Przejdź do treści Przejdź do menu głównego

I Studenckie Zawody Symulacji Medycznych CM UWM w Olsztynie

I Studenckie Zawody Symulacji Medycznych CM UWM w Olsztynie

W dniu 26 maja 2018 roku w Centrum Symulacji Medycznych w Olsztynie odbyły się I Studenckie Zawody Symulacji Medycznych Colegium Medicum Uniwersyteu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Ponad 60 uczestników, studentów Wydziału Lekarskiego a także Wydziału Nauk o Zdrowiu, mogło sprawdzić oraz utrwalić swoje umiejętności kliniczne zdobyte podczas zajęć dydaktycznych w sytuacji podwyższonego stresu rywalizując między sobą w myśl zasady „fair play”.

Trzyosobowych drużyn startowały w dwóch kategoriach (kategoria I – lekarski I-III oraz ratownictwo I; kategoria II – lekarski IV-VI oraz ratownictwo II-III) pozwoliło to wyłonić zwycięzców w dwóch konkurencjach:

1. Sztafeta - składająca się z czterech stanowisk, na których uczestnicy będą musieli wykonać podstawowe czynności medyczne na fantomach niskiej wierności m.in. wkłucie do żyły obwodowej, intubacja, zaopatrzenie chirurgiczne rany. W tej konkurencji zostaną wyłonione trzy najlepsze zespoły, które będą rywalizować o tytuł zwycięzcy w drugiej konkurencji.

2. Krótka symulacja na fantomach wysokiej wierności.

Kategoria I:
I miejsce Zespół "Ratownicy 1 rok" w składzie: Aleksander Strózik, Kamil Pomorski, Daniel Maćkiewicz - 1 rok ratownictwo medyczne
II miejsce Zespół "Pierwszoroczne krewetki" w składzie: Maria Latacz, Baśka Niemiec, Tomasz Kasprzyk - 1 rok kierunek lekarski
III miejsce Zespół "FRELKI" w składzie: Anna Ania Sobańska, Karolina Stańczyk, Dominika Musiał - 2 rok kierunek lekarski

Kategoria II:
I miejsce "Zespół Ratownictwo Medyczne 3 rok" w składzie Karol Podbielski, Karolina Paulina Semeniuk, Wiktoria Włodarczyk
II miejsce: zespół "Kajmaki" w składzie: Kajetan Charzewski (5 rok lekarski) Mikołaj Seremak,Kaja Majewska (Kaja Maj) (4 rok lekarski)
III miejsce: zespół "RAT-MED II" w składzie: Bartłomiej Bartek Dziuba, Daniel Mężykowski, Małgorzata Zera - kierunek ratownictwo medyczne 2 rok


Centrum Symulacji Medycznych oddano do użytku w ubiegłym roku. Studenci w warunkach odpowiadających prawdziwym, na symulatorach ćwiczą tam sytuacje, z którymi będą mieć do czynienia w praktyce zawodowej. To pierwsze takie zawody w tym miejscu.
Chodzi o to, aby studenci mogli poćwiczyć, sprawdzić się w warunkach wysokiej adrenaliny i przećwiczyć to, czego uczymy się na zajęciach, a później będziemy wykorzystywać w życiu – mówi Justyna Balmas, przewodnicząca Studenckiego Koła Medycyny Ratunkowej UWM w Olsztynie.

Na razie zamiast pacjentów są zaawansowane technicznie symulatory. Fantom zachowuje się jak człowiek: na przykład podczas wkłucia do żyły obwodowej leci krew. Studenci kierunków lekarskich i ratownictwa ćwiczyli też m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową, intubacje czy szycie chirurgiczne.

 Wszystkim Uczestniom oraz Zwycięścą serdecznie gatulujemy.

e-GAZETA Uniwersytecka

Relacja Radio UWM 95,1 FM

Materiał TVP 3 Olsztyn