Historia

Katedra i Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej została powołana w dniu 21 października 2011 roku na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Zarządzeniem Rektora UWM na podstawie uchwały Senatu UWM nr 72 z dnia 21/10/2011 roku. Kierownikiem Katedry i Kliniki jest Prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek. Oficjalne otwarcie Kliniki i Katedry Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej odbyło się w dniu 6 listopada 2012 r. Pracownicy Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej prowadzą zajęcia dydaktyczne z dermatologii i wenerologii ze studentami Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego na kierunku Lekarskim ( IV i  V rok) oraz Pielęgniarstwa, natomiast od roku akademickiego 2013/2014 prowadzone będą również zajęcia na kierunku Lekarskim  English Division rok IV .Katedra mieści się w nowo wyremontowanym budynku Miejskiego Szpitala Zespolonego przy al. Wojska Polskiego 30 w Olsztynie. Dysponuje ona wykwalifikowaną kadrą i bogatym zapleczem materiałów dydaktycznych oraz nowocześnie wyposażonymi salami przystosowanymi do prowadzenia zajęć praktycznych. W Klinice, oprócz oddziału, działa Konsultacyjna Poradnia Dermatologiczna, Gabinet Dermatochirurgii, Pracownia Immunodermatologii, oraz pracownie Diagnostyki fotodermatologicznej i Fototerapii, Dermatoskopii, oraz Alergologii. Na bazie współpracy z Zakładem Patomorfologii zostanie stworzona Pracownia Dermatopatologii. Dzięki stałej, ścisłej współpracy z innymi najlepszymi ośrodkami dermatologicznymi krajowymi i zagranicznymi, w Klinice wprowadza się najnowsze metody diagnostyczno – lecznicze, zgodne z najnowszą, aktualnie obowiązującą wiedzą. Ocena wykonywanych usług medycznych jest na wysokim poziomie zgodnie z obowiązującymi standardami, o czym świadczą certyfikaty ISO i oceny Komisji Akredytacyjnej. Nasi pracownicy biorą czynny udział w zjazdach i szkoleniach podnosząc swoje kwalifikacje oraz prowadzą badania naukowe. Jednostka posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie specjalizacji w zakresie dermatologii i wenerologii, obecnie szkoląc sześciu rezydentów.

Zadania Kliniki

• diagnostyka i leczenie chorób skóry i schorzeń przenoszonych drogą płciową
  • diagnostyka alergii lekowej,
  • diagnostyka fotodermatoz,
  • diagnostyka mykologiczna,
  • diagnostyka zakażeń skóry wywołanych nużeńcami oraz spowodowanych przez świerzbowce,
  • ocena histopatologiczna biopsji skórnych
  • ocena dermatoskopowa zmian skórnych
  • diagnostyka serologiczna kiły.
  • Fotolecznictwo: PUVA - terapia i UVB 311,
  • Zabiegi dermatochirurgii:

krioterapeutyczne i elektrokoagulacyjne oraz usuwanie operacyjne łagodnych zmian
przerostowych skóry lub stanów przednowotworowych, oraz raków skóry.

Pracownia Immunodermatologii

• badanie bezpośrednie immunofluorescencyjne wycinków skóry
  • oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw endomysium mięśni gładkich w klasie IgA
  • oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw endomysium mięśni gładkich w klasie IgG
  • ilościowa ocena występowania przeciwciał przeciwjądrowych (ANA / HEP-2)
  • wykazanie obecności przeciwciał charakterystycznych dla Pemphigus foliaceus,   Pemphigus seborrhoicus, Lupus erythematosus
  • wykazawanie obecności przeciwciał charakterystycznych dla Pemphigoid Bullosus, Pemphigus Vulgaris

Działalność naukowa

• poprawa i optymalizacja diagnostyki i leczenia raków skóry,
  • profilaktyka i wczesna diagnostyka czerniaka skóry, i jej wpływ na wyniki leczenia i umieralność
  • poszukiwanie nowych metod diagnostycznych i optymalizacja metod leczenia chłoniaków skóry,
  • badania nad etiopatogenezą i poszukiwanie skuteczniejszych metod leczenia bielactwa,
  • badania dotyczące różnych aspektów etiopatogenezy łuszczycy, szczególnie w zakresie genetyki, zaburzeń immunologicznych i metabolicznych,
  • nowe kierunki w leczeniu łuszczycy,
  • fotodermatologia i fototerapia,
  • badania nad etiopatogeneza i optymalizacja leczenia atopowego zapalenia skóry,

diagnostyka i poszukiwanie metod leczenia pacjentów kazuistycznych.