Historia

Katedra Chorób Wewnętrznych Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego została powołana decyzją Senatu z dnia 30 stycznia 2009r. (Uchwała nr 96).

Katedrą Chorób Wewnętrznych kieruje prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz. W skład Katedry wchodzą:

ž  Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych

Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych powstała na bazie Oddziału Diabetologicznego i Endokrynologicznego, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego
w Olsztynie. Klinika zapewnia diagnostykę i leczenie chorych na cukrzycę, z chorobami narządów wydzielania wewnętrznego oraz innymi zaburzeniami metabolicznymi
z województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych kontynuuje dotychczasowe zadania dydaktyczne z zakresu szkolenia podyplomowego lekarzy
i pielęgniarek a obecnie, również wśród studentów Wydziału Nauk Medycznych.

Kierunki realizowanych i planowanych badań naukowych:

1. Badania nad cukrzycą

2. Choroby tarczycy

3. Badania nad stanem odżywienia ludności woj. Warmińsko-Mazurskiego.

ž  Klinika Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych

Klinika Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Katedry Chorób Wewnętrznych powstała na bazie Oddziału Nefrologicznego, Chorób Wewnętrznych
i Leczenia Zatruć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie na mocy decyzji Senatu UWM, uchwały Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Oddział, jako pierwszy w całym województwie, zaczął wykonywać dializy w roku 1978. Na przestrzeni ponad 30 lat w Oddziale kształtowało wiedzę i umiejętności wielu lekarzy internistów i nefrologów z całego regionu. Obecnie wielu z nich to doświadczeni
i znakomici specjaliści z zakresu nefrologii, hematologii, medycyny nuklearnej, czy endokrynologii.

Klinika Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych, działająca
w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nerek (w tym m.in. chorobami kłębuszków nerkowych, nefropatią cukrzycową, chorobami układowymi przebiegającymi z zajęciem nerek, przewlekłą niewydolnością nerek, ostrym uszkodzeniem nerek i in.). Jednostka zajmuje się także diagnostyką i terapią nadciśnienia tętniczego. Szczególnym rodzajem działalności Kliniki jest leczenie z zastosowaniem techniki MARS (Molecular Adsorbents Recirculation System), zwanej potocznie dializą albuminową lub wątrobową. Technika ta pozwala na terapię pacjentów z ostrą niewydolnością wątroby w przebiegu ostrych zatruć (np. grzybami, lekami) oraz chorych ze schyłkową niewydolnością wątroby (np. w przebiegu jej marskości) oczekujących na przeszczepienie tego narządu. Aparat MARS jest jedynym tego rodzaju urządzeniem na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

W zakresie leczenia nerkozastępczego (hemodializa, dializa otrzewnowa) Klinika Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych współpracuje z niepubliczną Stacją Dializ „Diaverum”, działającą na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Stacja ta zapewnia dializy dla ponad 100 mieszkańców miasta i regionu. Klinika we współpracy ze Stacją Dializ przygotowuje także pacjentów do zgłoszenia na listę oczekujących na przeszczepienie nerki oraz nerki i trzustki.