Programy badawcze

Profil naukowy Katedry
Głównym tematem badawczym Katedry jest poszukiwanie nowych markerów molekularnych nowotworów człowieka takich jak rak jelita grubego (RJG) i rak nerki. Badania finansowane są z funduszu badań statutowych oraz ze środków Narodowego Centrum Nauki. W zakresie działalności badawczej Katedra Histologii i Embriologii Człowieka współpracuje z Katedrą Patomorfologii WNM UWM, Katedrami Histologii i Urologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Oddziałem Chirurgii Onkologicznej SP ZOZ MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
W raku jelita grubego, jednym z najczęstszych nowotworów człowieka, określany jest profil ekspresji genów szlaku apoptozy częściowo niezależnego od białka p53. Przy pomocy metod immunohistochemicznych i biologii molekularnej (PCR w czasie rzeczywistym, Western blotting) badana jest ekspresja genów PLAGL1, p300, p53 i Bax w tkance guza, w niezmienionych makroskopowo wycinkach jelita grubego chorych oraz biopsjach jelita grubego zdrowych osób. W zwojach śródściennych jelita grubego chorych na RJG oceniana jest także jakościowo i ilościowo ekspresja neuropeptydu galaniny, który wykazuje właściwości neuroprotekcyjne. 
Ze względu na heterogenność raków nerki przedmiotem badań jest rak jasnokomorkowy nerki (ccRCC, clear cel renal cel carcinoma). Oceniana jest ekspresja genów PLAGL1, p300, p53 i Bax w tkance guza oraz w niezmienionym fragmencie miąższu nerki tego samego pacjenta, przy pomocy metod immunohistochemicznych i technik biologii molekularnej. Innym zagadnieniem dotyczącym patogenezy ccRCC są badania dotyczące udziału mikroRNA w regulacji ekspresji białek DDR1 i IKK w liniach komórkowych raka nerki.

Osiągnięcia naukowe i dydaktyczne
W Katedrze Histologii i Embriologii Człowieka realizowane są aktualnie trzy granty „Opus” Narodowego Centrum Nauki oraz badania statutowe. Wyniki ich realizacji były przedstawiane na 2 zagranicznych kongresach naukowych oraz na 3 zjazdach krajowych i są aktualnie przedmiotem opracowywanych publikacji. Niezależnie od nich pracownicy Katedry są autorami kilkunastu prac oryginalnych i przeglądowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
W zakresie dydaktyki za istotne osiągnięcia zespołu Katedry należy uznać opracowanie od podstaw programu nauczania histologii, embriologii i biologii komórki w języku angielskim. Pracownicy Katedry opracowali też i wdrożyli do praktycznego nauczania cztery tematy zajęć fakultatywnych, w tym dwa w języku angielskim: „Wprowadzenie do biologii komórki nowotworowej”, „Podstawy medycyny regeneracyjnej”, Molekularne Podstawy Chorób Człowieka", "Mikroskopowa Diagnostyka Różnicowa Prawidłowych i Patologicznych Komórek i Tkanek"..
Należy podkreślić, że przeważająca część prezentacji z wykładów i seminariów wprowadzających do tematyki ćwiczeń jest udostępniana studentom na stronie internetowej Katedry.

Plany rozwojowe Katedry
W zakresie organizacyjnym podstawowym celem jest uzyskanie przez Katedrę nowych, dodatkowych pomieszczeń dydaktycznych i laboratoryjnych, co pozwoli na istotne rozszerzenie oferty dydaktycznej i badawczej. Dalszym celem jest powołanie przy Katedrze studenckiego koła naukowego oraz rozpoczęcie studiów doktoranckich.