uczelni).

Wykłady stanowią omówienie najważniejszych zagadnień związanych z wprowadzeniem do przedmiotu zajęć. Zaliczenie odbywa się na podstawie obecności.

Seminaria stanowią interaktywne omówienie najważniejszych zagadnień okulistycznych, udostępnionych przed rozpoczęciem zajęć. Zaliczenie odbywa się na podstawie przygotowanej prezentacji na jeden z wylosowanych tematów (każdy student ma inny temat prezentacji) oraz obecności. Za prezentację student oceniany jest w skali punktowej: od 0 do 10. Ćwiczenia mają za zadanie praktyczne przedstawienie przedmiotu okulistyki (zaprezentowanie pracy okulisty praktyka, uczestniczenie w pracy asystenta w oddziale, na bloku operacyjnym oraz przynależnych poradniach). Podczas uczestnictwa w zajęciach student nabywa podstawowe umiejętności z zakresu okulistyki wymagane w Sylabusie. Zapoznaje się z praktycznymi aspektami pierwszej pomocy okulistycznej. Zajęcia te odbywają się na terenie Oddziału Klinicznego Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Zaliczenie ćwiczeń odbywa się na podstawie: obecności na wszystkich w/w zajęciach, wyniku testu sprawdzającego z anatomii i fizjologii narządu wzroku (pierwsze zajęcia, zestaw pytań udostępniony przed rozpoczęciem ćwiczeń, możliwość zdobycia 5 punktów do oceny końcowej przedmiotu), oceny prezentacji przypadku (ostatnie zajęcia) (możliwość zdobycia dodatkowych 5 punktów do oceny końcowej), całościowej postawy merytorycznej podczas zajęć.

3.2. Student jest zobowiązany przygotować się teoretycznie na dane zajęcia w oparciu o obowiązujące materiały (wykaz podany na stronie internetowej), bądź inne dodatkowe materiały lub sugestie uzyskane od prowadzącego. Tematy ćwiczeń na poszczególne dni (mogą ulec zmianie po uprzednim uzgodnieniu pomiędzy Asystentem Katedry a Studentami):

  1. Anatomia, fizjologia, badanie okulistyczne i badania dodatkowe. Zaćma- objawy, diagnostyka i leczenie.
  2. Jaskra- objawy, diagnostyka i leczenie
  3. Zapalenie błony naczyniowej- objawy, diagnostyka i leczenie
  4. Odwarstwienia siatkówki - objawy, diagnostyka i leczenie
  5. Choroby naczyniowe siatkówki- objawy, diagnostyka i leczenie
  6. Urazy i pierwsza pomoc okulistyczna- objawy, diagnostyka i leczenie
  7. Zaliczenie ćwiczeń: prezentacja przypadku. Wyjaśnienie niejasności. Powstałych w trakcie ćwiczeń.

3.3. Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa. Każda nieobecność na ćwiczeniach lub seminariach musi być usprawiedliwiona i zaliczona w innym terminie (o ile nie koliduje to z innymi zajęciami) lub podczas dyżuru medycznego prowadzącego Asystenta, po uzgodnieniu terminu, w czasie równoważnym z czasem trwania ćwiczeń lub poprzez przygotowanie i zaprezentowanie prezentacji na temat opuszczonych ćwiczeń. Sposób zaliczenia należy ustalić z prowadzącym Asystentem. Nieobecność z powodów chorobowych powinna być poświadczona zaświadczeniem lekarskim. W przypadku braku usprawiedliwienia nieobecności fakt ten będzie zgłaszany do dziekanatu a student nie uzyska zaliczenia przedmiotu.

3.4. W przypadku sugestii, wątpliwości lub zażaleń oraz kwestii nie ujętych w Regulaminie Przedmiotu, student ma prawo i obowiązek kontaktu z prowadzącym dane zajęcia lub z osobą odpowiedzialną za przedmiot- prof. A. Grzybowski lub dr Janusz Pieczyński. Konsultacje odbywają się w godzinach uzgodnionych z daną grupą studencką.

3.5 Zaliczenie końcowe przedmiotu odbywa się na podstawie sumy punktów zdobytych podczas:

- pisemnego egzaminu końcowego w formie testu (80 pytań); do zaliczenia końcowego wymagane jest zdobycie 70% punktów testu, czyli 56. Brak minimum 70 % punktów testu pisemnego oznacza niezaliczenie przedmiotu, niezależnie od zdobytych punktów dodatkowych.

- liczby punktów z ćwiczeń (maks. 10 punktów tj. 5 z wejściówki i 5 prezentacji przypadku)

- liczby punktów z seminariów (maks. 10 za przygotowanie i omówienie danego tematu prezentacji.

Maksymalna liczba punktów (suma punktów z ćwiczeń, seminariów i egzaminu testowego) do zdobycia przez studenta to 100.

Ocena końcowa z przedmiotu Okulistyka wystawiana jest na podstawie całości możliwych do uzyskania punktów, czyli 100:

Ocena niedostateczna: 64 i mniej punktów

Ocena dostateczna: 65-74 punktów

Ocena dostateczna plus: 75-79 punktów

Ocena dobra: 80-89 punktów

Ocena dobra plus: 90-94 punktów

Ocena bardzo dobra: 95-100 punktów

W przypadku braku zaliczenia w pierwszym terminie, zostanie wyznaczony termin poprawkowy w formie egzaminu testowego zawierającego 100 pytań. Obowiązuje skala ocen z pierwszego terminu egzaminu. W przypadku braku zaliczenia drugiego terminu egzaminu końcowego, Kierownik Katedry wyznacza termin drugi poprawkowy w formie egzaminu ustnego (5 pytań, z których należy odpowiedzieć prawidłowo na 4 by uzyskać zaliczenie przedmiotu w postaci oceny dostatecznej).

3.6 Student ma prawo wglądu do poszczególnych form zaliczeń: seminaria i ćwiczenia po zgłoszeniu takiej potrzeby osobie prowadzącej ćwiczenia a do egzaminu końcowego/ testu po zgłoszeniu do Koordynatorów Przedmiotu: prof. A. Grzybowski oraz dr Janusz Pieczyński.

4. Indywidualny tok studiów.

Studenci z indywidualnym tokiem studiów są zobowiązani do kontaktu z Koordynatorem przedmiotu, asystentem prowadzącym i sekretariatem w celu poinformowania o takim fakcie i ustalenia szczegółów zajęć. Student jest zobligowany do okazania pisemnej zgody Dziekanatu do indywidualnego toku studiów.

5. W katedrze obowiązują akademickie zasady praworządności i uczciwości.

6. Regulamin zajęć jest zgodny z regulaminem studiów UWM i procedurami Wydziału Lekarskiego.

Literatura podstawowa: Okulistyka, pod red. A. Grzybowskiewgo.