- Badania nad cukrzycą
- Choroby tarczycy
- Badania nad stanem odżywienia ludności woj. Warmińsko-Mazurskiego.
Oddział Hematologii został utworzony w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie w październiku 2012 roku. Dysponuje 21 łóżkami oraz ośmioma stanowiskami pobytu dziennego. Celem działania oddziału jest nowoczesna diagnostyka i leczenie schorzeń hematologicznych, głównie onkohematologicznych. Oddział zajmuje się nowoczesną diagnostyką ostrych białaczek, chłoniaków, opartą na badaniach immunologicznych, cytogenetycznych i molekularnych. Prowadzimy ponadto intensywne leczenie hematologiczne, jakie stosuje się współcześnie w ostrych białaczkach, szpiczakach czy chłoniakach. Diagnostyka i leczenie oparte na standardach światowych i europejskich to dewiza działania oddziału. Pracownicy oddziału hematologii biorą aktywny udział w pracach grup roboczych d.s. chłoniaków, ostrych białaczek czy szpiczaka plazmocytowego (PLRG, PALG, PGSz). Dodatkowo uczestniczymy w badaniach klinicznych, w opracowaniu i aktualizacji standardów leczenia schorzeń hematologicznych. Prowadzimy od 2013 roku działalność dydaktyczno – naukową w ramach Oddziału Klinicznego Hematologii Katedry Chorób Wewnętrznych UWM z zakresu hematologii i transplantolgii.
Oddział Gastroenterologiczny
Profil hospitalizacji leczonych przypadków w oddziale obejmuje praktycznie cały wachlarz jednostek chorób przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki, w tym wymagające szczególnie specjalistycznego nadzoru: ciężkie rzuty idiopatycznych chorób jelit (oddział jest jednostką odwoławczą w tych przypadkach dla całego regionu), ostrego zapalenia trzustki, zdekompensowanej marskości wątroby, nowotwory przewodu pokarmowego.
Oddział realizuje Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego i prowadzi nadzór kolonoskopowy całej populacji mieszkańców Warmii i Mazur w wieku 50-65 lat w ramach Programu Polityki Zdrowotnej MZ. Znajduje się na liście ośrodków referencyjnych leczenia nieswoistych zapalnych chorób jelit. Uczestniczy w Ogólnopolskim Rejestrze Osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna.