11 lutego podczas uroczystości otwarcia XXI Giełdy Wynalazków w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie nastąpiło wręczenie nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej w roku 2013. Wśród wyróżnionych

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej w roku 2013

Profesor Jerzy Gielecki z Katedry Anatomii Wydziału Nauk Medycznych wraz z adiunkt dr Anną Żuradą oraz zespołem z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał nagrodę za system fuzji morfologicznej jako narzędzie planowania, szkolenia i dokumentowania operacji z wykorzystaniem intermodalnych obrazów 3D prezentowanych interaktywna techniką AR.

Profesor Wojciech Maksymowicz z Katedry Neurologii i Neurochirurgii Wydziału Nauk Medycznych przewodniczył natomiast zespołowi złożonemu z naukowców z Wydziału Nauk Technicznych UWM, który tworzyli dr inż. Michał Śmieja oraz mgr Szymon Nitkiewicz. Naukowcy otrzymali nagrodę za System obiektywnej oceny i monitorowania postępu leczenia niedowładu stopy.

Profesor Andrzej Kukwa z Katedry Otorynolaryngologii Wydziału Nauk Medycznych został wyróżniony dyplomami za dwa swoje wynalazki: Conopy Indirect Calorimetry System oraz System NMFlowMetaAnalyser.

Wynalazki olsztyńskich naukowców zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej w listopadzie ubiegłego roku na brukselskich Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "Brussels Innova 2013”.

Wraz z olsztyńskimi naukowcami w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie wyróżnionych zostało 56 zespołów badawczych z całej Polski. Prezentowane tam innowacje nagradzano na światowych targach i wystawach wynalazków, m.in. na targach w Paryżu, Brukseli, Norymberdze, Seulu, Tajpej, Makau, Pradze, Sewastopolu, Kuala Lumpur, USA, Rumunii, Turcji oraz Chorwacji.

fot. Janusz Pająk