Historia

Katedra Patofizjologii (do września 2013 Katedra Patofizjologii i Diagnostyki Laboratoryjnej) została powołana decyzją Senatu z dnia 26 marca 2010 roku (Uchwała Nr 378).

Katedra Patofizjologii prowadzi od roku 2010 zajęcia dydaktyczne z patofizjologii ze studentami III roku kierunku Lekarskiego polskojęzycznego, od semestru zimowego roku akademickiego 2011/2012 ze studentami Ratownictwa Medycznego - studia stacjonarne, a od roku akademickiego 2012/2013 także ze studentami Ratownictwa Medycznego - studia niestacjonarne. W roku akademickim 2012/2013 pracownicy Katedry rozpoczęli wykłady i ćwiczenia ze studentami kierunku lekarskiego anglojęzycznego (English Division). Od października 2013 prowadzimy zajęcia z immunologii i mikrobiologii na kierunkach lekarskich polsko- i anglojęzycznych.

Pierwszą osobą pełniącą obowiązki Kierownika Katedry został Pan Profesor Stanisław Ancyparowicz, który pełnił tę funkcję do września 2012 roku. Pierwszym adiunktem zatrudnionym w Katedrze była Pani dr Anna Hryniewicz. Obowiązki prowadzenia sekretariatu przejęła Pani mgr inż. Jolanta Gruchacz.

W roku akademickim 2011/2012 Katedra otrzymała zespołową nagrodę J.M.Rektora UWM za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.

W czerwcu 2012 roku do grona adiunktów dołączyła Pani dr Joanna Haraźna.

Od roku akademickiego 2012/2013 pełniącą obowiązki Kierownika Katedry była Pani Profesor Anna Doboszyńska. W roku akademickim 2013/2014 Pani Profesor Anna Doboszyńska została powołana na stanowisko Kierownika Katedry Pielęgniarstwa i nie mogła już pełnić obowiązków Kierownika naszej Katedry. Łezka nam się kręci w oku, ale pocieszamy się nadzieją na współpracę.

Nowy rok akademicki 2013/2014 powitały zmiany. We wrześniu Pani dr Anna Hryniewicz, która właśnie uzyskała tytuł doktora habilitowanego, nieoczekiwanie odeszła z UWM. Życzymy Jej wielu sukcesów zawodowych w nowym miejscu.

Katedra Patofizjologii i Diagnostyki Laboratoryjnej połaczyła się z Katedrą Immunologii i zmieniła nazwę na Katedra Patofizjologii. Obowiązki prowadzenia Sekretariatu przejęła Pani lic. Małgorzata Ruszkowska.

Dnia 17.10.2013 Rada Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zatwierdziła na stanowisko Kierownika Katedry Patofizjologii, wybraną jednogłośnie przez pracowników Katedry w wyborach 09.10.2013, Panią Profesor Joannę Wojtkiewicz.

Rok Akademicki 2013-2014 zaowocował rozwojem naszej Kadry. Dołączył do nas Pan Profesor Dariusz Kowalczyk z Katedry Podstawowych Nauk Medycznych oraz pracownicy Katedry Immunologii: Pani dr inż. Monika Dajnowiec, która podjęła się także koordynacji immunologii i mikrobiologii na kierunkach lekarskich polsko- i anglojęzycznych, Pani mgr Ewa Kruminis-Kaszkiel, Pan mgr Paweł Goławski i Pan mgr inż. Paweł Wojtacha. W związku ze zmianami programu nauczania pracownicy naukowi przejęli na siebie ogromny obowiązek dydaktyczny nauczania immunologii i mikrobiologii na II i III roku medycyny polsko- i anglojęzycznej. Pracownicy techniczni zajęli się organizacją naszej nowej, wspólnej Katedry. Wspomagają też technicznie prace badawcze nad komórkami macierzystymi. Współpraca z Laboratorium Medycyny Regeneracyjne Katedry Neurologii i Neurochirurgii UWM stanowi początek naszej nowej drogi badawczej. Jesteśmy świadomi odpowiedzialności, ale cieszy nas możliwość udziału w pracach, wyznaczających przyszłość medycyny.

Zmienił się też program dydaktyczny patofizjologii na kierunkach lekarskich. Wprowadzone zostały seminaria (15h) i skrócono liczbę godzin ćwiczeń do 30h. Na ćwiczenia postanowiliśmy zaprosić dodatkowego uczestnika: Pacjenta Wirtualnego. Będziemy analizować przypadki, czyli określać jednostki chorobowe na podstawie wyników badań i symptomów oraz określać patomechanizm choroby na poziomie genetycznym, molekularnym, komórkowym, wielonarządowym, a także środowiskowym. Będziemy stosować wiedzę i kompetencje Studenta uzyskane w latach poprzednich, szczególnie anatomii, histologii, biochemii i fizjologii człowieka. Koordynatorem patofizjologii na wszystkich kierunkach została Pani dr Joanna Haraźna, która w lipcu 2013 roku na Kongresie European Society of Hypertension w Mediolanie uzyskała Nagrodę Alberta Ferrari za prace badawcze podjęte we współpracy z kierowanym przez Pana Profesora Rolanda Schmiedera Clinical Research Center Uniwersytetu Erlangen-Norymberga w Niemczech.

W styczniu 2014 mieliśmy przyjemność wesprzeć organizację XXIV Spotkania Polskiej Grupy European Respiratory Society, które odbyło się w Rynie. Panią dr Joannę Haraźną, która była członkiem Komitetu Organizacyjnego i Naukowego tego spotkania, bardzo ucieszył nie tylko pieknie położony imponujący zamek, ale przede wszystkim wysoki poziom badań prezentowany przez pracowników UWM w tej dziedzinie, a szczególnie aktywny udział naszej Studentki Pani Anny Romaszko, która przedstawiła "Analizę wyników badania spirometrycznego przeprowadzonego podczas polskiego Dnia Spirometrii w Olsztynie w dniu 27.czerwca 2013 roku". Współautorami tej pracy byli: P.Szpruch, J.Haraźna, E.Świetlik, J.Pawlak, E.Bałdyga, M.Kolos, W. Lipińska, M.Fuks, M.Orylska oraz Pani Profesor Anna Doboszyńska jako Senior Autor i Superwizor.

Rok Akademicki 2014/2015 powitał nas kolejnymi zmianami. Koordynatorem Immunologii i Mikrobiologii na kierunkach lekarskich PL i ED została Pani mgr Ewa Kruminis-Kaszkiel. Pożegnały nas dr Monika Dajnowiec i Pani lic. Małgorzata Ruszkowska. Na przełomie roku obowiąki prowadzenia Sekretariatu przejęła Pani mgr inż. Monika Olchowska - Sobczak, a koordynatorem biura projektu została Pani mgr Iwona Galewska. Współpracujemy również z dr n. med. Andrzejem Janczewskin i lek. Anetą Lebiedzińską. W semestrze letnim Pan mgr inż. Paweł Wojtacha rozpoczął pierwsze zajęcia dydaktyczne. Trzymamy kciuki. Posypały się także nagrody za osiagnięcia naukowe:  Pani Profesor Joanna Wojtkiewicz otrzymała Nagrodę Rektora UWM I stopnia (hip-hip-hurra), a Pani dr Joanna Haraźna otrzymała Nagrodę Rektora UWM II stopnia (yooou-huu). W październiku 2014 powstało Koło Naukowe Patofizjologii Wydziału Nauk Medycznych. Studenci wspierają prace projektu ProM. Wzięli też udział w Dniach Otwartych UWM w dniu 17.03.2015. 27-28.04.15 odbyło się Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych Olsztyn 2015. Studenci Koła wzięli nie tylko udział w tym Seminarium i zdobyli II nagrodę i wyróżnienie (brawooo...) w panelu klinicznym sekcji medycznej, ale też byli organizatorami, a dr Joanna Haraźna koordynowała organizację tego panelu. Było wspaniale. Wszystkim, którzy wzięli udział należą się gratulacje i podziekowania, bowiem poziom prac był bardzo wyrównany, a organizacja bez zarzutu. Laureatom nagród gratulujemy serdecznie i życzymy sukcesów na przyszłość. Pani Helena Cyranik, która otrzymała II nagrodę przekazała statuetkę dla Katedry Patofizjologii. Bardzo dziekujemy.

Prace Koła Naukowego Patofizjologii zaowocowały też udziałem w Kongresie Nadciśnienia Tętniczego w Saarbruecken/Niemcy w listopadzie 2015 roku oraz zakwalifikowaniem się do udziału w obradach tego Kongresu w grudniu 2016 oraz kolejnym udziałem w organizacji i w udziale w MSKN Olsztyn 2016, gdzie studenci Koła uzyskali 4 pierwsze nagrody i 4 wyróżnienia. W 2016 wzięli też kolejny raz udział w XI Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Kardiologicznej w Zabrzu (28.05.2015 prezentowali 2 plakaty) oraz w XXX Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Kardiologicznej w Gdańsku, gdzie w sesji plakatowej Martyna Szczubełek, Piotr Zielecki i Alicja Stankiewicz uzyskali wyróżnienie. W czerwcu 2016 roku na XII Zjeździe Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego wspólnie z członkami Koła Nefrologicznego studenci Koła Naukowego Patofizjologii zaprezentowali plakat Częstość występowania nadciśnienia tętniczego i albuminurii w grupie aktywnych zawodowo mężczyzn i kobiet.

08.08.2016 roku zostało otwarte Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa, w którym nasza Katedra zajmuje II piętro. http://www.uwm.edu.pl/egazeta/uwm-centrum-medycyny-eksperymentalnej . Mamy pieknie wyposażone sale dydaktyczne, laboratoria naukowe, pokoje do pracy. A jest nas już sporo, 16 osób.

Sztab naukowy: dr hab. n. med. Joanna Wojtkiewicz, prof. UWM, Małgorzata Huflejt PhD, prof. wizyt., dr hab. n. med. Joanna Maria Haraźna, dr n. rol. Izabela Małysz-Cymborska, dr n. rol. Joanna Czarzasta, dr n. biol. Anna Zadroga, dr n. biol. Małgorzata Kolenkiewicz, mgr Ewa Bejer-Oleńska, mgr Ewa Kruminis-Kaszkiel, mgr Adam Osowski; Technolodzy: mgr Mariusz Dziekoński, dr n. rol. Dagmara Głód, mgr Paweł Goławski, mgr, mgr inż. Paweł Wojtacha; Sekretariat: mgr inż. Monika Olchowska - Sobczak; Koordynator biura projektu: dr n. hum. Iwona Galewska-Gurzińska

W lutym 2016 dr Joanna Haraźna uzyskała tytuł dr hab. n. med. w dziedzinie: medycyna, specjalizacja: hipertensjologia nadany przez Wydział Lekarski Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Gratulujemy. Ostatnim przyjetym na etat asystenta jest mgr Adam Osowski, który przejął nowe laboratorium cytometrii. Życzymy powodzenia i miłej atmosfery w pracy oraz trzymamy kciuki w czasie przewodu doktorskiego.