XXXI tom Polish Annals of Medicine
Polish Annals of Medicine (Pol Ann Med.) to czasopismo o zasięgu międzynarodowym, którego właścicielem od 2019 roku jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie, a którego rocznicę 30-lecia istnienia obchodziliśmy w ubiegłym roku.
Periodyk jest indeksowany w prestiżowej międzynarodowej bazie czasopism naukowych Scopus od 2007 roku. Obecność czasopisma w tym wiodącym serwisie naukowym wpływa nie tylko na jego poczytność ale również umożliwia naukowcom z całego świata na zapoznanie się z publikacjami umieszczanymi w Pol Ann Med. i przyczynia się do zwiększenia rozpoznawalności czasopisma, naukowców w nim publikujących jak również UWM będącego jego Wydawcą.
Obecnie w bazie Scopus z Pol Ann Med. jest promowanych 565 artykułów. Według narzędzia analitycznego SciVal, w latach 2014-2023 swoje prace opublikowało tutaj 288 autorów, a były one łącznie cytowane 760 razy tylko w samych źródłach indeksowanych (a od początku indeksacji czasopisma, tj. od 2007 roku: 1 240). Znaczna większość tych publikacji (252) to artykuły z polskich uczelni, z czego 130 afiliowanych jest do UWM. Wiodącymi krajami, poza Polską, z których Redakcja otrzymuje manuskrypty są: Stany Zjednoczone, Indie, Ukraina, Malezja, Wielka Brytania, Iran i Tajlandia.
Publikacje umieszczane w czasopiśmie również przyczyniają się do rozwoju nauki w ramach tak obecnie priorytetowych obszarów jak Zrównoważone Cele Rozwoju, będące filarem Komisji Europejskiej. Aktualnie czasopismo opublikowało kilkaset artykułów bezpośrednio odnoszących się do tych Celów i wpisujących się w nie:
Cel | Liczba publikacji PolishAnnals of Medicine |
SDG 3: Dobre Zdrowie i Jakość Życia | 162 |
SDG 2: Zero Głodu | 3 |
SDG 4: Dobra Jakośc Edukacji | 3 |
SDG 10: Mniej Nierówności | 2 |
SDG 13: Działanaia w Dziedzinie Klimatu | 2 |
SDG 15: Życie na Lądzie | 2 |
SDG 5: Równośc Płci | 2 |
SDG 1: Koniec z ubóstwem: | 1 |
SDG 14: Życie pod Wodą | 1 |
SDG 8: Wzrost Gospodarczy i Godna Praca | 1 |
Prestiż Pol Ann Med. potwierdza również fakt, że jedna z publikacji w nim umieszczona wpisuje się w 10% najlepiej cytowanych artykułów na świecie: Frequency of polymorphicloci of GSTM1 and GSTT1 modifiergenes in the genotype of children with pyelonephritis and congenitalurinarymalformations napisana przez autorów z Ukrainy oraz z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jednocześnie praca ta według danych bibliometrycznych ma wpływ na środowisko naukowe prawie 5-krotnie wyższy niż inne podobne publikacje (wg. bazy SciVal jej znormalizowany wskaźnik cytowań wynosi 5,85 przy średniej dla świata wynoszącej 1). Natomiast najczęściej cytowane publikacje w naszym czasopiśmie afiliowane są do instytucji polskich w tym do UWM .
Obecność w międzynapadowych kanałach komunikacji umożliwia dotarcie autorom do naukowców, do których nie mieliby możliwości dotrzeć. Z danych bazy Scopus wynika, że od 2014 roku 8 074 razy wyświetlono zasoby Pol Ann Med. tylko w samej tej bazie, (średnio prawie 20 wyświetleń każdej publikacji w niej umieszczonej), co znacząco wpłynęło na rozpoznawalność zarówno naszego periodyku jak i autorów tam publikujących, m.in. również afiliowanych do UWM.
Szeroki profil Pol Ann Med. pozwala na publikację materiałów z różnych zakresów medycyny ale również obszarów okołomedycznych. Według międzynarodowej bazy Dimensions, pozwalającej na analizę publikacji, w czasopiśmie obecnie publikowane są najczęściej artykuły z zakresu: nauk biomedycznych i klinicznych, nauki o zdrowiu, onkologii oraz nauk pokrewnych do medycyny i rehabilitacji.
Baza ta również pokazuje wpływ społeczny publikacji wyrażony w poczytności w mediach społecznościowych i innych kanałach promocji. Według danych znaczna część artykułów opublikowanych w Pol Ann Med. jest rozpowszechniania innymi kanałami niż bazy indeksujące. Artykuł o największym wpływie społecznym, tj. najczęściej udostępniany i przekazywany kanałami „nienaukowymi” to publikacja współautorska naukowców z UWM, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Szpitala Wiedeńskiego we współpracy z sektorem biznesu; Effectiveness of KinesioTaping on hypertrophicscars, keloids and scarcontractures.
Redakcja Pol Ann Med. zawsze priorytetowo traktuje manuskrypty afiliowane do UWM umożliwiając w ten sposób upowszechnianie badań wykonywanych na naszej Uczelni, co przekłada się na jej wyniki w bazach międzynarodowych, również w globalnych rankingach, w których Uczelnia jest ujęta w Tomes Higher Education czy QS Ranking, gdyż wykorzystują one do oceny wyłącznie czasopisma indeksowane w bazie Scopus, a takich nasza Uczelnia obecnie ma niewiele.
W odpowiedzi na publikację w Pol Ann Med. Changing views toward mRNA based covid vaccinesin the scientific literature: 2020–2024, asystenta naszego Collegium Medicum UWM dr Michaela Thoene, znany brytyjski edukator medyczny Dr. John Campbell, pedagog Uniwersytetu w Cumbrii w Wielkiej Brytanii, bardzo pozytywnie ocenił artykuł. Jego wystąpienie na kanle YouTube podsumowujące artykuł obejrzało 384 552 osoby (stan na 8.10.2024), a polubiło 32 000 odbiorców. Artykuł ten był również analizowany w innych krajach jak USA, gdzie film go dotyczący na YouTube miał 35 tysięcy polubień. Belgijski link na YouTube ma obecnie 28 tysięcy polubień.
Publikacja asystenta naszej Uczelni stała się bardzo popularna, a jako dowód tego autor otrzymał wiele pozytywnych komentarzy od uznanych naukowców z Australii, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Holandii i RPA.
Podsumowanie w punktach:
- Zwiększenie rozpoznawalności UWM poprzez publikacje artykułów afiliowanych do naszej Uczelni (130 w latach 2014-2023; od początku indeksacji w bazie Scopus: 199).
- Indeksacja w bazie Scopus znacząco wpływa na rozpoznawalność czasopisma oraz UWM - w bazie znajdują się wyłącznie zweryfikowane przez Radę Naukową periodyki mające wpływ na naukę światową.
- Cytowania publikacji (łącznie 1240) potwierdzają znaczenie publikacji i Pol Ann Med.
- Widoczność naszego czasopisma w bazach takich jak Scopus, Dimensions czy DOAJ podnoszą prestiż publikacji i jednocześnie umożliwiają dotarcie do nowych odbiorców.
- Indeksacja w bazie DOAJ oraz prowadzona polityka Open Access jest zgodna z wymogami finasowania Narodowego Centrum Nauki, co pozwala autorom na publikację prac dofinasowanych przez NCN, a nie jest to standardem dla wszystkich czasopism.
- 11 844 wejść na strony z artykułami opublikowanymi w Pol Ann Med. potwierdza znaczenie i wartość czasopisma dla środowiska naukowego.
- Publikacje w Pol Ann Med. wpływają na pozycję naszej Uczelni w prestiżowym rankingu Times Higher Education oraz QS Ranking, gdyż biorą one pod uwagę w ewaluacji wyłącznie czasopisma indeksowane w bazie Scopus.
- Priorytet dla publikacji afiliowanych z UWM umożliwia lokalnym naukowcom na szybsze dotarcie ze swoim artykułem do międzynarodowego środowiska naukowego.
- Czasopismo jest periodykiem międzynarodowym co potwierdza jego znaczeni oraz umożliwia lokalnym autorom na promocję swoich badań poza granicami Polski, gdyż dociera ono ze swoim przekazem w wiele regionów świata.
- Pol Ann Med. wpisuje się w różnorodne obszary: nauk biomedycznych i klinicznych, nauki o zdrowiu, onkologii oraz nauk pokrewnych do medycyny i rehabilitacji, a to umożliwia naukowcom również z obszarów okołomedycznych na publikacje swoich prac.
- Publikacje umieszczane w naszym czasopiśmie nie tylko rozpowszechniane są kanałami naukowymi, znaczna ich część jest również upowszechniana przez media społecznościowe, co świadczy o tym, że mają one wpływ także na społeczeństwo (wpływ społeczny w poprzedniej ewaluacji ministerialnej).
- W Pol Ann Med. publikowane są artykuły z zakresu Zrównoważonych Celów Rozwoju, które obecnie są kluczową kwestią dla Komisji Europejskiej (łącznie opublikowano 179 artykułów przyczyniających się do tych Celów), które również są brane pod uwagę przez rankingi międzynarodowe.