Regulamin zajęć
REGULAMIN ORAZ ZASADY NAUCZANIA OBOWIĄZUJĄCE STUDENTÓW IV i VI ROKU WYDZIAŁU NAUK MEDYCZNYCH KIERUNKU Lekarskim (POL i ED) REALIZUJĄCYCH PRZEDMIOT: Okulistyka W ROKU AKADEMICKIM 2016/2017
1. Dane organizacyjne Nazwa jednostki organizacyjnej realizującej przedmiot: Katedra Okulistyki Osoby prowadzące przedmiot: prof. nadzw. dr hab.med. A. Grzybowski dr n.med. Janusz Pieczyński lek. Patrycja Kuklo lek. Ewa Sierpińska-Białczak lek. Weronika Wasińska-Borowiec lek. Mateusz Markiewicz
2. Obowiązujące reguły
2.1. Ćwiczenia i seminaria przebiegają według przedstawionego harmonogramu zajęć w dniach i godzinach przewidzianych planem. W trakcie roku student uczęszcza na zajęcia wyłącznie z grupą studencką, do której został na początku roku przypisany. W przypadkach wyjątkowych i sporadycznych istnieje możliwość zmiany grupy poprzez koleżeńską zamianę studenta danej grupy ze studentem innej grupy w porozumieniu ze Starostą Roku i z prowadzącym zajęcia.
2.2. W sali ćwiczeniowej student ma prawo przebywać wyłącznie w obecności prowadzącego. W trakcie zajęć nie wolno bez zgody prowadzącego opuszczać sali ćwiczeniowej. Podczas ćwiczeń, seminariów i wykładów obowiązuje zakaz wnoszenia na salę jedzenia i picia, zakaz wprowadzania osób postronnych, a także nagrywania dźwięków, wykonywania zdjęć lub filmów. W wyjątkowych przypadkach np. zdrowotnych zakaz może ulec cofnięciu po uprzednim poinformowaniu osoby prowadzącej dane zajęcie.
2.3. O jakichkolwiek sytuacjach zagrożenia zdrowia podczas zajęć student ma obowiązek niezwłocznie powiadomić osobę prowadzącą zajęcia. Student ponosi odpowiedzialność materialną za straty wynikające z jego działania. Obowiązkiem studenta jest szanowanie sprzętów i pomocy dydaktycznych.
2.4. W sytuacji zaistnienia jakichkolwiek nieprzewidzianych zmian organizacyjnych Starosta Roku powinien skontaktować się z osobą prowadzącą przedmiot.
3. Zasady zaliczenia przedmiotu
3.1. Szczegółowy program zajęć (wykładów, seminariów i ćwiczeń) jest przedstawiony w Sylabusie (dostępny na stronie www Uczelni).
Wykłady stanowią omówienie najważniejszych zagadnień związanych z wprowadzeniem do przedmiotu zajęć. Zaliczenie odbywa się na podstawie obecności.
Seminaria stanowią interaktywne omówienie najważniejszych zagadnień okulistycznych, udostępnionych przed rozpoczęciem zajęć. Zaliczenie odbywa się na podstawie przygotowanej prezentacji na jeden z wylosowanych tematów (każdy student ma inny temat prezentacji) oraz obecności. Za prezentację student oceniany jest w skali punktowej: od 0 do 10. Ćwiczenia mają za zadanie praktyczne przedstawienie przedmiotu okulistyki (zaprezentowanie pracy okulisty praktyka, uczestniczenie w pracy asystenta w oddziale, na bloku operacyjnym oraz przynależnych poradniach). Podczas uczestnictwa w zajęciach student nabywa podstawowe umiejętności z zakresu okulistyki wymagane w Sylabusie. Zapoznaje się z praktycznymi aspektami pierwszej pomocy okulistycznej. Zajęcia te odbywają się na terenie Oddziału Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Zaliczenie ćwiczeń odbywa się na podstawie: -obecności na wszystkich w/w zajęciach, -wyniku testu sprawdzającego z anatomii i fizjologii narządu wzroku (pierwsze zajęcia, zestaw pytań udostępniony przed rozpoczęciem ćwiczeń),możliwość zdobycia 5 punktów -oceny prezentacji przypadku (ostatnie zajęcia) (możliwość zdobycia 5 punktów) -całościowej postawy merytorycznej podczas zajęć.
3.2. Student jest zobowiązany przygotować się teoretycznie na dane zajęcia w oparciu o obowiązujące materiały (wykaz podany na stronie internetowej), bądź inne dodatkowe materiały lub sugestie uzyskane od prowadzącego.
3.3. Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa. Każda nieobecność na ćwiczeniach lub seminariach musi być usprawiedliwiona i zaliczona: -w innym terminie (o ile nie koliduje to z innymi zajęciami) lub -podczas dyżuru medycznego prowadzącego Asystenta, po uzgodnieniu terminu, w czasie równoważnym z czasem trwania ćwiczeń lub -poprzez przygotowanie i zaprezentowanie prezentacji na temat opuszczonych ćwiczeń. -Sposób zaliczenia należy ustalić z prowadzącym Asystentem. Nieobecność z powodów chorobowych powinna być poświadczona zaświadczeniem lekarskim.
3.4. W przypadku sugestii, wątpliwości lub zażaleń student ma prawo i obowiązek kontaktu z prowadzącym dane zajęcia lub z osobą odpowiedzialną za przedmiot. Konsultacje odbywają się w godzinach uzgodnionych z daną grupą studencką.
3.5 Zaliczenie końcowe przedmiotu odbywa się na podstawie sumy punktów zdobytych podczas: - pisemnego egzaminu końcowego w formie testu (80 pytań)
- liczby punktów z ćwiczeń (maks. 10 punktów tj. 5 z wejściówki i 5 prezentacji przypadku)
- liczby punktów z seminariów (maks. 10 za przygotowanie i omówienie danego tematu prezentacji) Maksymalna liczba punktów (suma punktów z ćwiczeń, seminariów i egzaminu testowego) do zdobycia przez studenta to 100.
Ocena niedostateczna: 64 i mniej punktów
Ocena dostateczna: 65-70 punktów
Ocena dostateczna plus: 71-75 punktów
Ocena dobra minus: 76-80 punktów
Ocena dobra: 81-85 punktów
Ocena dobra plus: 86-90 punktów
Ocena bardzo dobra minus: 91-95 punktów
Ocena bardzo dobra: 96-100 punktów
W przypadku braku zaliczenia w pierwszym terminie, zostanie wyznaczony termin poprawkowy w formie egzaminu testowego zawierającego 100 pytań. Obowiązuje skala ocen z pierwszego terminu egzaminu. W przypadku braku zaliczenia drugiego terminu egzaminu końcowego, Kierownik Katedry wyznacza termin drugi poprawkowy w formie egzaminu ustnego (5 pytań, z których należy odpowiedzieć prawidłowo na 4 by uzyskać zaliczenie przedmiotu w postaci oceny dostatecznej).
Literatura: Okulistyka. Podstawy kliniczne. Maria Hanna Niżankowska, 2007, 2010 (lub nowsza) dla grup polskojęzycznych Ophthalmology. A pocket textbok atlas. G. Lang. 2nd edition or newer. (for English Division students)